Jump to content

Sfat achizitie masina pana in 5-6000 euro!


22Vik
 Share

Postare recomandată

Scuza-ma dar la 6500-6800 euro nu poti sa ai pretentii de optiuni, asta e strict parerea mea, tu vrei o masina cumparata cu 30000 euro sa fie vanduta dupa 5 ani cu 7000 euro.

 

Eu am subliniat ca prietenul tau te poate sapa foarte simplu, iti cumpara un passat b6 din 2006 cu 4200-4500 euro si tu ii dai omului 5800 euro aprox, costa si drumul si numerele, insa ii ramane un profit mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca ma poate sapa, e normal sa-si puna si el adaosul lui, sper doar sa fie o masina ok. Uite ce avem in parcurile auto de la noi din oras si mai ieftine:

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C35213291.html

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C34943632.html

 

despre optiuni nu am foarte mari pretentii, vreau clima si scaune incalzite (pe golf am scaune incalzite si nu mai imi cumpar masina fara)

 

ar mai fi si :

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C35760909.html

 

daca o lasa in 5500, mai dau 1000 de euro taxa ajung la 6500

Modificat de s3anpau1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, poti lua in calcul si varianta sa cumperi de la reprezentanta. Asa am facut eu si chiar am facut o alegere foarte buna..intradevar dai 1000-1500 de euro in plus dar elimini riscul de a baga banii ăstia in ea in primul an cel putin pt ca schimba ei. In plus ai si garantie 1 an si poti dar buyback si la ei. Mie pe un amărât de 206 1.4 benzina mi-au oferit 2000 euro..Ce e drept am preferat sa il păstrez pt sotia mea

Am laut masina din semnatura cu 7500, e un comfortline, are minimul necesar ca dotări, dar mie personal nu imi trebuie mai mult..dar are doar 77000km, reali..deci o tin 5-6 ani de voie poate si mai mult

Nu stiu daca se vede, e un b6 2008 1.9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg logica ta, masinile astea au ca ochiul 200 000km+, + taxa auto si ajungi la 6500-6800 euro, dupa care incepi sa pompezi bani la distributie/inmatriculare/asigurare/revizie si altele. Nu mai bine iti cumperi o masina din 2010 cum ziceam? si cu norma euro 5? eu nu vad avantajul in a cumpara un b6 cu 7000 euro, doar daca are km putini ca a colegului de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc frumos pentru sfaturi. Vlad, am vorbit la reprezentanta la Serpico si au doar masinile de pe test drive, B6 nu au la vanzare.

Deenman logica mea a fost urmatoarea: de cand cu copilul nu prea mai avem loc in golf si vreau ceva mai spatios. Ca buget sa zicem ca am golful  si 3500 de euro de dat. Nu vreau sa ies din grupul VAG deci singurele optiuni care s-ar incadra ar fi Octavia 2 sau B6 (din ce am vazut pe net cam cum stau preturile) si sincer as prefera un B6 decat un O2.

 

Oricum voi scoate golful la vanzare si pana il dau poate mai strang ceva banuti si vad ce gasesc.

Luasem in calcul posibilitatea cu samsarii care au parcuri auto in speranta ca nu mai stau cu golful la vanzare si il dau la schimb (in primul meu post din acest topic despre asta vorbeam).

sa ne auzim cu bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e foarte spatios seatul din pacate :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un 2.0 diesel, euro 4 cel mai probabil, 2008, taxa chiar e ~1.000 euro??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 diesel, euro 4 an 2007 luna a8a emisii: 143- Valoarea timbrului de mediu, calculata conform OUG 9/2013, in vigoare din 15/03/2013: 892 €

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu daca as fi sa imi cumpar masina 2007-2008-2009 euro4 cu taxa asa mare, as astepta cateva luni bune sa mai si strang putin, sa se mai si ieftineasca, si as lua ceva euro5 la care taxa este aproape modica.

e pacat sa ingropi banii in taxa cand cu banii de taxa mai bine cumperi "mai multa" masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A luat un prieten un passat din 2007 cu cutie automata din Franta cu 4100 de euro, 250.000 km. A dat 1500 taxa

Modificat de s3anpau1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu daca as fi sa imi cumpar masina 2007-2008-2009 euro4 cu taxa asa mare, as astepta cateva luni bune sa mai si strang putin, sa se mai si ieftineasca, si as lua ceva euro5 la care taxa este aproape modica.

e pacat sa ingropi banii in taxa cand cu banii de taxa mai bine cumperi "mai multa" masina.

