Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

Ambele seturi de anvelope pe care le am sunt pe dimensiunile 235/45 R17 si m-am gandit ca, pe cele puse la pastrare, sa le protejez cu un set de huse. Insa, peste tot unde m-am interesat, nu am gasit. Zilele astea am sa incerc si in Vitan.

Asa ca intrebarea este: stie cineva de unde se pot cumpara astfel de huse, evident pentru dimensiunile de mai sus?

eu am vazut la dealer-ul vw din orasul meu, posibil sa aiba peste tot , numai ca la vw probabil au si 300% adaos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la Midocar ptr o oferta set jante cu cauciucuri de iarna 6,5jx17 ,

mi-au spus ca setul de 4 jante Sima cu cauciucuri cu tot costa 8149 ron.Alta varianta

ce ma sfatuiti de unde pot gasi un set cu jante normale de tabla(noi) ptr iarna la dimensiunile

de mai sus...ma gandesc ca doar ptr 2-3 luni de iarna nu merita sa dau 2000eu.

Daca faceti o socoteala iese asa:

Setul de jante SIMA 6.5XJ17 costa cam 3300RON

Setul de cauciucuri (identice cu ce vand ei in oferta lor) luate de la un vanzator de cauciucuri oarecare costa cam 3500 RON

Deci: daca le luati separat, faceti economie cam de 1350 RON

Eu asa fac. Si pentru ca sunt angajat Continental, primesc si reducere la cauciucuri. Deci la mine economia e si mai mare. LOL

M-am interesat si cat costa senzorii de presiune din roata (pentru sistemul de monitorizare a presiunii din pneuri). E cam 100E bucata si trebuie 4. Deci anul asta spun pas. Dar la anul ii iau si pe astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super idea,o sa-l contactez pe dealer ptr jante,acum sa vedem care sunt mai putin piperate St Motitz-ul sau Sima,

oricum St Moritz am vazut ca era in catalogul de prezentare passat cc,iar Sima am auzit ca erau dedicate Scirocco :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt iarna mi-am luat cauciucuri 225/50 R 16 si eram curios ce presiune sa bag in ele...2.3 este ok ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare pentru cunoscatori:

si-a pus cineva jante de tabla pentru iarna pe anvelopa de 225/55/16, eu am anvelopa de vara de 235/45/17, cu care a venit masina, dar vreau sa pun mai inguste iarna. de tabla am inteles ca sunt mai practice, cele de aliaj la iarna grea si soc puternic pot aparea probleme mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de echiparea de iarna,am primit o oferta de la Porche Buc Nord pentru un pachet jante+anvelope iarna.Anvelope Continental si jante 205/55/R16.zic ca sunt recomandate de fabrica.credeti ca e bine sa pun jantele pe 16(care sunt de obicei pe passatB6) in loc de 17?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La jantele pe 17 balonul e de 45.

In certificat sunt trecute, ca dimensiuni de iarna, 205/55/16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut din nou,

m-am interesat mai mult intre timp si pentru anvelope de iarna pentru passat cc trebuie sa fie ca in talon, si anume , in cazul meu 205/50/17, iar janta trebuie sa fie 6.5J*17(5*112), ET39. cercetand mai mult am descoperit ca numai producatorii agreati de vw fac jante de iarna cu aceasta configuratie, st Moritz si Sima.

Eu mi-am pus deja, iar pentru cei interesati am fost nevoit sa iau un set in plus pe care trebuie sa-l vand.

Jantele sunt Sima originale. cei interesati sa ma contacteze pe georgemircica@yahoo.com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut din nou,

m-am interesat mai mult intre timp si pentru anvelope de iarna pentru passat cc trebuie sa fie ca in talon, si anume , in cazul meu 205/50/17, iar janta trebuie sa fie 6.5J*17(5*112), ET39. cercetand mai mult am descoperit ca numai producatorii agreati de vw fac jante de iarna cu aceasta configuratie, st Moritz si Sima.

Eu mi-am pus deja, iar pentru cei interesati am fost nevoit sa iau un set in plus pe care trebuie sa-l vand.

Jantele sunt Sima originale. cei interesati sa ma contacteze pe georgemircica@yahoo.com.

