Jump to content

Probleme cutie de viteze manuala - Golf 7


petrrru
 Share

Postare recomandată

Pana la urma au schimbat si discul de ambreiaj si placa de presiune?

Ca sa stiu ce le spun si eu cand ajung cu masina in service ... (in martie estimez).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, a fost schimbat discul si placa, au verificat si pompa de ambreiaj, si...cam atat.Pana acum se comporta bine, sper sa se fi rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, 

Vin si eu cu o problema la masina prietenei mele (1.2 tsi 110cp golf 7), la ea este tocmai opusul, cateodata intra foarte greu in marsarier dar iese usor.

In anuminte momente trebuie sa o accelerez putin si tinut apasat spre marsarier ca sa intre, daca nu, face acel zgomot ingrozitor de parca nu "prinde" viteza.

Nu am ridicat pana acum problema la dealer, ar trebui? a mai intampinat cineva asa ceva?

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal. E noua. Cand nu intra nu o forta, ca o cârâi de pomana. Daca nu intra, bagata a 2-a,apoi R intra f usor. După vreo 7000km isi da drumul. 

E normal. E noua. Cand nu intra nu o forta, ca o cârâi de pomana. Daca nu intra, bagata a 2-a,apoi R intra f usor. După vreo 7000km isi da drumul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinuta are in ~ 20.000 acum deci, nu este tocmai noua, voi incerca si varianta cum spui tu sa o bag in a 2-a si dupa in R, sa vedem ce si cum :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e o varianta de incercat in afara de cea cu bagatul in a-2a si anuma dubla debreiere. Ambele actiuni au ca efect realinierea pinioanelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 minutes ago, gigelm5m3 said:

dubla debreiere

Si asta cum se face ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum ii spune si numele, se apasa de doua ori ambreiajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se apasa ambreiajul cand se scoate din viteza, se elibereaza, adusa maneta adusa la punctul mort, iar apasat ambreiajul si intrat in viteza.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns @The_Ego, voi incerca si aceasta varianta la urmatoarea tura cand o mai prind :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La mine nu vrea sa intre în treapta 1 la plecarea după loc ( rar ).Ideea este ca indiferent cât de tare împing in fata nu vrea.

Aceasta   problema am avut și la golfurile anterioare.Toate fac la fel.

Soluția găsită de mine: bagi în treapta 2 a și apoi în treapta 1.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut,

 

In tr. I si II, la talpa, atat din mers cat si de pe loc se aude o bubuitura sub mașină din zona CV pe la 3000 rpm. E vorba despre un GTI din 2016, manuala, 10.000km. A mai experimentati cineva fenenul? Aveți idee de la ce ar putea fi? Ar putea scăpa ambreiajul?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Iata o problema ciudata (Golf7, 1.4 TSI 122 CP, produs 2014, 18.000 km)

De la o vreme, intr-a 5-a si a 6-a, de pe la 120 km/h, se simte intermitent o vibratie cam 2 secunde, apoi pauza cam 2 secunde apoi iar si tot asa. Pe masura ce mergi, intenstitatea scade spre aproape zero. Se mai simte doar daca esti foarte atent. Clar ca nu e de la roti/pneuri, s-ar simti constant si la orice viteza. Impresia mea este ca ar proveni de sub consola centrala, adica de pe la cutie. Dar de ce scade ca intensitate pe masura ce mergi? In celelalte viteze la aceeasi turatie nu se simte nimic. Aveti vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 04/04/2016 at 0:19 AM, Victor Lala said:

Salutare, 

Vin si eu cu o problema la masina prietenei mele (1.2 tsi 110cp golf 7), la ea este tocmai opusul, cateodata intra foarte greu in marsarier dar iese usor.

In anuminte momente trebuie sa o accelerez putin si tinut apasat spre marsarier ca sa intre, daca nu, face acel zgomot ingrozitor de parca nu "prinde" viteza.

Nu am ridicat pana acum problema la dealer, ar trebui? a mai intampinat cineva asa ceva?

iti raspund eu, ca am fost cu aceeasi problema . te pune sa schimbi ambreiajul , nu se recunoaste nici la ora actuala ca este o problema de fabricatie. ca sa intre in marsarier fara carait apasa de cateva ori ambreiajul, eu aveam momente cand nici nu intra in marsarier zici ca bloca ceva tija (masina avand 50.000 km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna ziua.E prima mea postare pe acest forum.Sunt detinatorul unui Golf 7 Variant, 1.6 tdi, cutie manuală 6 trepte, 110CP.Masina a fost cumpărată din Olanda, cu un rulaj de 169.000, fabricatie 2014.Am constatat ca, la viraj stânga se aude un frecat ca de plastic pe plastic, indiferent daca e in viteza sau pe liber.Doar la viraj stanga!!De asemenea in treapta a IV-a, se aude un vaiet usor (scuze pentru exprimarea plastică!).Un mecanic experimentat in modelele grupului VAG a zis scurt ca e cutia de viteze, care trebuie schimbată.Masina nu cârâie la schimbat vitezele, nu agață, trage bine, are istoric impecabil.De asemenea nu bate, nu troncane, nu trage stanga-dreapta.Ridicata pe elevator nu prezinta jocuri la ansamblul suspensiei. Mie, dupa umila mea parere, mi se pare a fi un rulment care huruie, rulment din cutie, nu de la roată.Pana acum  condus doar o marca de mașină, cea autohtonă, toate noi, 0 km, motorizari benzina.Pentru mine, vw-ul golf e o noutate absolută, mai ales ca e si motorizare Diesel.Ma puteti ajuta cu un sfat, o idee, o înjurătură macar? Mulțumesc respectuos si iertati indrazneala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbatul cutiei este ultima solutie. Mai cauta o a doua opinie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna seara, 