 

corect

A luat un prieten un passat din 2007 cu cutie automata din Franta cu 4100 de euro, 250.000 km. A dat 1500 taxa

 

cam ieftin....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taxa de mediu la q mea , benzina a fost 1600 eur adica 7200 lei. In cazul in care este acelasi mod de calcul asta este valoarea timbrului de mediu  la 2.0 Euro 4.

 

P.S. Am termiat leasing-ul si a trebuit sa umblu cu ea. Altfel p schimbam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, am vandut golful, nu ma asteptam sa mearga asa repede, azi dimineata am pus anuntul si la jumatate de ora se vindea :)

acum , m-am decis, cum zicea un coleg mai sus, sa caut totusi un B6 euro 5, din 2009, am vazut ca pretul se invarte pe la 7500 de euro cele mai ieftine, momentan savuram viata ca pieton :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow, ce golf ai vandut asa repede si la ce bani ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf4, 1.6 16V din 2001. l-am vandut cu 2000 de eur. daca am voie, pun si linkul cu anuntul din autovit de azi dimineata sa-l vedeti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, ai luat cea mai buna/eficienta decizie, acum atentie si multa rabdare. 

 

Ai sa fi presat de faptul ca nu ai masina, si o sa vrei sa cumperi cat mai rapid, insa sa nu care cumva sa faci greseala sa cumperi ceva cotet pe 4 roti, care arata bine si ii dotat.  Eu iti recomand break, ai sa intelegi dupa o perioada de ce.

 

 Verifica masina in detaliu, tren de rulare, caseta de directie, lonjeroane, frane, te poti uita la suruburile de la faruri/aripi si multe altele, si iti mai dau un sfat, nu cauta masini doar pe o distanta mica de tine, ar fi bine daca poti sa te extinzi cat mai mult. Bafta si sa ne spui ce-ai cumparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos de incurajari, deja imi cam pare rau de ea, o aveam de 8 ani.

anyway, sa privim inainte, acum am putina nevoie de sfaturile voastre: sa fie un diesel de 1.6, de 1.9 sau de 2.0 ? Common rail si Bluemotion este acelasi lucru?

Parca as incerca totusi si un DSG, o fi fiabile?

Deenman, si au as cam vrea break (e mai ieftin si mai practic) dar din pacate nu vrea sotia ca nu-i place...trebuie sa iau in considerare si parerea ei (imi place mancarea calda seara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta un 2.0 common rail cu bluemotion daca gasesti nu toate au bluemotion la 1.6 sa nu te gandesti la Passat e submotorizat plus probleme cu egr iar 1.9 a fost doar pd . Daca gasesti cu istoric solid in intretinerea dsg si testarea zice ca e intreaga cutia atunci merita e foarte comfortabila cutia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pareri: sunt probabil cumparate dinDE cu evitarea TVA_ului astfel incat el a cumparat-o cu ~10 000 euro si ti-o vinde cu 13 500 euro. Cat despre kilometraj s-ar putea sa fie dat inapoi cu 25-35 000km, pt ca se practica, e service longlife si nu a mai fost sa faca ultima revizie a.i pe carte si istoric iti apare 110 000km in 2014 luna a6a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pt raspuns.

As vrea opinia voastra, ce parere aveti, cum se prezinta in poze, la ce sa casc ochii? nu as vrea sa bat drum aiurea :(

 

stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la cea de-a doua masina, cel mai bine ar fi sa casti ochii dupa un proprietar (preferabil, primul proprietar) care sa nu fie samsar. Proprietarul masinii albe nu pare a fi samsar, insa are bara fata revopsita. Intreaba daca masina a fost accidentata si daca esti mintit, pleaca. Ai de unde sa alegi. Daca iti spune ca doar bara a fost atinsa, poti studia mai atent masina. Verifica alinierea aripilor si a capotei, prinderile farurilor, ale aparatorilor de plastic de la roti si de la bara. Daca sunt toate la fel si-s la locul lor, e ok. Verifica ornamentele cromate si plasticele sa vezi daca au urme de oxidare sau scotch de hartie. Asa vei sti daca a fost lovita mai rau decat spune omul.

Pt mai multe, vezi ca sunt topic-uri pe forum in care este dezbatuta problema achizitiei unei masini sh. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ce cred eu?nu are cum sa gaseasca passat CC 2011 prim proprietar la 13 000 euro si cu 120 000km, pt ca primul proprietar a platit o gramada de bani pe ea, si nu face smecheria cu evitarea tva-ului, a.i iese in pierdere mare.

 

Tu ti-ai vinde b7-ele 2012 cumparata cu 30-40 000 euro cu 15 000 euro? nu prea cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!