Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

Irinel Tincea

Am vazut janta mai stramba decat a ta si s-a putut indrepta fara probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Stie cineva ce model de jante este cel din poze? Multam!

Screenshot_2017-07-01-19-09-30.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lungano, 19", et 41, 8j.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut !

Am voie sa pun anvelope de iarna pe dimensiunea 225.45.17 ? adica sa nu ma opreasca careva ca nu am dimensiunile trecute in carte

Pe carte am trecute 2 dimensiuni : 205.50.17  si 235.40.18

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai doar cele 2 dimensiuni trecute in carte, tot ce pui si difera este practic ilegal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles !

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Sunt pe cale a cumpar un Passat CC bluemotion 177cp din 2013 care o sa vina cu jante de 17" .

Eu o sa vreau sa imi pun exact cele de 19" Lungano postate mai sus, am vazut ca majoritatea CC-urilor suporta jante 16-19, asa este si pentru modelul acesta ?

E vreo problema daca iti pui jantele dupa ce ai facut CASCO ? (poate sa zica ca ai modificat masina si sa nu te mai despagubeasca ?)

O sa vina din Germania, deci oricum o sa fie dusa la inmatriculat, mai e necesar sa insisti la RAR sa iti treaca ce jante suporta ? Sau acum doar cartea masinii conteaza ?

Modificat de tibs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce este in carte este legal, ce nu este trecut...ilegal. Citeste topicurile de mai sus, multi colegi s-au lovit de aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunea pentru jantele Lugano o vei avea trecuta sigur in carte. Cat despre Casco ar fi bine sa iti faca niste poze cu ele pe masina ca sa nu fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puse ulterior inspectiei de risc va impune o reevaluare din partea asiguratorului-posibil implicit majorare polita de asigurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe capacul de la rezervor,gasesti dimensiunile de la jante ,eu in carte am doar 2 dimensiuni iar pe capac am trecute 4 dinesiuni,inclusiv 19

Cred ca astia de la rar din comoditate , lene, nu trec toate dimensiunile cum ar fi normal, doar le da mura in gura producatorul, ca la prosti,si ei tot ce vor scriu in carte 

Modificat de floryn_80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Eu am un passat cc 10.2013 si doresc sa achizitionez jante otel 16" 5x112 ET41 6,5" si anvelope 205/55 R16 pentru iarna iar din ce am citit in post-urile anterioare nu ar trebui sa fie nicio problema.

In cartea masinii am primit de la RAR doar urmatoarele dimensiuni: 205/50 R17 si 205/55 R16 cu toate ca masina a venit echipata cu jante si anvelope de 18" si la capacul de la motorina nici macar nu exista 16" doar cele ce urmeaza: 205/50 R17, 235/40 R18, 235/35 R19 si 235/45 R17.

In concluzie, lasand la o parte natura legala deoarece eu sunt vinovat fara sa fac nimic datorita indiferentei RAR, ceea ce ma intereseaza este daca jantele si anvelopele de 16" nu au vreo incompatibilitate cu masina.

Multumesc anticipat.

Modificat de Andrei0017
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt compatibile jantele pe 16", doar ca o sa afecteze designul masinii, deoarece vor parea oarecum mici fata de gabaritul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici macar una.

Pune fara nicio ezitare.

195/60/16, 205/55/16, 215/55/16, toate astea sunt pe 16 si aprobate.

Recomandarea mea sunt cele de 205 sau 215/55/16.

Daca ai jante de 17 disponibile, poti pune 205/50/17.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, multumesc frumos de ajutor.

O sa merg pe varianta de 215/55/16, nu am nimic disponibil am vrut sa intreb mai intai.

In alta ordine de idei, pentru ca nu am nici roata de rezerva, daca imi iau aceleasi dimensiuni pentru vara si in caz de vreo problema sunt nevoit sa merg cu 3 jante de 18" si 1 de 16" pe o distanta mai mare exista vreun efect negativ asupra tractiunii integrale ?

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, au un passat cc 2011 si  o sa fie prima iarna cu el, ce cauciucuri imi recomandati sa cumpar ? nu am un buget foarte generos....mentionez ca am jante pe 17, o seara placuta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca in carte am trecut 235/45/17  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Stefan313 said:

chiar daca in carte am trecut 235/45/17  ?

Trebuie sa fii atent la ET-ul si J-ul jantelor pe care vrei sa le echipezi pentru iarna.

Eu de ex am luat pentru iarna un set de jante Phoenix ,la care dimensiunea anvelopelor este 235/45/R17 ,si normal ca nu am cum sa pun pe ele anvelope 205/50/17.

Ma gandecs ca atata timp cat anvelopele respecta dimensiunile recomandate de producatorul jantelor,ar trebui sa fii ok.

Nu stiu daca te ajuta cu ceva,dar recent ,avand aceeasi dilema ca si tine ,si bugetul destul de restrans,am ales anvelope Kleber Krisalp HP3(cica ar face parte din grupul Michelin),fabricate in Ro ,dot aug 2017,pret 510lei bucata pe 235/45/R17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

A pus cineva pe Passat B6 urmatoarele dimensiuni:

205/50/r17 pe fata si 235/45/r17 pe spate ?

Sunt omologate ambele variante in cartea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge 205 si pe 8J doar ca stau mai intinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!