Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

cosminrot a scris:
Iar legat de cauciucuri eu pe passat am 235-45-18, si pe mondeo cauciucurile sunt 215-55-16.

Ai pus 235/45/18? Cum este? Eu vroiam sa pun 235/45/18 dar ma gandeam sa nu atinga pe undeva, daca nu in aripi, atunci la viraje?! Chiar as fi curios de niste impresii, mai ales ca am inceput de azi sa caut niste cauciucuri de vara pe 17. Poata raman la 18 :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceleasi dimensiuni au avut si cauciucurile de la CC-ul meu atunci cand l-am cumparat,nu ating nici in viraje,nici daca ai greutate.Doar zgaltaie un pic mai tare dar poti pune fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu recomand jantele pe 18 - chiar snt incomode. ( ca sa nu zic de cele pe 19 - am mers cu 3 cabrio modelul nou - e crima si pedeapsa!!! daca nu e drumul perfect, esti halit! - simtit absolut orice!!! )

mai ales la cate gropi au aparut acum peste tot pe strazi...

eu n-o sa-mi mai iau niciodata roti mai mari de 17 - sunt mult mai practice - snt si aspectuase, au si talon mai mare, deci amortizare mai bune, plus pret mai mic la cauciucuri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pentru reply. ce nu inteleg eu... voi spuneti ca aveti roti pe 18. ok bun.. stiu ca masina vine stock (ca a mea) cu 235/40/18 sau 235/45/17. ulterior ati schimbat talonul de la 40/18 la 45/18? sau este o mica neintelegere :) fiind 45/17 in toate cazurile?

intreb asta pentru ca de 2 zile caut pe net sa vad impresii referitoare la 235/45/18 (trebuie sa imi cumpar f curand cauciucuri de vara) si nu am vazut pe nimeni care sa fi pus asa ceva la un 3c sau 3cc. doar 235/45/17 sau 235/40/18.. bine am gasit si cazuri de 245/30/20 dar sunt tot in circumferinta de 630>650 mm.

clar pica ideea de 235/40/18, nu mai vreau. cel putin nu anul asta la cum sunt drumurile in RO.

ca idee, am un prieten care are cauciucuri de iarna pe un cc 235/50/18. nu ii ating, nimic, m-am uitat pe dupa roti, pe langa marginile aripilor, nici un semn cum ca ar fi atins cat de putin, nimic (mentionez ca are susp. sport).

eu n-o sa-mi mai iau niciodata roti mai mari de 17

tare cred ca ai 235/45/17 si ce am vazut mai sus a fost o simpla greseala :) voi vedea maine cand voi intra iar pe forum daca am avut dreptate :) oricum 17 este cam la del de armonios daca ii pot spune asa ca 18... clar nu se compara cu 16 sau 15 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu este sa optezi pentru 235/45/17 in cazul tau . Dar aici ar fi mai multe aspecte de discutat . Jantele pe 17" sunt mai practice ... cele pe 18" sau 19" dau un plus aspectului masinii . Acum depinde ce cauti tu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pe masina cauciucuri de vara continental 235 - 40 - 18 ( din fabrica ) si iarna folosesc aceleasi jante - cu cauciucuri vredestein 235 - 40 - 18.

nu stiu ce tot zici tu ca am schimbat noi talonu, ca nu inteleg.

eu am luat masina de noua cu jantele interlagos pe care au venit cauciucurile mai sus mentionate.

pot sa pun si alte roti ( snt trecute in talon ) cred ca pe 17 - ma uit in talon si iti spun exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din moment ce amicul tau are 235\50\18 si nu ii atinge nimic,nu ai de ce sa iti mai faci probleme,poti pune linistit (zic eu).Din cate stiu eu CC-ul vine cu suspensie sport standard.(asta daca nu ai pus optional suspensia reglabila)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea , pune-i niste jante pe 17" cu un balon ceva mai mare . Daca pui jantele pe 18 " cu un balon atat de mare ( 50 ) , e foarte posibil sa fii putin dezamagit de aspectul masini .

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci ca idee pentru oricine vrea sa incerce :) Puteti pune fara grija pe jantele de 18 cauciucuri 235/45... Chiar si 235/50 cum am vazut, fara probleme. Eu preventiv voi respecta dimensiunile din talon. Oricum sunt curios daca exista cineva care chiar ARE 235/45/18, sau mai mare.

