Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

nici eu nu sunt adeptul celor vopsite, dar in acest caz combinatia e perfecta cu masina. Bravo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine " dau " jantele pe masina :icon_thumright: Cum e acuma cu jantele pe 17" ? Ceva mai confortabil decat cu cele pe 18" ? Se simte bine diferenta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

E o mare diferenta.. Oricum nu prea cred ca am ales bine cauciucurile pe partea rigiditatii lor. In rest sunt multumit, zgomot redus, franare buna. O sa ma duc sa fac presiunea in felul meu :icon_thumright: si poate dispare si rigiditatea. Overall 17 este o dimensiune OK pentru bucuresti/romania.

Multumesc pentru aprecieri :)

Modificat de alaraw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@colegu99 confirm ca merg jantele pe 16" la passat cc ;) chiar si cei de la porsche mi-au spus, dar tarziu ca deja probasem.

Am primit cartea masinii si nu apar ca omologate nici un fel de cauciucuri de 16". Doar cele de 17 si 18. Daca ai insa CASCO sau pleci pe afara, clar nu merita sa pui de 16" pt ca poti avea probleme in caz de accident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca cine vrea neaparat poate sa se duca la rar si sa ceara omologarea lor. atata timp cat se respecta totalul dimensiunilor (e un calcul care iti da exact % diferentei dintre dimensiuni la fiecare R) nu cred ca este o problema in a le omologa. Dar merita deranjul? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am pe masina 235/40R18. Cred ca sunt dimensiuni standard in Germania. Jante Daytona. Cauciucuri CONTI SportContact3 cu CONTI QSeal (foarte interesant ca masina nu are nici un fel de kit de pana - probabil ca pentru drumurile din Germania QSeal e suficient - dar eu mi-am cam luat tot ce-mi trebuie sa pot sa fac si o pana :()

Pentru iarna am sa cumpar 4 jante SIMA 6.5XJ17 (probabil de la vreun dealer VW - care da mai ieftin ;)) si cauciucuri CONTI WinterContact XL CONTI QSeal de 205/50R17 93H. Astea sunt exact ce scrie in talon. Merg pe CONTI pentru ca lucrez la CONTINENTAL (automotive) si am reduceri la cauciucuri CONTI. O sa ajunga destul de scumpa combinatia (cred vreo 6K lei) dar la cat merg eu cu masina ma astept sa nu am alte cheltuieli in directia asta in cei 5 ani cat intentionez sa o tin. Deci pentru mie e OK mai ales ca asa nu am probleme nici la CASCO.

Am investigat problema cu jante de tabla: tabla pe 17" pentru CC nu exista. Jante de 16 nu sunt omologate. Deci singura optiune e 17 aluminiu. Sima sunt special facute pentru iarna (tratament anticoroziune) deci pentru mine alegerea e clara : SIMA. Sunt scumpe dar am facut efortul sa dau atatia bani pe masina si nu intentionez sa ma tiganesc acum la partea de echipare pentru iarna. Deci mai fac un efort si fac treaba ca lumea.

Cat despre cauciucurile de vara... si mie mi se pare ca intra cam repede ABS-ul la franari de la viteze mici (gen 30-40km/h).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o am de 3 luni si o singura data mi-a intrat ABS-ul la o viteza intr-adevar mica de 30 la ora...cu observatia ca era nisip pe jos (se lucra la pavaj). In rest nu l-am simtit astfel incat sa mi se para ca intervine prea des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare

In manualul de utilizare ,pentru iarna sunt nominalizate doar jante tip: 6.5 jX17 ET 39 cu pneuri 205/50 R17,

cu dimensiunea asta in afara de St. Moritz.Va rog sa-mi spuneti de iarna cu ce-ati incaltat cc-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si eu sunt interesat de acest aspect. Jantele de tabla pe 16" banuiesc ca nu sunt omologate pt CC, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am mai gasit in afara de jantele ST.Moritz (6.5 jX17 ET 39 cu pneuri 205/50 R17 )si cele Sima.

Modificat de adryan69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pe jantele standard, 235/45/17, ce alternative de dimensiuni or merge? 225? 245?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Anvelopele mele sunt Conti SportContact 3 235/45/17. In cei 2 ani, am schimbat 3 cauciucuri!!! Cand se intampla sa iau cate o groapa mai maricica... facea galma pe exterior. Dar am optat de fiecare data pe acelasi model pentru ca mi s-au parut interesante cu cauciucul ala crud ce-l au pe interior.

Am ajuns la al patrulea incident de acest gen!!! Probabil sunt eu mai norocos.... :)

Ce marca imi recomandati?

Oricum... pentru drumurile noastre... J17 cu balon de 45 sunt fffoarte incomode!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am masina de 2 ani ( 56.000 km ) si am schimbat 1 singur cauciuc ( din cele de iarna - Vredestein - am luat o groapa uriasa, si s-a taiat pe talon cauciucu...

Cu cele originale Continental (235-45-18), nu am avut probleme.

Singuru inconvenient e ca de la atatea gropi, s-au mai deformat, si daca nu le-am tinut din scurt ( sa le echilibrez la maxim 10.000 km ), au inceput sa scoata zgomote pt ca s-au tocit neuniform.

In rest sunt multumit de ele. Cand va trebuie sa le schimb ( probabil la primavara ) cred ca tot Sport Contact 3 o sa pun.

