Jump to content

Sfat achizitie masina pana in 5-6000 euro!


22Vik
 Share

Postare recomandată

Cam asa ceva cauti:

 

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=258561727&cd=635457874510000000&asrc=fa|fs

 

 

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=249198700&cd=635466956160000000&asrc=st|fs

 

 

Daca nu incearca un benzinar pe gaz, altfel nu te vad facand nici o economie cu masina de 1300 kg pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu-ti iei un 1.4 TDI clasic cum am eu ? fara DPF, fara volant cu masa dubla, costuri foarte mici de intretinere si consum mic..fara batai de cap..!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taxe mici, impozite mici, consum 6.5 urban 4 afara...eu am si resoftat-o si e chiar distractiva masina ! Eu mereu m-am orientat spre masini ieftine, care sa nu-mi faca probleme cu motor / cutie / volant / dpf / electrica / etc..si sa le personalizez eu cum imi place !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce vrei sa schimbi golful 1.9TDI?

 

Inafara de a il schimba cu un TDI mai nou sau TSI nu merita, vorbind strict de motor. La 7000-7500 sa gasesti un G6 1.2tsi cam greu, poate un Polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut The_Ego,

 

In primul rand, nu vad motorizarea veche de pe TDI meu sa reziste la uzura zilnica din oras. Doar ce am schimbat recent un senzor pe DPF si mi-a zis omul sa am grija ca se va infunda.

 

Pe langa asta, masina e cam mare pentru oras. O iubesc mult si imi place, dar incet simt ca se duce. Daca as sta la cativa km de oras, sa fac ceva km zilnici s-ar merita.

 

Dupa opiniile voastre cred o ca sa bag ceva banuti in Golf, sa mai reziste si mai astept un pic pana strang ceva bani. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va sfatuiesc sa reveniti la subiectul topicului. Daca aveti un sfat in legatura cu titlul topicului postati altfel nu ne intereseaza la ce turatie schimbati sau nu viteza.Va rog reveniti la subiect.Uite aici sau aici puteti posta si chiar va invit sa cititi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord. Sa revenim la sfaturi de achizitie. Cand merita sa vand masina si cumpar alta, deoarece am inteles ca conteaza perioadele de vanzare/cumparare si in Ro si in Ger?

 

E adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

sunt in cautare de o masina(prima de altfel) si sunt destul de zapacit de ofertele de pe piata.

Pana la urma am stabilit un buget de maxim 8500E.

Printre optiuni ar fi golf 6, leon 1p facelift, A3 - motorizari(1.9, 2.0 TDI sau 1.8, 2.0 TFSI),  E90 - 318d/320d

 

Masina va fi folosita mai mult prin oras(aproximativ 8-10km pe zi) si drumuri pe afara din cand in cand.

Am vazut un A3 2.0 TFSI cu automata din 2008 - pare o achizitie buna?

 

Multumesc anticipat pentru sfaturi si pareri.

Modificat de xtcr1st1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua, tocmai ce mi.am vandut B5.5-ul, eu sunt plecat si masina a stat parcata 2 ani de zile, a facut 4000 de km, cam regret ca am vandut.o pentru ca in scurt timp(6 luni) o sa trebuieasca sa imi iau alta. Nu vreau sa dau mai mult de 9000 de euro pe ea. Ma uitam pe net la skoda octavia din 2010 +, ce motor sa aleg? Care consuma mai putin, care este mai fiabil? Am vazut ca la 9000 se gasesc foarte multe octavia aduse din afara. Nu a.si vrea sa iau o masina cu 20000 de km si in navigatie pentru ca in felul acesta nu am facut nici.o afacere, am vandut passatul sa iau una cu aceiasi km si are in plus navigatie. Mi.asi dori tare mult ca urmatoarea masina sa aibe interior crem cum avea passatul, nu prea am vazut skoda cu acest interior, gresesc?

Modificat de florin03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa dau mai mult de 9000 de euro pe ea. Ma uitam pe net la skoda octavia din 2010 +, ce motor sa aleg? Care consuma mai putin, care este mai fiabil?

1.6 TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se comporta acest motor la 150.000 km? Am vazut pe net ca cele aduse din afara au acest Km, pot sa iau altceva mai bun dar cu km mai putini? 

