Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

Sincer nu e recomandat sa pui 205 pe J8, mai ales cauciucuri de iarna, deoarece anvelopa fiind "intinsa" ii scade mult din "elasticitate".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E a patra iarna cu ele. Nu vad care e faza cu iarna si elasticitatea :) poate doar la confort. Anvelopa se intinde putin doar la peretii laterali nu inseamna ca se schimba structura cauciucului si nu mai ramane "moale". Pot spune ca sunt mai confortabile ca alea pe 18 de vara :))

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te contrazic,fiecare face ce vrea cu masina si cu siguranta lui, eu raman la parerea ca acel cauciuc este supus unor tensiuni suplimetare. Pe fosta masina,  pe jante de 16" 9J , am avut puse anvelope 215/40/16 de vara. Anvelopa avea aspectul acela de "stretch" si clar cauciucul nu era la fel de "moale", era mult mai rigid.

Modificat de Irinel Tincea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge 205 pe 8j, asa am acum pus . Sunt un pic mai "intinse" cum zice #Clawoodyou dar nu au niciun fel de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am spus si mai sus, tehnic merg puse, dar nu este recomandat. Latimea optima pe 8J este de 235.

 

In ce sens nu au niciun fel de problema? Te bazezi doar pe faptul ca a intrat cauciucul pe janta? Faptul ca au "intrat" cauciucurile pe janta, asta nu inseamna ca nu sunt afectate caracteristicile pneului. 

Modificat de Irinel Tincea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, Irinel Tincea a scris:

Cum am spus si mai sus, tehnic merg puse, dar nu este recomandat. Latimea optima pe 8J este de 235.

 

In ce sens nu au niciun fel de problema? Te bazezi doar pe faptul ca a intrat cauciucul pe janta? Faptul ca au "intrat" cauciucurile pe janta, asta nu inseamna ca nu sunt afectate caracteristicile pneului. 

Ma refer la faptul ca nu am intampinat niciunfel de problema sa derapeze/la franare/acvaplanare/etc. Daca te uiti pe youtube la unele video o sa vezi ca in timpul mersului si in timp ce iei viraje cauciucurile isi modifica f mult forma datorita elasticitatii . La ce te referi tu ca sunt afectate caracteristicile ? ca sta mai intins ? Sta mai intins iar mariginea cauciucului nu este afectat deoarece are forma literei "U". Poate sa se uzeze mai mult pe marigine avand in vedere ca sta pe o janta mai lata, altfel nu prea as vedea mare problema.

In fine, fiecare pune ce crede si cum vrea de cuviinta pe masina lui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta e problema ,punem fiecare cum si ce vrem, fara a lua in seama  specificatiile constructorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu codul oem al valvelor cu senzor de presiune (modelul ce indica presiunea pe fiecare roata)!? Aveti idee daca exista v-un inlocuitor after-market astfel incat sa nu stea becul aprins in bord? Multumesc!

IMG_2174.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am schimbat jantele cu anvelope iarna pe 17, nu am pus valve cu senzor(inca), si nu imi mai apare presiunea la anvelope in bord.este normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa spun ca a disparut mortorul de presiune de tot,nici in meniu nu mai gasesc "tires pressure".Am inteles ca am sistem de monitorizare presiune pe fiecare roata,si ca imi trebuie senzori de presiune pe fiecare janta,dar ma gandeam ca o sa stea aprins martorul nu sa se dezactiveze de tot.

Vad ca pentru unii este motiv de ras .Multumesc

Modificat de floryn_80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte iti aparea presiunea pe fiecare roata ? Este o pictograma cu masina vazuta de sus si la fiecare roata iti indica presiunea din ea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Da imi apare pentru fiecare roata , am gasit in oras senzori cu 250 ron, i_am montat astazi ,si totul a revenit la normal

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de senzori ai luat? OEM sau AM? Daca sunt OEM imi poti da si mie un cod? 250 bucata sau setul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut  ! Nu stiu de care sunt , codul este 3AA907275B de la BEB, am cautat exact modelul care il am si pe jantele de vara . Am dat 250 ron  setul, 4 buc(de pe olx) sh

Modificat de floryn_80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Nu stiu daca s-a mai discutat pe paginile anterioare dar e o chestiune care "frige" si trebuie sa iau o decizie rapida. Am o cunostinta care isi vinde la un pret ff bun un set de Dunlop Winter 3D purtate 2 ierni pe 205/60 fara jante (eu dand comanda de jante pe 16). Ar merge pe un CC, nu e prea mic spatiul incat sa atinga la denivelari? Sau ma rog, daca a mai avut cineva asa, s-a comportat ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura dimensiune legala pentru iarna la passat cc e 205/50/17 cu jante 6.5J ET 39 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EEXCALADE eu cred ca ii invers. Dimensiunea 205/50/17 poate fi folosita doar pentru anvelope de iarna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, EEXCALADE said:

Singura dimensiune legala pentru iarna la passat cc e 205...

Pai nu asta am scris ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legala in ce sens? pe certificat nu scrie nicio dimenisune, iar CIV nu o cere nimeni. Ma refeream daca strict tehnic sunt ok? adica daca nu au talon prea inalt, daca nu e risc sa atinga daca se aduna ceva zapada cand virez (205/60 R16). Merci

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

38 minutes ago, EEXCALADE said:

Pentru astfel de modificari intr-o tara civilizata nu treci itp-ul ,nu-ti despagubeste asigurarea ,la un control iti ia actele,numerele ,iei amenda ....

Corecta afirmatia...nu treci itp ul si asigurarea nu te despagubeste ....ar trebui sa fie la fel si in romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele de iarna 205/50/17 pot fi puse pe orice tip de janta 5x112 cu latimea de 6.5J.

Nu sunt obligatorii jantele OE St. Moritz 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, EEXCALADE said:

@sebip   @mednick

Dimensiuni din cartea mea de identitate si din elsawin

IMG_0438.JPG

2.jpg

Eu am interpretat respectivul tabel in felul urmator:

- 235/40/18 sunt dimensiuni cu care poti echipa masina atat cu anvelope de vara cat si cu anvelope de iarna. Pentru asta in tabel ai la dimensiunea asta recomandările VW pentru summer, all season si winter tyres.  

- daca vrei sa folosesti dimensiunea 205/50/17, atunci o poti face, dar aceasta dimensiune doar cu anvelope de iarna.

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca poti pune de iarna pe 18 ,doar ca anvelopele late nu sunt eficiente pe zapada / gheata si au un pret mul mai mare ,in plus pe articulatiile de cc ... confortul o sa fie foarte scazut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!