Modificat de cosminrot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In locul anvelopelor originale, 235/45/17, stiti cumva daca merge sa pun ceva mai groase in balon? Un 55 sau chiar 60?

In sensul ca nu cumva sa atinga la viraje...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

derago, tot 3 am schimbat si eu in primul an, poti sa incerci aceleasi dimensiuni tot contisport3 235/45/17, dar cele runflat (cele mai groase in carne), sunt mai rigide si se cam simte orice piatra, dar nu mai ai probleme cu galmele, asai ca sunt f interesante cauciucurile cele din fabrica, dar nu pt drumurile noaste ci pt germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In locul anvelopelor originale, 235/45/17, stiti cumva daca merge sa pun ceva mai groase in balon? Un 55 sau chiar 60?

In sensul ca nu cumva sa atinga la viraje...

eu mi-am luat pentru iarna anvelope pe 17 cu balon de 50 , mai mult nu merge iti spun sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iany30, tocmai asta vreau sa evit! Simti orice denivelare si chiar daca nu e cine stie ce, ai impresia ca ramai cu masina in drum. Am patit de cateva ori sa ma uit in retrovizoare sa vad daca nu cumva mi-a cazut ceva de la masina.

Pentru vara o sa caut cu balon de 50 dar pentru iarna as prefera si niste jante de tabla...

Anvelopele de iarna, cred ca ma mai duc vreo 2 sezoane. Le am 235/45/17.

Modificat de Derago
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la Midocar ptr o oferta set jante cu cauciucuri de iarna 6,5jx17 ,

mi-au spus ca setul de 4 jante Sima cu cauciucuri cu tot costa 8149 ron.Alta varianta

ce ma sfatuiti de unde pot gasi un set cu jante normale de tabla(noi) ptr iarna la dimensiunile

de mai sus...ma gandesc ca doar ptr 2-3 luni de iarna nu merita sa dau 2000eu.

Modificat de adryan69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La AdaMotors (Scorpion) Galati,

Janta tabla 6,5jx16 = 280 ron

4 roti (anvelopa si janta) 205/55/16 = 2.567 ron

Nu arata bine cu janta pe 16 dar pentru iarna sunt perfecte! Si pretul e foarte bun!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la Midocar ptr o oferta set jante cu cauciucuri de iarna 6,5jx17 ,

mi-au spus ca setul de 4 jante Sima cu cauciucuri cu tot costa 8149 ron.Alta varianta

ce ma sfatuiti de unde pot gasi un set cu jante normale de tabla(noi) ptr iarna la dimensiunile

de mai sus...ma gandesc ca doar ptr 2-3 luni de iarna nu merita sa dau 2000eu.

eu mi-am luat asa 4 anvelope nexen 205/50/17 93 v xl 380 ron /buc 4 jante borbet 17 450 ron/buc noi, anvelopele nexen winguard sunt f bune, am avut si pe touareg si mai am pe un range sport , se comporta mult mai bine ca marci mult mai celebre

Modificat de xceoss2010
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, daca jantele borbet sunt 6,5jx 17" ET 39.Din pacate nu am gasit nimic deocamdata ,pe 6,5j si cu ET39,mai fac sapaturi.Ms :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,am luat legatura cu ei,dar din pacate nu au jante de aliaj inguste 6,5jx17",au zis ca vor cauta.In alta parte

(la altuning) au zis ca pot pune si jante pe 7j,dar ma gandesc la garantie si chiar asigurare in cazul unui ...eveniment,

pot da vina pe jante.Gasisem in oferta de pe site la altuning ,jante borbet model FS la 713 ron/buc,dar nu mai au

si nici la producator nu mai sunt :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e adevarat ca la vw pentru anvelopele de iarna se cere 6,5 j , acum trebuie vazut in cazul celorlalte jante pe 17 cat poate fi j-ul, eu am pe 18 si sincer nu am gasit nimic in cartea tehnica care sa zica cat e voie maxim, in caz de accident poti sa schimbi jantele cu alea originale , dar pana sa ajunga la jante gasesc asiguratorii alte motive mult mai grave ca sa nu-ti dea banii pe masina, aici depinde de firma de asigurare, daca ai la allianz iti spun eu ca nu te intreaba nimicm important sa nu ascunzi ceva, sa nu fi fost baut sau alte chestii , daca nu ai nimic de ascuns nu o sa dea vina pe jante , asa daca tot vrei sa cheltuiesti un 700 800 de ron, poti sa iei jantele sima , ca sunt 820 parca, si niste anvelope mai ieftine , nokian run flat sunt pe la 650 de ron sau simple pe la 550 si tot scad , eu merg pe nexen pentru ca sunt si f ieftine si f f bune , pe testate nu pe auzite, in sua bmw-urile vin echipate din fabrica cu nexen , e o companie americana , dar binenteles produce in korea, dar calitatea/pret este maxima , jante pana la urma poti sa cumperi si de la sh, sau sa pui si replica , dar din cate stiu e mai bine sa ai cele mai urate jante si ieftine dar facute de un producator de renume , decat sa pui chinezime frumoase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele seturi de anvelope pe care le am sunt pe dimensiunile 235/45 R17 si m-am gandit ca, pe cele puse la pastrare, sa le protejez cu un set de huse. Insa, peste tot unde m-am interesat, nu am gasit. Zilele astea am sa incerc si in Vitan.

Asa ca intrebarea este: stie cineva de unde se pot cumpara astfel de huse, evident pentru dimensiunile de mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!