Am sa pun niste jante pe 17, si niste cauciucuri 235/45 94Y cred, mi se pare cel mai bun profil de vara (exceptand ZR). Oricum preturile sunt tentante, incepand cu 300 RON :) Bine ceva normal si mai calitativ in jur de 450-600 RON/buc.

Cat despre suspensie da si la al amicului meu si la al meu scrie pe carte SPORT, deci clar vine standard cu suspensie sport sau optional DCC.

Cosmin, intr-un post de al tau ai scris ca ai pe passat 235-45-18 iar pe mondeo tot ceva asemanator. De aici am inceput sa cred ca exista cineva care chiar are aceasta dimensiune testata. Dupa cum spuneam, era doar o greseala cred eu :) De fapt ai 235-40-18 :) Oricum e bine ca mi-am facut o idee.

Modificat de alaraw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vorbim putin si despre anvelope ... Voi ce marca / model aveti montat momentan pe masina ? ( recomandari )

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alaraw - am scris gresit in postul anterior - cauciucurile snt 235 - 40 - 18, dar la mondeo am scris ca am 215 - 55 - 16.

@Hooligan - pt vara am cauciucurile originale - continental sport 3 ( cred ) - de care sincer sa fiu nu sunt foarte multumit. mi se pare ca distanta de franare este destul de mare ( la viteze mici 30-40km/h ) - ori snt subdimensionate discurile pt gabaritul masinii, ori cauciucurile proaste... in rest sunt silentioase la rulare.

sunt cam la jumatatea vietii, dar cand le voi schimba, o sa-mi iau profil in V :vaidecapulmeu:

iar de iarna am cauciucuri vredestein wintrack extreme 235 - 40 - 18 - de cre sunt foarte multumit! ( pe zapada sunt incredibile! - singurul minus l-am remarcat pe suprafata alunecoasa ( de ex mazga ) , unde nu stralucesc. dar pe ploaie isi fac treaba foarte bine.

cand va fi cazu sa schimb discurile, o sa le inlocuiesc cu unele sport - neaparat sa fie perforate :(

si ma bate gandu sa o si cipez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca sunt subdimensionate discurile ... sau cel putin mie nu mi-au creat impresia asta . Banuiesc ca " vina " pentru distanta unpic cam mare de franare revine anvelopelor .

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate tu la 2.0 sa ai discurile ceva mai mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile sunt aceleasi.La 1.8Tsi, 2.0Tsi si 2.0Tdi sunt aceeasi marime, 312x25, ceea ce inseamna ca merg jante de minim 17". Cat despre discurile gaurite mai bine NU! Eu am avut mereu numai probleme cu discurile gaurite, se incing si se ovalizeaza foarte repede la apa. Cele mai bune discuri sunt cele ventilate si atat.

Cat despre viteza de franare mai ales la vitezi mica, trebuie sa fii foarte atent la placute. Eu am avut probleme cu niste placute ATE, "numite" ecologice. Mai mai sa omor lumea pe strada. Oricum discurile si placutele stock VW sunt destul de bune comparativ cu ce rau poti face cautand perfectiunea ;)

Revenind la cauciucuri, eu sunt foarte multumit de Continental Winter Contact, pentru iarna. Au trecut cu brio prin zapezi si gheturi. Nu am avut probleme, franare buna, zgomot mediu (parca mai galagioase decat Pirelli Scoprion care le am pe un suv), si totusi de inteles pentru talonul care il au.

De vara am avut un set de Nankang NS2 pe 18. Foarte bune si in ciuda dimensiunii nu bat nu au nici o problema dupa ce au mers 2 veri pe GOLF. In toamna le-am pus pe jantele de 18 de la CC, si nu fac zgomot, franeaza perfect.

Oricum cand puneti problema de zgomot sa aveti grija si de vechimea cauciucurilor (data fabricatiei), si mai ales daca au stat mult timp pe o pozitie anume.

Vredestein wintrack - foarte bune dar intr-adevar o mare problema cand vine vorba de lapovita, mazga sau orice amestec usor inghetat. Devin cam periculoase. Cumatul meu are asa ceva pe masina si l-am vazut alb la fata de vreo 2 ori iarna asta :icon_thumright:

O sa revin cu niste impresii sapt viitoare despre un alt model de cauciucuri cand imi vin jantele pe17", si dupa ce le montez niste cauciucuri noi :)

Modificat de alaraw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne spui ce model de jante ( pe 17" ) ai ales :icon_thumright: Si daca sunt OEM sau A.M.

