Jump to content

Curatarea jantelor pe interior de adezivul de la plumbi si alte reziduri


RzzV
 Share

Postare recomandată

Pentru ca nu am gasit un topic cu asa ceva (am folosit search-ul scriind mai multe combinatii pentru cautare, dar fara succes) - vreau sa aflu pareri de la voi despre cum sa curatam adezivul si rezidurile adunate pe interiorul jantelor?

Problema la mine e ca am cumparat niste jante 17" OEM folosite, iar pe interior sunt pline de adeziv de la plumbii care au fost lipiti in timp pe ele si nu am reusit sa ii curat cu nimic "normal" (solutie de spalat geamuri, polish - habar nu am cu ce sa incerc). Este un adeziv....cauciucat, este prins extrem de bine de janta si nu reusesc sa il dezlipesc sub nicio forma. La fel si alte reziduri ramase pe interiorul jantei, lipite de aceasta (care par a fi unele din ele chiar urme de la vulcanizari ale anvelopelor, etc.. se curata foarte foarte greu cu o surubelnita, dar nu vreau sa stau o zi intreaga la o roata si sa o si zgarii).

Astept solutii din partea voastra, de preferat sa evitam totusi solutiile de genul "iei surubelnita si freci pana se curata" - nu vreau sa le zgarii, chiar daca nu e vizibil interiorul lor asa bine din afara, prefer sa le pastrez in stare buna.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adezivul de pe interior cel de la plumbi se curata bine cu diluant sau acetona.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu ataca vopseaua jantei? Lacul..? sau pe interior nu este vopsita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa fii sigur ca nu ataca lacul, dai cu o carpa inmuiata in benzina si freci pana se ia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe interior nu este vopsita ca pe afara cu lac,cauta sa dai numai unde este adezivul nu atinge de exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Resturile de adeziv incearca cu solutiile pentru indepartarea bitum-ului. Deca-flash de la mafra este una dintre ele.

In rest depunerile feroase de la placute cu sonax full efect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu benzina merge si nu ataca vopseaua, eventual dai si cu putin diluant unde nu merge cu benzina. Radiera e pentru curatat banda dubla care ramane dupa indepartarea bandourilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat jantele cu motorina pentru bitum, dar aveam si ramasite cum spui tu. Am bagat intr-o sticula si am pulverizat pe ele. Am fost foarte multumit de rezultat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încearca să dai cu toluen, dacă ai de unde să faci rost. Se ia garantat și nu atacă nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am reusit sa le curat cu diluant (unul mai slab - l-am gasit in garaj de acum ceva ani zacea pe acolo, intr-o cutie de tabla, ceva de la o firma cunoscuta oricum, dar nu imi amintesc acum - de teama sa nu exfoliez vopseaua/lacul de pe ele) dar am muncit vreo 4 ore la ele. Rezultatele pe masura (nu am facut si poze din pacate inainte/dupa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!