Jump to content

Sfat achizitie masina pana in 5-6000 euro!


22Vik
 Share

Postare recomandată

Da stiu cum este sa mergi dupa o masina 1200km chiar, sa fii asigurat de anumite chestii si la fata locului..leopardul.

Cand am dat skoda au venit 2 persoane,s-au uitat la masina,au facut un drive test ,actele si banii,fara tester si alte chestii(mi au zis ca au vazut peste 10 masini si toate erau praf).Cine se pricepe cat de cat la masini vede imediat masina buna.

Personal va sfatuiesc sa va feriti de targul din Tm deoarece sunt numai cazane rujate si bisnitari obositi.Ar trebui sa se faca un topic separat in care colegii in cautare de masini sa si poste impresiile despre masinile vizionate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ akon : nu am cautat  masina ieftina, 6500E mi se pare un pret potrivit pentru un G5 intretinut. Eu ti-am vazut masina pe forum si sunt sigur ca era ok, ai stat mult pentru ca oamenii cauta o2 la pret de o1.

 

Eu sunt setat pe G5 sau Jetta, din pacate de 3 luni caut si nu gasesc ceea ce doresc. Am incercat sa filtrez cat se poate de mult anunturile suspecte, sa merg sa vad doar masini care pareau ok la prima vedere. Din pacate sunt foarte multe masini proaste pe piata si multi tepari..

Am invatat destul de multe dupa lunga cautare, sunt sigur ca pe undeva ma asteapta si viitoarea mea masinuta :D

 

LE: am propus si eu deschiderea unui topic pe tema : masini proaste, verificate..

Modificat de DivinE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

 

Caut un Audi A4 B7 2005+ motor 1.9 / 2.0 TDI pe langa Timisoara.

 

Ieri am fost sa vad masina asta http://olx.ro/oferta/audi-a4-tdi-an-2006-inmatriculata-ro-in-2015-impecabila-ID3RB8i.html#983fce10afVIN:  WAUZZZ8E16A143962

 

Tipul care o vinde se recomnda ca si "vanzator de masini inca din 1997".

 

La prima vedere masina arata bine,am mers cu ea, trage ok.

Samsarul se jura ca are 200.000 km (evident ca suna mult prea bine pentru pretul de 5.850 euro).Am luat VIN-ul sa o verific si surpriza: anul trecut in august cand a fost bagata in service pt turbo distrus avea 375.000 km.Probabil ca acum is peste 400.000.Masina a fost adusa in tara in februarie is inmatriculata,s-au bagat ceva bani in ea,kit distributie,placute de frana,anvelope noi (bisnitarul mi-a bagat sub nas ceva facturi si garantii de la ceva service de prin Dumbravita).

 

Cautarea continua..daca mai dau peste petarde le postez aici ca sa nu isi piarda si altii timpul fugind dupa vise vandute de samsari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ akon : nu am cautat  masina ieftina, 6500E mi se pare un pret potrivit pentru un G5 intretinut. Eu ti-am vazut masina pe forum si sunt sigur ca era ok, ai stat mult pentru ca oamenii cauta o2 la pret de o1.

 

Eu sunt setat pe G5 sau Jetta, din pacate de 3 luni caut si nu gasesc ceea ce doresc. Am incercat sa filtrez cat se poate de mult anunturile suspecte, sa merg sa vad doar masini care pareau ok la prima vedere. Din pacate sunt foarte multe masini proaste pe piata si multi tepari..

Am invatat destul de multe dupa lunga cautare, sunt sigur ca pe undeva ma asteapta si viitoarea mea masinuta :D

 

LE: am propus si eu deschiderea unui topic pe tema : masini proaste, verificate..

 

 

Pai 6500 euro sunt putini daca vrei si optiuni si intretinere si km putini si ani buni...la banii astia e normal ca gasesti masini mai proaste decat bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am cautat masini cu km putini si ani buni..doar intretinute. Filtrele sunt : 2006-2009, diesel, <200.000 km

Nu mi se par bani putini, dar e normal sa avem pareri impartite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca  vrei  2009  sunt bani putini ...cum zice si colegul popa....

