Jump to content

Codari VCDS [Passat CC]


Sonny31
 Share

Postare recomandată

Dezactiveaza rain closing si o sa dispara si eroarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde este amplasat senzorul de lumina g399? Este impreuna cu cel de ploaie in spatele oglinzii lipit de parbriz, sau este separat?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acela este..corp comun. Ai facut ce ti-am recomandat? Cred ca nu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Florin. Am dezactivat rain closing dar tot am eroarea. Sensorul de ploaie functioneaza bine, doar cel de lumina nu functioneaza. In vcds am verificat si sta la valoarea de 7 tot timpul. Nu se schimba nimic. Si nu pot sa activez nici folding mirrors. Am incercat sa pun valoarea de 95 apoi 99 dar nu functioneaza. Fac eu ceva gresit?

In schimb functioneaza de pe usa la sofer daca selectez din rotita. 
Un sfat te rog frumos , cum as putea sa rezolv ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba senzorul.

unde ai pus 95 si nu merge ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, M.Claus said:

In vcds am verificat si sta la valoarea de 7 tot timpul. Nu se schimba nimic. Si nu pot sa activez nici folding mirrors.

pare ca senzorul necesita inlocuire

 

oglinzile - trebuie sa mearga, nu are voie. Ta o poza, sa vad unde incerci sa modifici, pt pliere oglizi, din telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare 

 

suporta upgrade la 3D ceasurile 3AA920880L ?

 

vreau sa trec la 3AA920881D sau C

 

Address 17: Instruments (J285)       Labels:| 3C8-920-xxx-17.clb-SRI1
   Part No SW: 3AA 920 880 L    HW: 3AA 920 880 L
   Component: KOMBI         H05 0505  
   Serial number: 00000000000000
   Coding: 151F00
   Shop #: WSC 05314 115 12345
   ASAM Dataset: EV_Kombi_UDS_VDD_RM09 A04716
   ROD: EV_Kombi_UDS_VDD_RM09_004_VW46.rod
   VCID: 3C7D6932B76BAE661E-8068

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat in legătură cu problema cu travel mode poate sa îmi ofere cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus video mai sus, în mers nu fac Z întors farurile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin cu noutatati referitor la problema mea cu activarea travel mode automat in mers, daca dezactivez bend light din mfd nu se mai activează automat travel mode, dar nu mai virează farurile după volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 25.11.2022 at 12:16, F l o r i n a scris:

pare ca senzorul necesita inlocuire

 

oglinzile - trebuie sa mearga, nu are voie. Ta o poza, sa vad unde incerci sa modifici, pt pliere oglizi, din telecomanda

  Florin , Al Bundy

Maine fac o poza. Am fost putin prins cu treaba si nu am mai avut timp azi. 
Pe scurt sa zic cum am facut,am intrat pe modulul de la usa sofer apoi am introdus codul de security access si apoi din adaptation am cautat acolo ceva cu system parameters 0 … byte 8 si am introdus valoarea de 95. 
Am uitat sa sa mentionez. Masina e cu volan pe dreapta deoarece sunt in Irlanda. Are vreo legatura chestia asta cu volanul pe dreapta??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Tot pe modul 42 usa sofer, faci codarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La multi ani !

am reusit in cele din urma sa activez oglinzile dupa multe cautari 

Procedura pe care Florin si colegii au recomandato e corecta dar pentru masinile cu volan pe stanga. 
Pentru cele cu volan pe dreapta procedura e aproape la fel doar ca se modifica alt byt si anume “System_parameter 14-system parameter byte 1 si acolo se modifica din E0 in E5 sau E9 depinde de preferinte. 
Va multumesc de ajutor oricum!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut, detin un Passat CC NFL 2010 si recent am intrat in posesia unei interfete VCDS si vreau sa ii fac cateva modificari.

Nu prea am gasit detalii pe internet si am zis sa intreb aici.

Va rog, daca ma puteti ajuta cu urmatoarele codari:

-La apasarea de 2 ori pe inchidere (din telecomanda) - sa se plieze oglinzile (masina e deja echipata cu oglinzi retractabile)

-Mirror down - am activat bitul, rotita e pe R dar cand bag in marsarier nu se lasa oglinda

-Pe setarea 0 a rotitei farurilor sa ramana aprinse pozitiile (gen pozitia intermediara intre AUTO si faza scurta,nu luminile de zi - asta pt. ca pe AUTO timp de zi sa am US style-ul activ)

De altfel, daca are cineva o lista si cu alte codari ce pot fi puse, as aprecia enorm distribuirea ei.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interfata e originala? Daca nu, ai grija cu modificările efectuate cu ea, deoarece iti poate altera modulele pe care incerci sa le codezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, alexdragut20 said:

 

-La apasarea de 2 ori pe inchidere (din telecomanda) - sa se plieze oglinzile (masina e deja echipata cu oglinzi retractabile)

 

Nu merge

 

16 hours ago, alexdragut20 said:

 

-Mirror down - am activat bitul, rotita e pe R dar cand bag in marsarier nu se lasa oglinda

 

Ai activat si in  modulul de confort ? DAca da, si totusi nu merge, posibil sa nu ai motorasul care trebuie.

16 hours ago, alexdragut20 said:

 

-Pe setarea 0 a rotitei farurilor sa ramana aprinse pozitiile (gen pozitia intermediara intre AUTO si faza scurta,nu luminile de zi - asta pt. ca pe AUTO timp de zi sa am US style-ul activ)

 

De ce ai face asta? pe zero ori nu ai nimic, ori faza scurta sau DRL-ul Pozitiile nu sunt DRL, pozitiil;e n u sunt pentru deplasare, sunt lumini de stationare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!