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ihhh... sper sa nu ma fac de ras :| Am ales Etabeta Jofiel X-Ceramic. Masina este alba cu cromurile de rigoare, si m-am gandit ca niste jante albe cu respectivul crom vor arata bine. Plus ca vroiam ceva care nu se gaseste chiar peste tot.. Acum sa vedem ce iese, ca asa imaginatie avem toti ;) Revin cu poze la final, sapt viitoare.

post-26179-1267642707_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat sunt jantele astea? :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoase jantele . Banuiesc ca or sa dea destul de bine pe masina ta . Exact modelul asta il are un prieten pe Audi ( tot alb ) si sincer , arata foarte bine . Felicitari pentru alegerea facuta ! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile sunt aceleasi.La 1.8Tsi, 2.0Tsi si 2.0Tdi sunt aceeasi marime, 312x25, ceea ce inseamna ca merg jante de minim 17".

Deci nu merg si jante de 16"? Ma gandeam ca pt iarna sa iau jante de otel de 16" cu niste cauciucuri cu talon mai inalt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@colegu99 sunt sanse sa mearga si jante de 16" dar cu distantieri, poate fi un pic periculos. In specificatiile la mai multi producatori 312x25 inseamna minim 17". Cu toate ca am gasit un post pe forum al userului msanyix care spunea: " Discurile de frana sunt identice depind de diametrul rotilor, la 15" 288 x 25 mm, la 16" 312 x 25 mm, la 17" 334 x 32 mm". Ai putea sa ii dai un PM sa vezi daca intr-adevar se potrivesc 16" la 312x25. Daca nu uit cand ma duc la vulcanizare sa schimb rotile am sa iau o roata VW 16" (de la un 1.9TDI daca o merge) sa vad daca se potriveste si ce spatiu mai ramane, si te anunt.

@bebevw jantele sunt 260E buc + TVA

multumesc, revin cu poze cand sunt pe masina :D

Modificat de alaraw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru amabilitate alaraw...Ce pot spune, este ca am vazut iarna asta un CC cu jante de tabla, cel mai sigur erau de 16", dar...nu bag mana in foc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut si eu un cc-u cu jante de tabla si capace si 100% erau pe 16.

oricum mi se pare aiurea... arata oribil masina :icon_thumright:

daca tot dai o caruta de bani pe masina asta, cred ca merita si niste jante pe masura chiar si pt iarna

@alaraw - jantele pe care ti le-ai ales sunt SUPER!

le-am vazut pe un a5 alb cu geamuri negre... era incredibil de frumoasa combinatia

eu pe masina am placutele originale ( am doar 37.000 km cu masina ), dar faza cu distant lunga la franare am observat-o acum ceva timp in urma.

la revizia de 30.000 km, mi-au zis baietii din service, ca placutele snt aproape noi :Driver: ( erau tocite 1 mm )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@colegu99 confirm ca merg jantele pe 16" la passat cc :rolleyes: chiar si cei de la porsche mi-au spus, dar tarziu ca deja probasem.

referitor la jantele care le-am achizitionat am revenit cu poze :rolleyes:

am pus cauciucuri michellin pilot sport 3 235/45/17 made in Brazilia sapt. 39/2009. nu stiu daca sunt cele mai potrivite din punct de vedere al comfortului, cu toate ca asta am urmarit deoarece nu mai sunt vitezoman. Ce pot spune primele impresii, nu sunt zgomotoase (dar nici cele mai silentioase) nu sunt foarte comfortabile (comparat cu un model care nu il stiu 225/40/18 care il am pe golf) oricum inca nu am verificat presiunea. Poate ma trezesc ca am vreo 2.46:) Revenind, pretul nu este tocmai minunat (640 RON buc), sunt oferte mai bune dar probabil de slaba calitate. Una peste alta sunt OK.

post-26179-1268849192_thumb.jpg

post-26179-1268849212_thumb.jpg

post-26179-1268849192_thumb.jpg

post-26179-1268849212_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

combinatia e super!

de regula nu-mi plac jantele vopsite, dar aici trebuie sa-mi dau palaria jos! :lol:

sa ai grija de ele! si sa le stapanestei sanatos!

mare atentie! du-te la casco si baga-le pe asigurare, sa nu ai vreo surpriza!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alaraw faine jante. inspirata alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!