Jump to content

Sfat achizitie masina pana in 5-6000 euro!


22Vik
 Share

Postare recomandată

Salutare oameni buni! Doresc si eu sa-mi schimb vechiul golf si sunt indecis in ceea ce priveste ''noua'' masina, si aici ma refer la marca,motor,fiabilitate,consum etc.

Pe lista as avea cam asa ceva :  

 

1. Passat  b6 de dupa 2005, am gasit ceva combi-uri de 1.9 tdi, 131 cp 6 trepte. Am inteles ca cele de 2.0 TDI au probleme cu injectoarele. (corectati-ma daca gresesc)

2.Golf V tot 1.9 tdi de 105 cp  (l-am luat in considerare,dar parca as vrea o masina mai spatioasa)

3.Audi A4 b6, la fel, 1.9 TDI 131 cp,6 trepte

4.Skoda octavia 2 

5. Opel astra H, 1.9 cdti , 6 trepte. Asta ar fi cam ultima varianta pentru ca,parca n-as vrea sa trec de la VW la Opel.

 

 

Vreau sa trec la diesel pentru ca,merg destul de des pe la munte si am nevoie de cuplul pe care cu al meu golf 1.4 benzina,bineinteles ca nu-l am. 

 

 

 

Care credeti ca ar fi varianta cea mai buna din punct de vedere al fiabilitatii,intretinerii,consum etc? Care ar fi problemele lor specifice?

 

 

Multumesc!

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B6 nu o sa gasesti unul "intreg" la 5000-6000e. Poti sa il tai de pe lista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mai restrangi din categorii, gen vrei break sau nu?dintre tot ce-i acolo as zice fie skoda octavia break fie golf 5 break. Motoare excelente PD, daca dai niste bani sau ai niste relatii la niste firme de leasing sunt sigur ca-ti iei masina pana in 100 000km reali depe la firme gen farmaceutice care in 3 ani fac 100 000km, trebuie doar sa ai timp si relatii, sa stii unde sa te uiti.

 

Golful si skoda sunt destul de ieftine la intretinere, audi si passat sunt din alta liga  e nevoie de putin mai multi bani acolo. Opel e ieftin iar, daca esti dispus sa schimbi taberele.

 

 

 

 

Problema majora la astea doua masini este evident taxa auto, ele sunt euro 4 (2008 +) si e cel mai costisitor an, e undeva la peste 1000E taxa.

 

 

Din experienta mea eu zic sa nu te uiti la masini euro3, vrei sa progresezi nu sa stagnezi, momentan suntem ok cu legile, e permisiv tot, dar daca te uiti putin la vecini ai sa vezi ca ii penalizeaza pe astia ce "polueaza".

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte important, verifica masina pe care o vei cumpara la sange. Nu te bucura la un pret mic (sub pretul pietei), pentru ca ofertele reale de genul "chilipir" sunt extrem de putine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 5-6000 gasesti si Passat b6 dar va fi euro 4 deci taxa te poate duce la 800-1800 de euro in functie de poluarea trecuta in carte. Eu as merge pe un Golf 4 pana in 2004-2005 la un pret de 6000 minus taxa minus inmatricularea.  Daca ai noroc poti gasi unul bun! Combi de 120 CP se misca foarte bine. Nu ti-as recomanda Opel pentru ca are destule probleme si e in alta liga daca ne raportam la G4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 4 pica din start. N-as vrea aceeasi masina doar cu alt motor! Nu m-ar deranja ca viitoarea masina sa fie una combi. Daca ar fi cu euro 4,atunci trebuie sa sterg si audi-u de pe lista pentru ca este euro 3 parca. Opel-ul intr-adevar,am testat unul si clar,se simte mai ''ieftin''. Nu ma grabesc,deocamdata am masina deci pot astepta pana mi se iveste ceva cat de cat ok. Acel motor de 1.9 TDI 131 cp este doar unul singru cu euro 3 sau exista si euro 4 ? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 1.9 cu 131 este doar euro 3, cred, si nu cred il vei gasi pe masini >2005 (passat b5.5, a4 b6).  

Exista cel putin 1.9 115 cp euro 4 pe audi b6, sau 1.9 105cp pe passat b6, golf 5 etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 tdi PC - AVB - 101 cp, AVF, AWX - 131cp - numai euro 3.

 

pe Passat B5.5 - euro 4 este doar motorul de 2.0Tdi Pd, montat in 2004-2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata de G4 pe care-l ai acum ai sa vezi ca G5 are mai mult spatiu si este un pas inainte. In bugetul tau gasesti chiar si cu taxa platita doar sa ai rabdare si atentie. Nu le cauta bube pt ca toate au, nu exista masina perfecta. Nr de km sunt irelevanti in ziua de azi insa, cum este ea ingrijita si nr de proprietari spune multe.

 

Bafta la cautari.