De 1 luna sunt deținătorul unui golf 7 variant, 1.6 110cp, 5 trepte, 105.000km din 2014.

De vreo 2 saptamani a luat-o razna un pic cutia/ambreiajul. Pe loc nu face niciun zgomot, schimbă foarte bine, nu agață daaaaaar, când cuplez treapta (1, 2 ..) Si o las sa "meargă din ambreiaj" sau rulez la viteză mică se aude un zgomot ca un rulment gripat....un huruit ceva... asta pana apas pedala de ambreiaj. Cand apas pedala de ambreiaj se face liniste totală. 

Sa fie rulmentul de presiune? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VMAR acceiasi problema prezinta si masina mea din semnatura numai ca in tr4 suieratul este insesizabil de cineva care se urca primadata la volan, raspunsul unui mecanic a fost clar, schimba uleiul din cv, l-am schimbat si acuma face doar cand vrea in functie de vreme (asfalt umed sau uscat, anveope varasau iarna), a mea are jante pe 16, nustiu cum se comporta cu cele pe 17, clar vor fi diferente.

Raman la concluzia ca defectul ar putea fii din saibele de reglaj arbore primar cv tr 1-4 sau pinion tr4, exclus rulmentii pentru ca treptele 1-4 sunt pe acelasi arbore.

cv 3-4.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aceeasi problema o am si eu la Golf. In treapta 1 la viteza mica se aude un ''huruit'' de la cutie, cand apas ambreiajul dispare si nu se mai aude nici atat de tare pe masura ce cresc treptele. Am fost cu ea la service iar mecanicul inainte sa faca orice altceva a zis sa verifice uleiul in cutie unde a constat ca din 2 l cat ar fi trebuit sa aibe erau numai 500g, orecum mergind pe sec si facandu-si o uzura. Ulterior I-a bagat ulei 2l si o perioada, sa zic 7000 km nu a mai facut as zice atat de sesizabil, acum de cateva zile se aude din nou. O sa ma duc cu ea sa vad daca cumva a pierdut iar ulei sau alta e problema evident tot din cutie. Mentionez ca kitul de ambreiaj, placa de presiune au fost schimbate inainte sa sesizez pentru prima data problema.

Modificat de hpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

@VMar, @AndreiZi am si eu o problema similara cu cea pe care o semnalati. In cazul meu cel mai sesizabil e in treapta 3. Se aude un țiuit in momenul cand merg la viteza constanta sau accelerez usor (interesant e ca in frana de motor nu se aude). S-ar putea ca schimbul de ulei sa rezolve problema si la mine. 

Ati mai facut ceva in legatura cu asta?

P.S. @AndreiZi, imaginea postata este luata de pe un site anume? Daca da, aveti posibilitatea sa dati un share la link?

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aceiași problema și eu in treapta 1&2 doar că la Octavia 3 1.6tdi.miercuri am programare la skoda.va țin la curent cu rezolvarea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua! Dețin un golf 7 2.0 TDI 150 cp si am următoarea problema ca si VMar: la viraj stânga, se aude un sunet ca si cum ar freca fier pe fier. La viteza mică se aude acest zgomot. La viteza mare se aude doar dacă sunt atent. Știe cineva ce poate fi? Mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

da, sunt probleme cateodata cand vreau sa o bag intr-antaia, intra in marsarier, cumva nu poti sa o pui in punctul mort, si nu stii daca este in viteza 1 sau marsarier. (cutie manuala 6 trepte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu un update, ulei cv schimbat original, cu jante r16 zgomotul fin exista in tr 4 cu jante r17 225/45r17 zgomotul dispare complet, presupun ca sunt alte forte care actioneaza in ansamblul transmisie sasiu (se comporta diferit masina cu r17 frana si ruliu mult imbunatatite, consum insesizabil de combustibil), raspunsul la ultima revizie a celor din reprezentanta a fost ridicarea din umeri... cica cutia in 6tr la 1.6tdi sunt o ''struto-camila'' provenita de la motorizarile benzina 1.4-2.0 tsi neavand nici un fel de problema de revenire sau garantie pana acum in service... sincer nustiu ce sa cred, pana nu crapa ceva nu pot schimba nimic.

Schimbul uleiului cv sa facut astfel: 

-desurubare buson aerisire lateral

-desurubare buson golire inferior

-desurubare suruburi flansa furci sincroane (mai curege ~0.8L)

-strangere busoane si suruburi, umplere ulei specificat si cantitate pe la sonda de marsariere

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!