Care ar fi maxim la  tine?
Suma.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru 2009 clar sunt putini...sunt putini si pentru 2006...un 1.9 tdi 2006 cu climatronic-electrice fata-spate si sub 200.000 km e greu sa gasesti la 6500 si sa mai fie si bine intretinut! Ca fapt divers,la prima cautare cred ca apar ceva golfuri cu descrierea mea sub 6500,dar ti-ai dat seama ce bune sunt dupa ce le-ai verificat! eu zic sa mai ridici putin stafeta..un 7500 cu totul si atunci e altceva,la 7500E gasesti si din 2008,dar nu din 2009.O sa-ti las PM sa-ti zic cat am dat eu pe masina acum 1 an jumate.

Modificat de popalin90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii vreau si eu o parere despre urmatoarele 2 masini. Ma intereseaza fiabilitatea cutiilor de viteze (cea automata) si a motoarelor. Multumesc.

http://olx.ro/oferta/audi-a4-break-2005-oferta-ID2RQGB.html#03ecaeacf2

 

http://olx.ro/oferta/audi-a6-ID3NBFY.html#758e98ba60

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima nu stiu ce tip de S-line zice ca este,dar m-am saturat de unii oameni fara creier care au audi sau isi cumpara audi si spun "Am un A4 S-line",dar doar asa de forma ca el saracu nu are nici macar un volan de S-line sau o grila,sau orice.Daca are trapa si 2 crom-uri pe ea nu inseamna ca este S-line oameni buni...In fine parerea mea este ca mai ales cel A4 are km dati inapoi,iar un A6 2.5 tdi mai ales quattro eu stiu ca mananca foarte mult in oras...aveam pe unu la facultate cu un 2,5 tdi berlina,i lua undeva la 13% in oras, unde mie golful imi lua 6.5-7 ,fara sa depaseasca 7%.Nu cred ca asa mananca toate,dar toata lumea stie ca sunt masini grele si mananca mult,in schimb imi place cum arata A6 interior,sigur a mai schimbat proprietarul niste lucruri,dar din poze totul pare perfect.Nu stiu de fiabilitatea cutiilor,dar daca intrebarea ta se afla doar intre cele 2 masini,as alege A6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima "nu bate si nu trocane"...are sens sa o pastrezi in lista?

Mai sunt inca 5600 de anunturi de genul asta....

sau cauti neaparat 1.9tdi la 4000€....victima sigura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa intelegeti ca sunt multi oameni care fac parte din aceasta categorie ; nu toti se pricep la dotari, la masini, sunt usor de pacalit si habar nu au de nivelele de echipare de pe masinile lor, asa ca isi gasesc fel de fel de expresii…pe voi ar trebui sa va intereseze strict masina…nu caracterul vanzatorului si cultura lui generala despre masini…intr-adevar vanzatorul pierde clienti la unele faze si comportamente…insa acum depinde de voi daca vreti masina de la oameni cu cravata care sa va minta frumos si sa va serveasca cu o bomboana, sau acceptati si ideea de a lua una de la un taran de oras…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vreo persoana binevoitoare (din Bacau) , disponibila sa vada o masina acolo?

Va rog, contactati-ma prin PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca e diferenta intre comfortline si highline la suspensii (golf)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare,

fost posesor de Golf IV 1.9 ALH caut masina, undeva intre 4-5.000 euro. Si acum sa inceapa sfada :)

- sa caut tot un Golf IV intr-o stare cat mai buna?

- sa trec la Golf V (desi am ramas neplacut surprins cand am vazut ce probleme are fata de IV, numai de faza cu gheata la portiere si m-am crucit) si daca da, ce motorizare? ceva care sa fie continuatorul lui 1.9 ALH?

- sa ma orientez spre alta marca (aici aveti liber la dat cu pietre), gen Toyota Yaris?

