Jump to content

TDI - Zgomot motor/turbina


Sebu
 Share

Postare recomandată

Si daca axa cu came ,tacheti si cuzineti schimbati? ce ar putea fi?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetul motorului e normal. Zgomotul supraadaugat pare sa vina numai din zona accesoriilor. Verifica fuliile, intinzatorul si cureaua. Am intalnit un zgomot ascutit si sacadat, aritmic, asemanator cu cel din ultima parte a clipului, cand s-a defectat freil-ul alternatorului. Verifica toate jocurile (rotationale dar si axiale - invarte si trage/impinge fuliile) dupa ce detensionezi cureaua. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu fie fulia de la compresorul de clima 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu as "merge" pe fulia de la compresorul de A.C.  . pare un sunet ...asa... mai de tabla decat de fier plin .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare a fi zgomot de rolă, eu aş zice că de la alternator. Ascultă cu un furtun să identifici mai bine zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi sunet il am si eu la passatul meu care are acelasi motor, nu mereu dar se aude si la mine si are ceva timp de cand se aude, mai bine de 1 an dar masina merge perfect. Daca accelerez masina putin cand sunt pe loc acel sunet dispare. Daca descoperi cauza te rog sa postezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa o luam incet. Distributia este noua , rola de la accesori cu tot cu intinzator noua, fulie alternator noua, curea noua, a mai ramas AC dar si acela verificat si nu are joc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic asa: spune-ne tu ce ai facut deja ca sa putem veni cu idei noi. Altfel umplem un topic fara finalitate.

Modificat de tocilarie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare a fi din transmisie.

Asta in cazul ca nu l ai schimbat si pe acesta...

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit ce era.Un surub la carcasa de la distributie.

Modificat de cosmin66gmc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare baieti,

vad ca n-a mai scris nimeni nimic despre acesta problema, vin eu acum cu o intrebare :D

 

am atasat mai jos un filmuletz, cu Zgomotul produs de motorul masinii mele...e ok să se audă , asa ? parcă este si un țăcănit metalic si parca si un zgomot ca de diesel...țăcanitul acela ascuțit cred ca e de la injectoare insă celelate două...nu-mi explic..

Poate ma ajuta cineva  :( :

 

http://www.youtube.c...h?v=DfBqXavE-Xw

 

Va multumesc !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu frate , dar pe mine ma termina psihic, am inteles ca poate fii si de la volant, poate de la ambreiaj..naiba stie, ai schimbat cumva tu volantul/ambreiajul ? ca eu nu...si sper sa nu fie de la aia ca e amaraciune de bani :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar fi de la volant ar trebui sa se schimbe zgomotul la apasarea pedalei de ambreiaj(ma refer la pacanitu ala din fundal) ziceam sa scoti capacu de sus de la filtru de aer si sa asculti in el daca pacane , ca ar putea fi ceva supape 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, Schimba rear PCV-ul,este in spatele motorului,in partea stanga cum te uiti. Este un racord metalic,cu cateva striatii,care la unu din capete in interior are u supapa unic sens,exact ca in cazul Front PCV. Cand acea supapa se buleste,tacane-paraie motorul( in unele cazuri POP CORN sound in admisie). Din filmuletul tau mie asta imi pare a fi. Daca ai fi avut admisia modificata auzeai in felul urmator  http://www.youtube.com/watch?v=t1RXH_jskkA

 

Succes si te astept cu berea :))

Modificat de golfix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Ciuley  -- am incercat faza cu calcatul ambreiajului,,,mie mi se pare ca e la fel sunetul...ma gandesc ca trebuie sa fie ceva sesizabil

 

@ golfix -- legat de PCV, vreau sa-l schimb cu unul PCV FIX...momentan nu prea stiu ce inseamna asta..dar cuprinde si despre ce vorbesti tu ? cel din spatele motorului ? M-ar ajuta f mult daca ai sti p undeva ceva de genul DIY(Do It Yourself) tot ce am vazut p Youtube a fost lamela aceea lata cu garnitura care este sus pe motor.

 

Deci concluzia este ca vreau sa pun un PCV FIX si sa schimb si CamFallower-ul ....dar trebuie sa gasesc pe cineva care se pricepe cu adevarat in Timisoara, si din cate am vazut sau cel putzin eu nu prea am dat d ei...asa ca ramane ca, candva sa le schimb eu...si pt asta trebuie sa gasesc ceva DIY-uri calumea ..si explicite :)

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zcuzati daca exista zgomotul asta pe undeva prin topic'uri, dar eu nu l-am gasit.

 

Detin un Golf V 1,9 Diesel BLS, 105 CP, 6 trepte cu  urmatarea bataie la motor:

 

 

 

Ce parere aveti ?

Modificat de steelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Axa cu came si tachetii.

Cauta topic-uri despre axa cu came la BXE, sau orice topic despre defecte axa cu came pentrua avea mai multe explicatii.

 

Nu mai circula asa, mergi la mecanic imediat.

Cost aprox de reparatie in functie de amploarea defectelor 3.000-5.000Lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cowboy, cred ca o sa se fericeasca dupa ce citeste. Sa ia in calcul si pompa tandem aferenta. :))

Asa se auzea si la mine, aceasi bataie specifica.

Sunt curios la cati km a cazut...

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu, cred ca la tine a fost ghinionul prea mare ca a cazut si pompa tandem in acelasi timp :D Dar nu cred ca a avut legatura cu restul. E posibil ca el sa scape doar cu prima parte...Culmea e ca tot aproape de 200.000km a picat si la el...la fel ca la tine

Steelu: Zgomotul ala odata aparut, indica clar aceasta problema. Nu mai merge cu masina asa! Du-te cu ea in service cat mai rapid. Si dupa ce-o repari, monitorizeaza nivelul uleiului sa fie mereu la nivelul corespunzator 

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!