Jump to content

Sfat achizitie masina pana in 5-6000 euro!


22Vik
 Share

Postare recomandată

Desigur ca ai dreptate. Dar nici tu nu cred ca ai da 13 - 14000 pe o masina ciocanita in draci sau intretinuta prost, cu atat mai mult daca e samsarita. Oricum, am observat ca prea putina lume isi pune intrebarea cum o masina nemteasca ajunge pe piata noastra mai ieftin decat la mama ei acasa. Chiar si mai putina lume se straduieste sa afle raspunsul. Asa ca am preferat sa nu intru in detalii. Romanului ii place sa se amageasca pe banii lui, altfel targul din Vitan - si nu numai - nu ar fi existat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta un 2.0 common rail cu bluemotion daca gasesti nu toate au bluemotion la 1.6 sa nu te gandesti la Passat e submotorizat plus probleme cu egr iar 1.9 a fost doar pd . Daca gasesti cu istoric solid in intretinerea dsg si testarea zice ca e intreaga cutia atunci merita e foarte comfortabila cutia

 

cum pot sa testez daca cutia e intreaga? se vede pe tester? spre exemplu asta:

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C35381959.html

 

masina arata ok, doar km sunt dubiosi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dubios..? E deja nesimtire asta..20.000/ an ruleaza un polo 1.0 benzina..Diesel CR si DSG..ce tupeu infect au unii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai da si seria de sasiu, masina aia a costat 4500-5000 euro si are undeva la 300.000 + km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 E deja nesimtire asta..20.000/ an ruleaza un polo 1.0 benzina..

ce am eu si un amic, luate de noi.

passat 2.0 2006 -> 180mii km / 22mii

fabia 1 1.2 2006 -> 155mii km / 20mii

 

unde-i dubiosenia? 

a...acu alea din DE, cam sunt dubioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a...acu alea din DE, cam sunt dubioase.

Te-ai prins..asa si noi, majoritarea romanilor facem 8-12000 / an..

Stricr la subiect : daca are probleme ar trebui sa iti dea in nas cand schimba, sa aiba lag, sa smuceasca din P in D..etc

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu le vezi, pana nu mergi cu ele, nu le testezi..speculam aiurea ; s-a mai spus asta de N ori ; noi te putem ajuta doar cu posibile probleme la caroserie ( lufturi / lovituri ) pe care eu in poze nu le sesizez..cam astea sunt preturile..6-7000 un passat ; masina sa nu necesite investitii nu cred ca o sa gasesti, asa ca cel mai important este sa nu aiba defecte costisitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost cu un amic in târgul din Brasov si i-am găsit un Passat 2007, break din 2007 cu 260.000 km reali dupa verificare , 2.0 Tdi , Bmp ( un singur ax,,,) taxa platita. L-a luat cu 5300 E negociat de la 6000E. Trebuia schimbat un cap de bara si discurile + placutele. Atat.

Vânzătorul avea nevoie de bani din cate se părea... era proprietar in acte. Deci se poate si ieftin si bun... dar mai rar .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai putin, aproape nimeni nu va accepta o masina cu 260 000km, asta e marea problema, intelegi? ca se gandesc ca in 2-3 ani fac 300 000km si cine dracu iti mai cumpara masina daca vrei sao vinzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu acceptă masina cu 260000 km dar o ia pe aia cu 300.000 km (adica 178.000 pe bord) la pret mai mare :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De astea 2 ce parere aveti ? Aia mai noua mi se pare prea de tot, nu e nici o skoda model nou la banii aia pe nicaieri, are si DSG, mi-as mari bugetul pentru asa ceva. 

http://olx.ro/oferta/skoda-superb-ID2Q7Pw.html#d705932020 

http://olx.ro/oferta/vand-skoda-superb-ID2AY07.html#ea163d2c1b 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia mai nou pare prea ieftina, aia mai veche e prea scumpa.

Ambii par a fi samsari.

As merge la o vizionare insa pentru aia noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,ce parere aveti despre ....

VW GOLF COMFORTLINE 1,4 TSI 122 cp

ACHIZITIONATA DE LA PORSCHE ROMANIA

CARTE SERVICE LA ZI la reprezentanta-ULTIMA DEC.2014 (ulei, toate filtrele,motor...)

TAXA PLATITA NERECUPERATA(document de la ANAF)

CUTIE VITEZE 6+1

12 AIRBAG

CLIMATIZARE BIZONALA

OGLINZI INCALZITE

jante ALIAJ

PROIECTOARE CEATA CU FUNCTIE CORNERING

ABS-ESP EBD,ETC

Alte functii...

Masina de familie.

Perfect functionala

Cauciucuri iarna

Baterie noua-in garantie 2 ani

Frane integral noi + altele ...

ITP valabil

Pret 6800 negociabil

Modificat de bicuss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai uitat ce era mai important , anul ,nr. km si ceva poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari!

 

Vreau sa imi iau o masina noua , vin de pe un clio 2 dci care in 2014 m-a umplut de probleme dupa cativa ani in care a mers ok. 

 

Bugetul e pe la ~6000-7000 cu totul.

 

Treaba e in felul urmator:

 

1.Eu ma uitam la un 1.6TDI pe Fabia 2 ~2010-2012 dar nu fac mai mult de 15k km anual si stau 70% in oras.

2.Un Polo TSI 1.2 dar tot citesc ca sunt probleme cu lantul vietii si ma pot trezi cu motorul in aer.

 

Sunt in dilema.

 

edit: prefer o masina mai micuta 4 usi.

Modificat de diabolik123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un seat ibiza 6J ( 2010-2012 ) 1.2 tdi nu te incanta ? In opinia mea e mai frumoasa decat fabia / polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un seat ibiza 6J ( 2010-2012 ) 1.2 tdi nu te incanta ? In opinia mea e mai frumoasa decat fabia / polo

 

Este mai frumoasa dar sunt mai scumpe si mai putin dotate din ce am vazut eu. Nu ma intereseaza cum arata. Ma intereseaza fiabilitatea.

Modificat de diabolik123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vreti ceva fiabil cautati variantele Last Edition din diferite game..

 

ex: Octavia1 Tour Last Edition, sau Golf5 Last Edition... etc (va uitati la anii pana cand s-au construit, ex: octavia tour 2010, sau golf5 2009

 

eu sincer pe la 6000E as cauta un Golf Plus http://www.mobile.de/ro/categorie/automobil/vhc:car,cnt:de,pgn:1,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:vw,mdl:golf+plus,frn:2006-01,prx:6001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce este asa special la variantele last edition?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind "last edition" inseamna ca se numara printre ultimele exemplare produse din acea generatie, ceea ce teoretic ar fi un plus. (Toate problemele cunoscute de fiabilitate si de "tinerete" ale unui model ar trebuie sa fie rezolvate, dar modelul ar putea fi considerat batran moral)

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultimele generatii nu au bubele copilarie specifice unei masini la inceput de generatie

 

in general se elimina din probleme (pe baza feedback-ului primit din garantii, service-uri si clienti), se adauga lucruri noi, se schimba furnizori, componente etc..

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!