 

Cum se comporta masina cu 105 cp? La passat aveam 131 de cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai bine te lamureste un test drive :) daca e intretinuta si servisata la zi, ar trebui sa se comporte " ca noua " :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce trebuie sa iei in calcul este si faptul ca nu mai sunt facute sa dureze "o viata"... Este posibil ca la un rulaj de peste 150kkm-200kkm de km sa necesite anumite investitii... Mai bine cauti o masina cu km(reali) cat mai putini ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine este sa iei una de afara ca sa ai cat de cat o siguranta la km ...in rest motorul de 1600cmc e super ok...suficient

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja la 200k masina este la a doua tinerete, sigur va necesita unele investitii in urmatoarea perioada care trebuie luate in calcul. De aceea si pretul este scazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! De curand am luat un passat din 2008, am sesizat azi un zgomot similar celui de la ventilatie..un fashait mai exact care dispare atunci cand calc frana.. stiu ca nu are legatura cu subiectul, are cineva idee ce ar putea fi?  

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Unde gasiti voi Octavia din 2010 sub 9000 de euro ? Eu pe mobile de-abia daca gasesc cateva masini in toata Germania la banii astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca stii raspunsul prea bine, dar astepti o discutie interminabila despre autovit presupun ; acum suntem in Romania, deci cautam pe autovit, unde am gasit 100+ masini skoda octavia de la 2009-2010 in sus in categoria de pret 7000-9500 ;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Rom.toate masinile au 120/160 mii km si pret....cu 1500/2000 de euro mai jos ca afara.

Eeee Romania!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu uitati ca in romania aproape toate aduse de la licitatii au tva-ul dedus (fraudulos, dar asta e alta problema).

deci din start samsarul o ia cu 19% mai putin.

 

iar la km cam toate sunt minim 160-180, dar foarte rar peste 200-230. cam in jurul asta se invart.(vb de km reali).

dar contrar opiniilor generale astea de licitatie sunt extrem de bine intretinute , service complet in reprezentanta etc.

de multe ori e greu sa gasesti si de la privat din Germania cu asa intretinere completa.

 

totusi 9000eur pt o octavia din 2010 asa in mare mi se pare un pret chiar ridicat. depinde si de motorizare, dotari, dar o octavia chiar si luata de noua in 2010 di  Romania, si a costat 15.000 azi dupa 4-5 ani daca iei 9000 e chiar super bine. si multe au costat si sub 15,000 in special benzinarele mai chele.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Variante sunt multe depinde ce te multumeste/atrage cel mai mult pe tine.Nu ai incercat ceva schimb gen Golf+diferenta pt altceva,eu asa am facut si am ramas masca ce oferte am primit dar nu am facut nimic concret inca.Bafta si fara stres/graba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Fix treaba asta vreau sa o fac eu, am un golf4 din 2001 si vreau sa-l dau la schimb + diferenta pe un passat B6 din 2006. As cam vrea diferenta sa nu fie mai mare de 3500 de euro.

Am vorbit cu un prieten care are un parc auto si aduce masini din DE. A cam fost de acord cu propunerea, acum sa vad ce masini gaseste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe golf iei intre 2000-2500 euro banii jos., depinde de starea lui de km/ dotari/anvelope etc. 

 

2300 euro pe golf +3500 euro banii jos= 5800 euro.

 

Cu 5800 euro mai bagi ~ 1000 euro (bani care intrau o mare parte la taxa auto) si cu 6500-6800 euro cumperi passat 2009 euro 5, 200 000km, cu siguranta si cel b6 din 2006 o sa aiba tot atatia km daca nu mai multi.

 

 

Spor la cautari,  eu asa vad eficient problema, nu cumperi o masina 2006 ci cumperi o masina 2009-2010 (euro 5) nu platesti sute de euro taxa de mediu la stat (o sa-mi sara lumea in cap, ca nu are cum sa fie asa ieftina, sa gasesti o masina in mintile ei la pretul asta, daca stii ce sa verifici poti sa gasesti ceva decent.

 

http://www.autovit.ro/autoturisme////2009?p=1&q=passat&fq%5Bprice%5D%5Bto%5D=6900

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai si tu dreptate, daca as gasi din 2009 ar fi super, problema e ca nu vreau break si astea sunt mai ieftine. In linkul tau, am bifat si caroserie berlina si rezulta o singura masina la 6900 euro fara prea multe optiuni pe ea. Si poate si in aia din 2009 mai bagi ceva bani.

Poate ma reorientez catre o Octavia 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!