Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

Nu m ar deranja neaparat ca ar iesi de sub aripa si nu cred ca ar veni chiar asa de mult in afara, am mai vazut pe un CC nfl jante R19 cu ET30 si aratau chiar ff ok. Intrebarea mea era daca se poate pune 235/40/R18 pe jante cu ET30 si daca ar afecta cu ceva sistemul 4x4. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca au J8 merg perfect ,nu ies in afara aripii si nu ating

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Eu acum pe mașina am R18 

Iar alea de Iarna scrie  pe ele 235/45 R17 94V

întrebarea mea este asta :

dacă in  ceritificat scrie 235/45 R17 94V

 

Pot să pun 235/45 R17 97h?

daaca acolo e 94V? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baietii,am cumparat un passat cc cu suspensie reglabila si echipata cu jante pe 19(235/35/19),acuma vreau sa cumpar jante de tabla cu cauciucuri de iarna pe  16 dar o sa am probleme din  cauza suspensiei reglabile ????

Precizez ca masina are o rezerva pe 16 cu cauciuc de vara dar nu am probat daca merge pusa pe fata,pe spate e ok am avuto deja pusa.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Maine am ITP-ul, si am o mica teama.. Daca in talon am 235/40R18 95V 8Jx18 ET41, iar eu pe jantele de iarna am 245/40 R17, voi trece ITP-ul legal?

Nu cred ca doar aceasta dimensiune este legala  ( 235/40R18 95V 8Jx18 ET41 ), imi poate da cineva o poza cu toate dimensiunile de pe usita de la rezervor? 

Masina este un CC an 2010 1.8 TSI, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteza ce e pe usita de la rezervor, daca in CIV nu ai trecute dimensiunle respective, legal vorbind anvelopele sunt neconforme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar daca am R17, ce dimensiuni ar trebuii sa am ca sa fiu legal?

Pe CIV / talon am doar 235 / 40 r18

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205/50/17 

17 e cea mai mica dimensiune la passat cc 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la ITP, si defapt aveam 235/45, a fost greseala mea cand am scris. 

Am trecut fara probleme ITP-ul, nu mi-a spus nimeni nimic de dimensiunile anvelopelor ca nu ar fi ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sunt ok, este dimensiunea corecta, cum sunt si in link`ul pus de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea se ia nimeni de asta, dar legal doar cu dimensiunile din CIV poti sa circuli pe drumurile publice. Daca in CIV iti lipsesc alte dimensiuni care sunt omologate pentru masina ta, atunci trebuie sa schimbi CIV-ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutari! As avea si eu nevoie de o recomandare de anvelope  235/40R18 95V 8Jx18 ET41, pentru vara.

As vrea sa nu fie run-flat, si sa aiba un nivel de zgomot cat de cat decent, sunt constient ca la bugetul meu nu pot sa am pretentii foarte mari, dar acolo sa fie cat de cat decente ca si nivel de zgomot.

Buget 400 RON per cauciuc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KUMHO ECSTA PS71 daca ai noroc sa le gasesti  cu un DOT acceptabil.

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer pe acestea le aveam si eu in vizior salvate, o sa merg pe ele deoarece vad ca au recenzii bune. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut! Deoarece aproape a venit vara, si in aceasta vara mi-am propus sa schimb cauciucurile, as vrea un set de vara, si am in vizor 2 variante: 

https://www.auto-soft.ro/anvelope-vara-kumho-ps71-xl-235-40-r18-95y/cp/vt73841

https://www.auto-soft.ro/anvelope-vara-hankook-ventus-s1-evo2-k117-xl-235-40-r18-95y-1013033/cp/75554

Cele de la hankook mi se par mai interesante ca si marca, dar acum voi stiti cel mai bine pe ce model ar fi ok sa merg din acestea pe care le-am atasat eu.

Ma intereseaza cel mai mult sa fie silentioase, si sa aiba aderenta buna pe asfalt umed / uscat. 

Cele de la hankook observ ca au 71 db, comparativ cu cele de la kumho care au 72 db.

Cauciucurile sunt pentru masina din semnatura ( 235 / 40 R18 ).

Modificat de Cosmin858
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! 
Pana la urma am mers pe Kumho Ecsta PS71 pentru vara, sunt foarte multumit de ele.

Voiam sa va intreb, cum vi se par anvelopele de iarna cu care am primit masina, ca si grad de uzura. 
Sunt constient ca sunt uzate, dar as vrea sa stiu parerea voastra daca ar mai merge un sezon, sau daca trebuie sa le schimb si pe cele de iarna. Multumesc. 
https://prnt.sc/12zt6zm

https://prnt.sc/12zt9d1

https://prnt.sc/12zta98

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!