Jump to content

Codari VCDS [Passat CC]


Sonny31
 Share

Postare recomandată

cauta pe cineva cu interfata originala, care este mai aproape de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am achizitionat un VW CC si senzorii de parcare au fost montati ulterior de propietar, la reprezentanta VW. Nu sunt cei originali, insa au fost cumparati la recomandarea lor pentru a fi perfect compatibili.

Pe RNS315 imi apare doar spatele, dar fata nu se vede. de asemenea pentru fata s-a pus un buton (nu cel original) care o activeaza.

Pe tester am o eroare pentru senzorii de parcare laterala care nu au fost cumparati (cred). Fata are doar 4 senzori.

Intrebarea mea ar fi: se poate coda in asa fel incat pe RND315 sa vad si fata?  :001:

 

Este primul meu VW si nu sunt familiarizat de cum functioneaza. Un sfat este bine venit.  :icon_confused:

 

Mersi,
Catalin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, nu cred - ai o scanare a masinii sa vad despre ce e vorba, ce este instalat pe masina si daca se poate face ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am sa ajung acasa ma voi uita pe ce am primit de la VW si pun aici.

Butonul original (cel de pe consola) pentru senzori activeaza doar fata? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii activeaza si pe aia dupa spate in cazul OEM.

VW nu vinde decat kittul pentru spate.

Foarte ciudat ce ai acolo: eroare pe senzorii de parcare laterala, dar totusi senzorii spate merg si afiseaza pe RNS.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar in momentul activarii ar trebui sa vad si pe media... nu? Pe media apare doar spatele cand cuplez in R. Cutia este DSG.

Modificat de yo_ice2005
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura cu DSG sau manuala. Cum a zis si Florin, posteaza un scan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E legal daca imi face cineva codare sa imi stea semnalizarile aprinse ca in US ? Si inca ceva. Am vazut pe youtube la cineva ca avea activat si pe partea dreapta becul de ceata , iar la franare se aprindeau si ele. Pot face si la masina mea asa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta pe cineva cu interfata originala, care este mai aproape de tine.

Daca e vb de buc, sunt dispus da fac un drum ca imi sta pe creier.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu vrei sa aprinzi semnalele ca la cele de USA ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Ma refer la semnalizarile fata sa stea aprinse la o anumita intensitate, iar pe spate ma intereseaza daca se poate activa al 2 lea bec de ceata si la franare sa se aprinda si ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnalele merg sigur -signal lights as parking lights-si le pui pe 20-30 %. Ptr stopul de ceata s-ar putea sa trebuiasca modificat. Parca din vcds iti da eroare la bifarea lui-nu mai stiu exact.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sennalele se pot face fara vcds ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici este scan-ul de cand am fost la VW pentru o verificare.

 

20150716_225356.jpg
 
20150716_225406.jpg
 
20150716_225430.jpg
 
20150716_225446.jpg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu vrei sa aprinzi semnalele ca la cele de USA ?

Exact.

Semnalele merg sigur -signal lights as parking lights-si le pui pe 20-30 %. Ptr stopul de ceata s-ar putea sa trebuiasca modificat. Parca din vcds iti da eroare la bifarea lui-nu mai stiu exact.

La 2011 nu merge.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnalele merg sigur -signal lights as parking lights-si le pui pe 20-30 %. Ptr stopul de ceata s-ar putea sa trebuiasca modificat. Parca din vcds iti da eroare la bifarea lui-nu mai stiu exact.

 

e 2011 - cu BCM -  parca nu avem unde modifica cu VCDS-ul - sa vedem daca exista posibilitatea modificarii cu ODIS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e cu BCM se modifica cu VAS-PC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e cu BCM se modifica cu VAS-PC.

Pai si ma ajuta careva?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Aici este scan-ul de cand am fost la VW pentru o verificare.

 

20150716_225356.jpg
 
20150716_225406.jpg
 
20150716_225430.jpg
 
20150716_225446.jpg

 

 

Cineva care se pricepe ma poate ajuta cu problema cu senzorii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Daca e cu BCM se modifica cu VAS-PC.

Pai si ma ajuta careva?

 

In Bucuresti te pot ajuta eu.

CE problema ai cu senzorii ICE2005 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris undeva mai sus:

 

Salut,

Am achizitionat un VW CC si senzorii de parcare au fost montati ulterior de propietar, la reprezentanta VW. Nu sunt cei originali, insa au fost cumparati la recomandarea lor pentru a fi perfect compatibili.

Pe RNS315 imi apare doar spatele, dar fata nu se vede. de asemenea pentru fata s-a pus un buton (nu cel original) care o activeaza.

Pe tester am o eroare pentru senzorii de parcare laterala care nu au fost cumparati (cred). Fata are doar 4 senzori.

Intrebarea mea ar fi: se poate coda in asa fel incat pe RND315 sa vad si fata?   :001:

 

Este primul meu VW si nu sunt familiarizat de cum functioneaza. Un sfat este bine venit.   :icon_confused:

 

Mersi,
Catalin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi intai ce senzori ai pe fata, daca sunt cei originali, dar nu cred. Vezi ce cod are unitatea ta de senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris undeva mai sus:

Salut,

Am achizitionat un VW CC si senzorii de parcare au fost montati ulterior de propietar, la reprezentanta VW. Nu sunt cei originali, insa au fost cumparati la recomandarea lor pentru a fi perfect compatibili.

Pe RNS315 imi apare doar spatele, dar fata nu se vede. de asemenea pentru fata s-a pus un buton (nu cel original) care o activeaza.

Pe tester am o eroare pentru senzorii de parcare laterala care nu au fost cumparati (cred). Fata are doar 4 senzori.

Intrebarea mea ar fi: se poate coda in asa fel incat pe RND315 sa vad si fata? :001:

Este primul meu VW si nu sunt familiarizat de cum functioneaza. Un sfat este bine venit. :icon_confused:

Mersi,

Catalin

Poate ai bafta a nu fie găurile diferite ca originali nu sunt sigur. Apoi cumperi centrala pentru senzori fata spate, 4 holdere, cablaj, codare și ai scăpat.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut , nu pot deschide un topic nou din acest motiv postez aici.Detin un CC Comfortline fabricat in 06\11 si care din pacate nu are comenzi pe volan(desi este destul de bine dotat.Am gasit pe OLX comenzi pentru volan.Intrebarea este daca se pot monta fara modificari , si daca trebuie codate pentru a functiona.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie un alt calc de coloana de volan, un alt cablaj de airbag din volan si mai trebuie vazut daca volanul tau are locasurile pentru butoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Codari VCDS [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!