Nu ma grabesc, deci avem timp sa stam la discutii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf v sau audi a3 motor 1.6 ala de 102 cp, daca faci multi km 20.000+ poti sa ii pui gpl. Eu nu recomand diesel.

 

sau o alta varianta kia ceed hyundai i30 de la prim proprietar cu km foarte putini. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diesel nu recomand nici eu. Tot ce e diesel si vei intalni pe piata in materie de Golf 5 si suratele ce impart aceiasi platforma nu mai sunt la fel de fiabile ca ALH-ul pe care l-ai avut. Deci un succesor demn nu vei gasi. Golful 5 este izvor de rugina. 90%din ce vei gasi vor fi praf la capitolul caroserie.

 Recomand Octavia 2, Leon 1P sau A3 8P Sportback. Benzina. Ai 3 variante: 1.6mpi, 1.6 fsi sau 2.0 fsi. Fsi-urile sunt mai potente dar si extrem de pretentioase pe injectie. Asta daca vrei sa ramai in ograda VAG.

Altfel, poti cauta o mazda 3. Daca gasesti si un 2.0 benzina, vei uita definitiv de VAG. 

Coreenele sunt bune ca an de fabricatie/an/dotari/km. Dar vei gasi din generatiile in care ei erau inca in proces de dezvoltare. Am avut ocazia sa vad destule ceed-uri si i30-uri 2009-2013 si sunt cam .. nasoale. Nu sunt masinile rele, insa nu ofera nici o placere. Sunt extrem de artificiale. Directia e zero, pedalele ciudate, cutia ciorba.. Cam ca la un logan. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intimplarea face ca si eu caut cam acelasi lucru pentru cineva din familie, ca sa schimbam un Matiz care merge bine dar e cam ruginit si cam nesigur. Eu am in plus doua conditii: Kilometri sub 100.000 si an de fabricatie minim 2008.

Ca sa maximizezi ce primesti de bugetul asta, trebuie sa alegi neaparat benzina. Coreenele sunt seducatoare in banii astia dar acea platforma de Ceed/i30 are o problema cronica cu servodirectia si la care nu exista remediu: daca vrei sa mergi fara troncanituri, la citiva ani trebuie sa dai niste zeci de milioane care se baga in coloana si apoi in caseta (restul de consideratii vis a vis de masina, in bugetul asta, mie mi se par fix pix - nu cred ca in 5000 de euro cauta cineva emotie sau placere la masina).

La Golf V in banii astia nu gasesti decit 1.4 si cu an de fabricatie sub 2006, km greu de verificat, in general masini "recent aduse". Pe criteriile mele nu se califica decit Polo si Up.

Un Polo decent 2006-2007 e pe-acolo, daca ai noroc gasesti si de 1.4 dar greu (apropos e un Polo GTI de vinzare pe forum in banii astia si pare o masina superok).

Mai sunt alternative gen Peugeot 207, la 308 nu prea te lipesti in 5000 si daca chiar gasesti una cu greu, e foarte slab dotata.

O paleta mai larga de oferte gasesti la Dacia - multe Loganuri si Sandero, parerea mea este ca iarasi sunt de evitat cele "cu kilometri reali si recent aduse". Atentie mare iarasi ca majoritatea sunt de 1.2 care e un motor slab, mai ra sunt de 1.4 si ultrarar de 1.6.

Mai exista in banii astia si ciudatenii - gen Ciroen C4 Coupe benzina cu km putini. Mie mi-e cam frica de Citroenurile vechi - am avut Oltcit prea multa vreme :))

Ai mai putea avea sanse sa gasesti un Focus pe benzina in stare buna - mai degraba de 1.4, pe 1.6 care merge evident mai bine se cer mai multi bani.

Succes.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca nu au fost cele mai fiabile masini eu as merge pe un A4 B7:

A4  sau A4

 

 

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul pot sa iti recomand cu cea mai mare caldura Golf 5. Daca gasesti unul cat de cat dotat vei fi mai mult decat multumit.