 

PS: te poti orienta si catre seat leon 1.9tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e foarte greu ce vrei sa faci, Passat sau Audi nici o sansa diesel euro 4 si in mintile ei. Referitor la spatiu si cuplu as merge pe Golf 4 2006 ultimele serii cu motor AXR de 101 CP si Euro 4. In banii astia il si inmatriculezi si nici anul nu e rau. Golf V in banii astia si break si bun si diesel......mult de cautat, dar daca ai pe cineva sa te ajute cu privati in Germania s-ar gasi cu vreo 200.000 km minim....

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vorbesti?:

 

http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C33226387.html

http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C33416787.html

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C33560729.html

 

 

Toate-s pasibile de km multi dar trebuie verificat, varianta cu leasing operational de la firme de farmaceutice,distributie e cea mai buna, care au avut 1 singur sofer. Un coleg de munca din Iasi si-a luat acum 4 luni skoda octavia 2 hatcback 6000 E  an 2009 motor 1.9 cu 85 000km prin "relatii" la firme de leasing. Spor

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Nu-i mai aratati omului vechituri de genul Golf 4. Nu intelegeti ca asta are deja si vrea un model mai nou; a zis clar ca nu vrea in nici un caz tot Golf 4.

   Orice masina alegi, sa stii ca doar pentru ca este Audi se adauga din oficiu 1500E si daca este VW, 1000 E. Daca te multumesti cu Seat, Skoda, poate scapi mai ieftin. 

   Si eu poate o sa fiu in situatia ta, dar nu o sa am nici o retinere sa iau de ex. un Ford Focus cu 70.000 Km daca este la acelasi pret cu un VW dar cu 180.000 Km. ( Focus-urile cu motorul tdci sunt common rail, moderne, de fapt motoarele de pe Peugeot)

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costyserbanescu

un audi a3 nu te-ar interesa ??? am gasti unul pe forum ( cu cateva probleme pe care respectivul propietar le prezinta , dar cred ca cu tot cu reparatii si taxa de prima inmatriculare te incadrezi in 6000 euro ) eu zic sa te uiti la el ( nu il cunosc pe propietar doar ti-am prezentat o posibilitate :D ) http://vwforum.ro/topic/104903-vand-audi-a3-20-tdi-hatch/

 

sau acest golf 5 http://vwforum.ro/topic/112465-vand-vw-golf-5-confortline-2008-unic-proprietar/ pare ok la prima vedere . cred merita sa dai un telefon ;)

 

 

 

sau poate acest passat http://vwforum.ro/topic/109654-vw-passat-b619tdibxesedancomfort-line2008/

 

 

si passatul asta ar fi o alternativa dar depaseste putin bugetul tau http://vwforum.ro/topic/109397-passat-b6-125kw-2009/

Modificat de costyserbanescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de greu de inteles, omul vrea o masina mai noua, mai puternica decat benzina si mai spatioasa decat golf 4/ sau un hatchback. De ce nu cititi topicul? vrea limuzina sau break.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru pareri! Dupa cum am mai spus,de golf 4 nici nu vreau sa aud,fie el TDI. In primul rand,in golf 4 cred ca e mai mic spatiul decat intr-un golf 3. Pentru pasagerii din spate e un chin la o calatorie mai mare de cativa km si sa fiu sincer,nu sunt o persoana foarte inalta (180cm),sa zic ca am nevoie ca scaunul meu sa fie dat foarte in spate. Si chiar daca ar fi golf 4 din 2005,pana la urma tot golf 4 e,care vorba aia,e o masina care a aparut in 97'. Daca nu o sa gasesc o masina cat de cat ok,si care sa se incadreze in bugetul meu,cred ca ma voi reorienta. Ori spre un astra H care se incadreaza in bugetul meu,masina de an bun,motor cat de cat ok,sau in ultima instanta,un golf 5 1.6 benzina. Pe acest golf 5,exista mai multe tipuri de motorare la 1,6 benzina,sau e doar acel FSI? Ce parere aveti de acest FSI? Am inteles ca sunt foarte pretentioase la benzina,si la ce benzina "grozava" avem noi..... pana la urma cred ca voi ramane cu variantele mai sarace gen skoda,opel si golf 5. seat-ul si skoda octavia 1,mi se par foarte urate la interior. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful 5 are 2 tipuri de motoare de 1.6:

-1.6 Mpi 8v ,  102cp, 148Nm , cutie 5 rapoarte manuala -  Motor foarte bun, fara probleme dar foarte gurmand.

-1.6 Fsi 16v , 115cp, 155Nm , cutie 6 rapoarte manuala - Motor extrem de pretentios la benzina. Are distributie pe lant. Au fost ceva probleme pe la cutie, pe la lantul de la distributie.

O variante ok pentru dumneavoastra in cazul in care rulati mai mult de 10.000km / an este 1.6 mpi+gpl.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Vin si eu cu o parere, poate ar trebui sa consideri si un Ford Focus de prin 2008 sa zicem 1.6 tdci, eventual break.

