Jump to content

Codari VCDS [Passat CC]


Sonny31
 Share

Postare recomandată

posibil sa nu merga la tine - anul tau de fabricatie - sa-l faci cu VCDS-ul.

Daca nu merge, schimbi calculatorul de usa sofer cu altul de generatie mai noua si va merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la inchidere - doar daca ai goarna instalata pe masina - daca da, gasesti pe forum cum sa codezi, cu VCDS-ul.

Tot asa, pentru oglinzi - avem postata procedura, cauta un pic...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, am tot cautat, dar n am gasit ceva concret, stie cineva codarea la b7 din vcds ptr plierea oglinzilor din kessy? o am active doar din telecomanda, multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia vezi aici

L.E. Credeam ca vrei din telecomanda, nu am citit bine :)

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,caut si nu gasesc o chestie....se poate activa cu VCDS inchiderea automata a geamurilor dupa ce inchid masina din cheie? Multumesc!!

Modificat de Crawest
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate,la inchidere mai tii apasat butonul cateva secunde ,cauta pe la la B6

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar la apasare lunga pe buton

gasesti codarea si pe forum......

daca e cu 46

46 - Central Convenience
CODING
LONG CODDING HELPER
Byte 6 Bit 6 se bifeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta o stiu Florin,doar ca ma interesa inchiderea in care apasai scurt inchidere masina iar dupa un anumit delay setat sa se inchida toate geamurile....uitate deschise :)

Modificat de Boditza
Fara quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge. Doar instalat un modul suplimentar after market = nu recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge cu alarma viper 3901v cu softul care are terminatie C ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta presupune instalarea unei alarme after market - nu cred ca asta doreste @Crawest

sunt multe alarme, module, etc - care fac acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma ajuta cineva si pe mine cu un sfat. Cand aprind farurile de ceata, se aprind becurile de la turning lights... cand s-a ars un bec de turning light (cel din stanga), in bord mi-a scris ca s-a ars becul staga de ceata. M-am tot uitat in VCDS si farurile de ceata sunt bifate si totul e ca si cand a venit masina. Ce pot face ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva nu e ok la tine. Banuiesc ca s-a jucat cineva la codari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, recent am devenit si eu propietar de Passat CC 2.0 TDI 140 CP 4 Motion cu cutie manuala din anul 2011 si am o mica dilema.

O sa va fac o scurta prezentare ca sa intelegeti mai bine despre ce este vorba.

Masina am cumparat-o cu jante AM pe 17 cu senzori de presiune in ele (toate 4) dar cei de la reprezentanta VW (am fost cu masina la reprezentanta inainte sa o cumpar) mi-au spus ca nu merg senzorii, s-ar putea sa fie defecti sau s-ar putea sa nu fie compatibili cu masina (?). Ideea este ca masina nu are butonul specific de Tyre Pressure (nici langa schimbator nici in torpedo) si nici in BC nu apare meniul de Tyre pressure. De asemenea inainte de revelion, masina fiind parcata cu doua roti pe trotuar si doua roti de partea carosabila, cele doua de pe partea carosabila mi s-au parut putin cam desumflate asadar m-am dus in peco sa verific presiunea si surpriza, toate cele 4 roti aveau 1.9 bar in ele, mi se pare cam putin si ma gandesc ca la presiunea asta trebuia sa mi se aprinda si martorul in bord dar nu mi s-a aprins nimic. Nu cred ca au pierdut presiune rotiile de cand le-am cumparat ca era putin probabil sa piarda presiune in mod egal din toate 4 rotiile si sa ajunga toate 4 la 1.9 bar.

Intrebarea mea este daca e posibil sa fie dezactivata optiunea de Tyre pressure din VCDS astfel incat sa nu mai apara din meniul de Tyre Pressure in BC si nici sa nu se aprinda martorul in bord? sau e posibil sa nu apara si sa nu functioneze din cauza senzorilor? De asemena tin sa precizez ca este dezactivata sau cel putin asa cred si semnalul de centura.

Multumesc mult !

buton tyre pressure.jpg

Tyre pressure.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Ai vz senzorii pe roata ?

Cand am schimbat rotile de iarna , nu am avut senzori pe jante ,si am mers asa cateva zile ,si a disparut din BC meniul cu presiunea.Teoretic daca nu ai butonul fizic, ar trebui sa fie in meniu unde iti arata pe fiecare roata in parte.Eu presupun ca nu ai senzori pe fiecare roata in parte sau nu sunt compatibili cu masina.Am avut noroc ca in cateva zile am gasit senzori SH  la 200 lei ,la fel ca cei de pe jantele de vara , sunt de la BEB 3AA907275B, Dupa ce am pus senzorii a reaparut meniul si presiunea pe fiecare roata

Modificat de floryn_80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/15/2018 at 16:16, Ovidiu_2311 a scris:

Buna ziua,

salut. Daca optiunea nu e disponibila in bord si nici becul de avertizare nu e aprins, mai mult ca sigur e scos din can. Am avut in trecut ceva asemanator, insa eu nu puteam accesa centrala tpms. Daca esti din buc poate te pot ajuta si cu vcds si sa ne uitam ce si cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/18/2018 at 0:27, floryn_80 a scris:

Salut! Ai vz senzorii pe roata ?

Salut, nu ma pricep prea tare dar eu asa cred ca sunt montati senzori pe toate patru rotiile, cel putin aia de la reprezentanta vw asa au zis ca ar fi senzorii dar nu merg. 

 

On 1/18/2018 at 1:19, ionut utu a scris:

salut. 

Multumesc de oferta dar din pacate nu sunt din Bucuresti si ii distanta mare de la Sibiu la Bucuresti :)

Sa inteleg ca ar putea fi si din cauza incompatibilitatii senzorilor cu masina (tind sa cred ca rotile aceastea nu au fost folosite pe masina asta ci au fost schimbate ori de vanzatorul din Germania ori de baiatul care a adus masina din Germania) sau sa fie dezactivat din program. Oricum la vara doresc sa imi schimb jantele si atunci o sa vad exact care e problema, daca sunt senzorii de vina sau e dezactivata optiunea.

Va multumesc pentru raspunsuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua,din neatentie am dezactivat luminile ambientale int (trimuri+warning lights) si ext la oglinzi.Un coleg care stie? Multumesc anticipat !!

Modificat de Crawest
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare la toata lumea! am vazut un video unde se pot modifica  volorile de gaze bagate in egr.. stie cineva pasi folosind vcds ?

Modificat de Danutz153
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se vad in video ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge codul 12233

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dragi colegi. Numai ce am scos masina de la vopsit si la o scanare intamplatoare, mi-au aparut aceste 4 erori... Am cautat pe net si nu am gasit nimic plauzibil. Astept pareri

https://ibb.co/k0qoqU
https://ibb.co/esT8qU
https://ibb.co/eeRiPp
https://ibb.co/jN6uVU

Modificat de Wily91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai sters si reapar?

E ceva ce nu functioneaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Codari VCDS [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!