Jump to content

Sfaturi achizitie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

ca altfel, pare un pic cam ieftina, la ce dotari are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta ma refeream si eu, cred ca sunt dati km is spate la greu, detalii care la fata locului le poti observa usor.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunța la Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, din pacate masina va arata impecabil -la fata locului - cei care le aduc, le fac fete mari - nu o sa vezi urme de uzura, etc - la o astfel de masina - vb si despre o masina Premium.

sfatul meu - la un asa buget (oricum, daca vrei dotarile acesteia - merita, eu am una identica/similara ca dotari, doar alta culoare exterior-interior) ... undeva in jurul la 25.000 e... te duci si iti aduci de afara - soliciti VIN, verifici masina inainte, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/22/2017 at 10:04 PM, soleavl said:

Salut, doresc ahizitonarea acestei masini, cum vi se pare pretul in comparatie cu dotarile ? 

Saptamana viitoare am programare la Cardinal 

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-ID7Gknh1.html

Cam atat costa cel mai ieftin Touareg 7P, din 2012 in Germania prin VW auto rulate

http://vtp.volkswagen.de/vwdeb/i/s|9,BQ|112,BQVT|1070,2012|1300,U/l|10,1,STAT_FIRSTCLASS,U/controller.do#/s|9,BQ|112,BQVT|1070,2012|1300,U/l|50,1,STAT_FIRSTCLASS,U

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam atat... de aceea ti-am zis un buget in jurul la 25.000 e. 

oricum, nimic nu este ieftin degeaba..... deci, la o astfel de masina, un pret mic de achizitie, sanse mari sa fie vb despre o masina cu probleme vs. accidentata serios vs. km multi - iar achizitia se poate transforma in scurt timp, intr-un cosmar financiar.

De aceea trebuie sa ai un buget corespunzator pentru achizitionarea ei (chilipiruri nu exista la o masina premium, veche de 4-5 ani) si intretinere (ulterior)

Eu cand am cumparat-o, am solicitat serie VIN, verificat, etc... dupa care m-am dus dupa ea. Pana atunci am gasit N in tara, cu diverse - revopsiri integrale, accidente, fara service corespunzator, km... etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri


Salut, am verificat o astazi, in 2015 avea. 250.000 km

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-suspensie-pneumatica-camera-scaune-ventilate-jante-r-line-20-ID7GkAJP.html#7d6d0c9bfa

Am mai gasit o pe asta, asta mi a trimis vanzatorul seria de sasiu, urmeaza sa o verific si pe asta, vanatorul spunand ca sunt 100% reali.

Daca nici asta nu are km reali ( mai mult ca sigur ), plec in Germania ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de buget , poti ridica stacheta spre 25k sau accepti din start km multi sau te multumesti cu dotari mai putine

daca masina a fost intretinuta corespunzator , km nu sunt principala problema

la masina prezentata , a bagat un sharpness la poze de s-a zburlit si blana pe veveritele din brazi

la butoanele din portbagaj se vad urme de proasta purtare cu masina si pe mine asta ma enerveaza foarte tare - cei care dau bani multi pe masini scumpe si le trateaza ca pe carute

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soleavl, daca te uiti dupa astea la 20-21.000, sunt sanse mici sa gasesti una care sa fie in regula... cum spunea cineva mai sus, mai bine mareste un pic bugetul...

Urmaresc si eu piata, pentru ca si pe mine ma intereseaza un upgrade de la A4 B8 la ceva SUV :)

Spor! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/24/2017 at 8:14 PM, soleavl said:


Salut, am verificat o astazi, in 2015 avea. 250.000 km

.

Deci acum este pe la 300.000km....in loc de 160.000 km cat are el in anunt... e ceva diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/24/2017 at 8:14 PM, soleavl said:


https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-suspensie-pneumatica-camera-scaune-ventilate-jante-r-line-20-ID7GkAJP.html#7d6d0c9bfa

Am mai gasit o pe asta, asta mi a trimis vanzatorul seria de sasiu, urmeaza sa o verific si pe asta, vanatorul spunand ca sunt 100% reali.

Daca nici asta nu are km reali ( mai mult ca sigur ), plec in Germania ...