Pretul la acestea a scazut destul de mult de cand a aparut modelul nou, motorul este peste ce ofera vw, si zic eu ca este peste

astra cel putin ca si tinuta de drum si calitate.

Insa daca vrei spatiu dar costuri mici, probabil ca singura varianta de fapt este Octavia, care fiind pe platforma de Golf are intretinere mica,

dar spatiu spre Passat. De la Seat nu stiu ce poate sa fie mai ieftin la banii astia, poate un Altea dar nu stiu cum se vand masinile astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!
Intervin si eu cu o parere personala.

am avut g4 1.6 si am luat tot g4 1.9 2006 (nu zic sa faci acelasi lucru) dar,

am avut pe lista: ocatavia tour, seat toledo, focus 2, passat 3bg, benzina.

bugetul era de ~4800 euro.

Am cautat 3 zile prin brasov, tg mures, cluj.

In perioada aceea (august 2013) singura masina care a indeplinit toate conditiile a fost acest tot g4.

deci, ca si calitate, focus 2, opel astra pica.

octavia 2 mi-a placut (una singura an gasit in buget) dar nu mi-a placut plasticul, tabla de pe ea.

seat toledo nu am gasit decat tavalite.

focus erau cam chele si am un focus cu DPF din 2006 si am probleme cu filtrul de particule, deci, am renuntat repede.

scoda octavia tour nu am gasit decat tavalite si umplute cu kit, sau cu km reali "sa moara mama" (am incheiat citatul).

passat 3bg benzina am gasit ieftin dar dupa cateva cautari pe net, am vazut ca trebuie sa ai cisterna dupa tine si am renutat.

golf 5 nu erau decat scurte.si eu vroiam break.

ca si cocluzie, in banii aia ai sanse dai vrabia pe cioara.

Cauta bine, ia in calcul taxa de inmatriculare care e destul de consistenta la diesel.

Opel nu am inclus deoarece toata lumea mi-a zis ca opel este ultima optiune in materie de masini (am avut 2 masini in fam. una 2005 si una 2003) cea din 2003 mai reusita, dar nu-mi mai trebuie.

 

Succes si fa-ti mult timp pt cautari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri! Cert e ca,am nevoie de ceva timp sa caut/testez. Nu ma arunc imediat pentru ca,de bine de rau, am cu ce circula. Un Astra H 1.9 cdti 120 cp,am testat , si pot spune ca am fost placut surprins de cum se prezinta masina, singurul minus, pentru mine, este design-ul interior. Masina e un hatchback cu climatronic,tempomat,geamuri electrice, 170.000 km verificati la reprezentanta opel. Masina e a unui prieten care cu asta se ocupa. El le aduce lovite din Germania si le face el (e tinichigiu la opel). Masina assta a fost usor lovita in spate,a venit cu ea din Germania pe roti. Masina trage foarte bine,interiorul/exteriorul sunt impecabile in starea actuala,cat despre motor,nu scoate fum de loc. Masina e din 2006 si m-ar ajunge cu tot cu taxa,undeva la 4700 euro, de aici au si aparut gandurile catre alte masini. In el as avea incredere pentru ca,a mai avut masini la vanzare pe care am pus oarecum ochii si mi-a spus de fiecare data care e pentru mine si care nu! Intelegeti voi ce vreau sa zic!I Sigur,mi-as dori sa gasesc un audi a 4, si cu o skoda o2 as fi foarte multumit. Ramane de vazut si de testat! Voi ce parere aveti,ar merita aproape 5000 euro un astra h? 

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care are un Opel Astra H 1.9 cdti 105 cp, din 2006, variant, cu aproximativ 235.000 de km reali.

Probleme aparute pana acum: releu de incarcare schimbat si puntea de diode, comenzile de pe volan merg uneori intermitent (drept pentru care ii da eroare si pe tester) si uneori ii da usor in nas la accelerare (problema careia nu i-a dat de cap inca).

In rest, nu l-am auzit sa se planga de altceva. :icon_thumleft:

 

PS: A dat 5000 de euro pe masina anul trecut si e multumit per total. Sincer...si mie mi se pare destul de OK masina. Bafta la alegere. :beer:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Opel, mai bine lasa-l

Modificat de Petros
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic , Octavia 2 1.9 Tdi cu o cutie in 6 trepte ar fi perfect( daca o aduci din afara sau o iei cu taxa recuperata ai grija la codul modul , pe 1.9 tdi sunt 4 coduri dintre care unul e Euro 3 restu Euro 4 ,  ! consum mic , intretinere relativ ok , spatiu ok , cuplu ai 

Gandeste-te si la valoarea de revanzare dupa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu iti cumperi masina cu gandul sa o vinzi! 
 

Acum merita sa mergi prin targurile de profil. Preturile sunt incredibil de mici datorita lipsei de cerere. Cred ca o sa gasesti ce cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!