Jump to content

Demontare torpedou superior


niku2
 Share

Postare recomandată

Adrian.Apreotesei

Am schimbat la mine la vechiul sharan intreg ansamblul cu clapeta pentru recirculare (nu functiona motorul si era rapasa pe pozitia inchis).

Am platit 50lei pe ansamblu si motoras si 300 lei demontat si montat bordul. Dar am scapat de geamuri aburite si stat iarna cu carpa ca la Dacie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

va rog daca stie cineva cum se scoate{ cum se demonteaza} torpedoul central,cel de pe mijlocul bordului..de unde sa incep?

multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie doar sa ai multa rabdare.Cu doua surubelnite scoti partea inspre parbriz si o ridici usor in sus apoi tragi torpedoul inspre parbriz.O sa vina afara fara rama,aceea o dai dupa,are ceva suruburi.Clemele din gaura unde introduci surubelnita sunt in forma de U si nu este usor sa le scoti daca nu stii cum arata.In spatele capacului sunt doua fisuri aproape invizibile.Introduci surubelnita cam 2cm,tragi manerul la surubelnita catre capac cat iti permite acesta in timp ce introduci surubelnita in fisura,cand simti ca a atins clema trebuie sa impingi surubelnita catre parbriz si ridici in sus.Fisurile acestea sunt adanci asa ca sa stai atent sa nu te induca in eroare.Tu nu trebuie sa cobori surubelnita in fisura mai mult de 1,5/2 cm.Daca ai coborat mai mult de doi cm inseamna ca ai trecut de clema si trebuie sa tragi surubelnita inapoi pana simti clema.Succes.

torpedou.JPG

Modificat de nelu_24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nou am si eu niste pocnituri in bord. Careva dintre motorase merge in gol sau e rupt ceva. Pocneste de 6-8 ori si se opreste. 

Aveti careva o schita sau o schema cu motorasele sa stiu ce sa demontez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cum demontez gura de ventilatie stanga ?S-a rupt o lamela din aia ce dirijeaza aerul sus-jos.E vreo posibiltate de a o lipi cumva ? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa o demontez,se baga o surubelnita in partea de jos si cu grija se trage de ea,dar din pacate trebuie sa caut alta pe la dezmembrari pentru o piesa rupta din ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 10/28/2015 at 0:41 PM, tonytony said:

... am nevoie de la torpedoul central sau cel lateral de acea ,,limba,, de plastic cu varf metalic, ...

Stie cineva cum se inlocuieste varful respectiv? Am reusit sa il recuperez din alta parte, dar nu fara distrugerea locasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare ,

Stie careva sa-mi spuna ce reprezinta si la ce foloseste chestia asta ? Am cautat (poate nu suficient) pe net dar nu am gasit nimic. Am pe masina ..dar nu stiu ce este. Am o banuiala... sa fie senzor de temperatura interioara ?

Clipboard02.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, Marius_BC said:

Clipboard02.jpg

Am gasit ... 3B0 907 539 - climatic control sunlight sensor . Nu bag mana-n foc ..inca... dar dracia asta mica cred mi-a dat climatronicul peste cap. Imi baga caldura ..asa dupa ureche. De cand l-am scos .. stau in maiou . Am sa revin ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Acel senzor este un senzor care masoara intensitatea luminii, in special vara , care regleaza viteza ventilatorului in functie de cat soare este afara, Soare puternic rezulta mai multa caldura in masina , deci viteza mai mare la ventilator sa faca racoare mai multa . Daca vara pui ceva peste el sau pui masina la umbra in 30 de secunde o sa scada turatia aerotermei. Senzorul de temperatura interioara se afla in interiorul climatronicului in partea stanga a butoanelor unde sunt acele grile mici. Are un ventilator mic care trage aer din masina si il spala pe el. Vezi sa nu fie defect ventilatorul sau senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!