In materie de motoare pot sa recomand doar 2.0 TDI BKD, care m-a impresionat inca de la test drive de dinainte sa imi cumpar masina si am tinut neaparat sa imi iau o masina cu motorul asta. Acceleratia iti va pune un zambet pe buze si consumul mic e bonus. Daca e intretinuta ca la carte, masina nu iti va crea probleme.

Problema cu aripa umflata si ruginita apare de la o scurgere care daca nu e curatata, se blocheaza, iar iarna apa colectata acolo ingheata si creste in volum. (eu nu am avut problema asta)

In rest apare rugina doar pe elementele de caroserie care au fost lovite.

Nu fac lobby pentru masina asta, doar iti expun parerea mea ca posesor de Golf 5 de cativa ani.

Succes in cautari!

BTW @Andrei_Tdi stii ca toate recomandarile facute de tine din grupul VAG sunt pe platforma de golf 5, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca dau peste una cu cutie automata, merita? as scapa de invartit la mamaliga....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Andrei_Tdi said:

Altfel, poti cauta o mazda 3. Daca gasesti si un 2.0 benzina, vei uita definitiv de VAG. 

 

Interesante afirmatii Andrei, cand eu recomandam Mazda sau Honda in loc de vag ai sarit ca ars 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BTW @Edy_77, stii ca sunt constient de asta dar ca am facut recomandari de motoare pe benzina cred ca nu ai sesizat. Iar intre caroseria de G5 si Octavia 2, Octavia este ca si neatinsa de rugina, dupa 10 ani gen.. Pe cand golful, are deja gauri in aripi, praguri s.a.m.d.  Ok, o masina de pasionat nu va avea. Dar cate masini de pasionat gasesti? Honestly.. 

7 minutes ago, Edy_77 said:

Eu unul pot sa iti recomand cu cea mai mare caldura Golf 5. Daca gasesti unul cat de cat dotat vei fi mai mult decat multumit.

In materie de motoare pot sa recomand doar 2.0 TDI BKD, care m-a impresionat inca de la test drive de dinainte sa imi cumpar masina si am tinut neaparat sa imi iau o masina cu motorul asta. Acceleratia iti va pune un zambet pe buze si consumul mic e bonus. Daca e intretinuta ca la carte, masina nu iti va crea probleme.

Problema cu aripa umflata si ruginita apare de la o scurgere care daca nu e curatata, se blocheaza, iar iarna apa colectata acolo ingheata si creste in volum. (eu nu am avut problema asta)

Corect si nu prea..

In rest apare rugina doar pe elementele de caroserie care au fost lovite.

Da, asa e si la passat, jetta5 si toate golfurile 5 pe care le-am vazut, verificat, etc. De la lovituri ruginesc,nu de la tabla de 2 lei, tratata aproape de 0..

Nu fac lobby pentru masina asta, doar iti expun parerea mea ca posesor de Golf 5 de cativa ani.

Succes in cautari!

BTW @Andrei_Tdi stii ca toate recomandarile facute de tine din grupul VAG sunt pe platforma de golf 5, nu?

 

4 minutes ago, Justin91 said:

Interesante afirmatii Andrei, cand eu recomandam Mazda sau Honda in loc de vag ai sarit ca ars 

Vad ca esti mereu pus pe hartza. E pacat. Eu fac afirmatii pe baza unor experiente, zilnice. Nu din forumuri sau lecturi. Si o spun fara pic de rautate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce legatura are motorizarea cu rugina de pe caroserie?

De ce ar avea Octavia 2 caroseria mai buna decat Golf-ul?

Cred ca faci generalizari dupa ce ai vazut 1 Golf cu rugina si 1 Octavia in stare perfecta.

OT:  @silver nu trebuie sa pleci cu idei preconcepute, mergi la test drive cu masinile care iti plac, citeste mult pe forum despre modelele alese si vei face o alegere in cunostiinta de cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!