Am achizitionat acum 3 sapt un set jante Sima,m-ar interesa doar o janta(pentru rezerva).Daca puteti sa vindeti doar o janta ...eu am comandat din nou la Midocar,dar m-au anuntat ca urmatorul import ar fi prin ianuarie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost la reprezentanta la PBN si au oferta acum set jante 16" originale vw(le gasiti pe passat B6) si anvelope Semperit 3000 RON.sunt facute de Continental

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

derago, tot 3 am schimbat si eu in primul an, poti sa incerci aceleasi dimensiuni tot contisport3 235/45/17, dar cele runflat (cele mai groase in carne), sunt mai rigide si se cam simte orice piatra, dar nu mai ai probleme cu galmele, asai ca sunt f interesante cauciucurile cele din fabrica, dar nu pt drumurile noaste ci pt germania.

poti sa pui si mama runflat-ului... m au disperat galmele astea.. nu am reusit inca sa schimb un cauciuc uzat, inainte de termen trebuie sa mai apara o groapa in peisaj. singura solutie este cred un baln mai mare un 235 50 17 cred ca nu ar face nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incaltat-o cu cauciucurile dr iarna.

Alta viata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Incaltata de iarna cu jante Sima (6,5jx17") si pneuri Pirelli 205/50/17 :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Din nefericire, datorita milioanelor de gropi din asfalt, am fost nevoit sa schimb 2 din cele 4 cauciucuri de iarna ( vredestein wintrak extreme 235-40-18 XL). Si cum importatorul Vredestein a dat faliment, a trebuit sa caut altceva.

Am ales Continental Contiwintercontact TS 810 - 235-40-18. Sunt foarte multumit de ele. Mult mai confortabile decat Vredestein, neavand perete XL. Le recomand fara retineri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica a dat faliment? Nu se mai gasesc Vredestein pe piatza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Bridgestone Blizzak 235/45 si nu am probleme. Nu am circulat pe zapada mai inalta de 15 cm, iar pe cea batatorita si inghetata directia este ok. Desigur ca nu pot invinge inertia masinii si, la franarea (de test) mai brutala, intra ABS-ul destul de intempestiv.

In diminetile friguroase mai fac mici zig-zag-uri pe bulevard ca sa vad cat de bine raspunde directia (probabil ca cei care circula in spatele meu zic ca ma cred un mic schumi :vaidecapulmeu: ). Pe asfaltul care are o pojghita de apa inghetata se comporta ireprosabil, inclusiv la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai exista importator pt marca vredestein. Am

Cautat la vreo 10 distribuitori dar nimeni nu m-a putut ajuta :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la colegul Vlad MHL, ca el aduce anvelope la pret bun. Parca firma Apco era importator Vredestein.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine are jante VW SPA pe 17de vanzare?? chiar si indoite sau sparte ...in orice stare (oricate bucati)...modelul din poza...merci

post-82847-0-09004900-1298802639_thumb.j

Modificat de mihai123456
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costica neagu

hehe. si eu le mai am. alaltaieri ziceam ca ba, gata, vine primavara, am terminat cu suparatele astea de iarna, ma dau pe vara, cand colo aseara daca nu le aveam, titirez eram :). winter3d. rasfat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai123456: Modelul respectiv de jante am intentionat sa-l cumpar pentru setul de anvelope de iarna. Nu stiu in ce masura mai este de actualitate anuntul. Totusi, eu iti dau link-ul, cu speranta ca o sa te ajute:

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/jante-aliaj/jante-17-inch/jante-passat-cc-17-9657636.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Are cineva de vanzare Jante Interlagos pe 18 pentru passat CC? Eu am luat masina cu jante pe 17 si as vrea sa le tin pentru iarna si sa iau pe 18 pentru vara.

Pot sa spun ca de iarna am avut cauciucuri 225/50/17, mai mari cu 2% fata de 235/45/17 cum a venit echipata cu cele de vara si nu am avut probleme. Dupa ce am facut schimbul mi-i s-a aprins senzorul de presiune, dar l-am setat pe noile cauciucuri si n-am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal.,

Cam scumpe Interlagos-urile astea.

Eu am luat anul trecut 6 Jante cu 120 Eur Buc, cei drept aveu ceva zgarieturi dar nu foarte grave.

Sau rezolvat cu revopsire totala.

Eu zic sa mai cauti eventual pe ebay.co.uk

Sau incearca cu un telefon aici :

http://www.anuntauto.net/

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe nu mai sunt de mult jantele alea interlagos . Le-am ''confiscat'' eu :))

oricum cu tot cu cauciucuri tot pe la 1100-1200 ajungi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!