Eu zic să nu te mai obosești să verifici și să te duci direct în Germania, uite de ce:

 

 

T.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi asta daca poti afla nr de km

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-ID7GkY7z.html#c556052eff

daca nu a fost lovita si are sub 250k , e de luat in calcul

 

asta de ex am vazut-o eu , nu arata foarte rau in interior , nu are suspensie pneumatica dar a ajuns cea mai ieftina :

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-ID7GkhoP.html#e4e593ae2c

nu are capac la motor

a scazut in 2 luni de la 21 la 17 mii

nu am stat sa o verific ptr ca inca nu imi schimb masina dar am tras o tura cu ea de curiozitate

 

apropo de tapiteria de piele la 7P , stiu ca este sensibila si se degradeaza repede daca nu te porti bine cu ea

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
On ‎4‎/‎3‎/‎2017 at 5:13 PM, tavitara said:

apropo de tapiteria de piele la 7P , stiu ca este sensibila si se degradeaza repede daca nu te porti bine cu ea

Tocmai de asta eu mi-am luat cu stofa standard si sunt f multumit dupa ce am avut multe masini cu piele in trecut. Masina ca noua desi are 195000 km (nu ma mai sperie km), 09.2014, 3.0tdi 204 cp, culoare maro(preferata mea) , xenon,trapa, rns 850,webasto, incalzire scaune si in spate etc. , luata de mine din Stuttgart luna trecuta. A avut pe ea cica anvelope all season , desi aveau profil de vara si scria M+S pe ele, totusi n-as putea zice ca sunt all season la cum e profilul. In fine, masina e impecabila din toate pct de vedere si sper sa o tin macar 2 ani (eu de obicei le schimb mai des), e si primul SUV care il am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

195k facuti dincolo la un Touareg din 2014 sunt mai mult decat ok

cat te-a costat masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2014 ... super pret

sa o folosesti fara probleme

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ce e cu masina asta ? ce parere aveti ? pretul e mult prea mic

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-ID7GpsFm.html#817085fcd4

pare ca lipseste un 2 in fata la nr de km , desi scaunul soferului nu are uzura de mers mult

lovita si refacuta din bucati ?

nu pare uzata din poze , dar nici nu ma pricep sa stiu unde sa ma uit exact , de asta va cer parerea

la Brasov nu am timp sa merg perioada asta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai observat singur cea mai importantă parte din anunț, numai un copil va pune botul la km mașinii, sa nu mai vorbim de opționale...daca ești asa curios intra pe mobile și vezi cât costa aceasi mașina cu aceleași dotări și aceasi km în Germania. 

La cum arată interiorul eu o vad la cel puțin 150k km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la 150k e prea ieftina , de asta cred ca e altceva la mijloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce anuntul a fost sters :biggrin:

 

 

NU mai cita postul anterior!

Este greu de citit si contrar regulamentului.

Multumesc pentru intelegere.

 

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e sters anuntul si a ramas la fel de dubios

nu mai pierdem timpul cu el

 

in alta ordine de idei , ptr cineva care chiar vrea sa ia un Touareg 2011 = eu (  cel mai probabil adusa de dincolo chiar daca ma uit si pe la noi ce apare )

dupa mintea mea , must have sunt : incalzire in scaune , RNS850 si bixenon adaptiv

nu ca nu as dori suspensie pneumatica si incalzire auxiliara + alte jucarii , dar depaseste bugetul alocat ptr moftul meu ( e moft ptr ca am masina buna la 90k reali , in stare perfecta )

la incalzire in scaune nu renunt si RNS850 e o jucarie pe care chiar mi-o doresc

scaune de piele , electrice , etc ... daca sunt ok , daca nu , iar ok

raman farurile - intrebarea este urmatoarea ptr domniile voastre :

e ok si cu faruri normale daca gasesc o masina care sa imi placa si nu are bixenon ?

presupun ca nu merita sa pun ulterior bixenon , ar costa mai mult decat sa gasesc o masina dotata cu asa ceva din start ( dif de pret )

multumesc

 

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din ce cautasem pe mobile inainte sa mi-o iau , cam toate erau cu xenon. Nici nu as fi luat fara, nu merita. Din tara exclus ,daca ai bani iei ce trebuie de afara,nu te complici cu toti escrocii din RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara: daca te hotarasti sa iei una de aici, din Germania, da un semn, poate reusesc sa te ajut. Ideea e urmatoarea: cand cauti pe mobile, sa incerci sa te orientezi la un dealer care are si alte VW-uri, nu unu de-ala care vinde tot ce-i pica la mana. Incearca sa alegi pe cat posibil unul cu review-uri multe si bune (sa aiba 4-5 stele). Nu e neaparat o garantie, dar nu strica. de asemenea, poti exclude primele 4-5-6 rezultate din cautare ca neconcludente/avioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur

cand ma hotarasc trebuie doar sa imi aleg 5-6 masini de la dealeri seriosi

am prieten care aduce doar masini de acest gen ( 15-20k ) si ma ajuta cu tot , prefer sa ii platesc lui sa se ocupe de tot si sa imi vad de ale mele , nu ma bag acolo unde nu ma pricep

vine iarna , asa ca am timp sa citesc manualul ca sa invat ce si cum la masina asa

multumesc de sfaturi si oferta de ajutor

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cred ca e un receptor radio DAB. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!