Jump to content

Codari VCDS [Passat CC]


Sonny31
 Share

Postare recomandată

E interzisa pe forum discutia despre chinezarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah, da, da, scuze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stiti cumva cum pot anula senzorul din scaunul soferului pt centura? vreau sa il anulez deoarece are momente cand piuie si nu simte ca am centura pusa. Automat cand stau la semafor, simte ca nu am centura (chiar daca o port) si se activeaza frana de mana. Trebuie sa dansez pe scaun sa nu mai piuie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca si daca il dezactivezi cu vcds (piuitul de centura) , daca nu iti vede senzorul centura pusa sau ca esti pe scaun, tot nu iti va functiona corect frana de mana .

Trebuie sa rezolvi fizic problema, fie stai cumva defectuos in scaun, fie esti foarte usor, fie e senzorul din sezut stricat / deplasat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc bubu182 pt raspuns. sti cumva care sunt mufele de la senzor? nu de alta dar nu as vrea sa deschid mufe de la airbag sau alceva. La un citroen c4 am curatat mufele si mi-a aparatut in bord senzorul de airbag dupa ce le-am curatat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca postez bine aici...poate trebuie activat sau e standard. Toate cc-urile au senzor pt placute frana? Am postat si in masina mea, dar acolo vorbesc singur :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, au-doar ptr fata. In aria masina mea nu se discuta pb tehnice :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are totusi cineva o schema cu cablajul de sub scaunul soferului? vreau sa scap de problema cu piuitul acela

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o mufa cu 2 fire, unul negru si unul rosu, din ce imi amintesc. Tragi in sus si iese. Nu au cum sa o incurci, iti sare in ochi ca este singura (cred) cu 2 fire. Dai scaunul la maxim in spate si in sus si ridici, putin "limba" de mocheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, ajutati-ma va rog cu setarea in vcds pt a nu se inchide trapa în acelasi timp cu geamurile si oglinzile.Am avut aceasta setare...tineam apasat o data se inchideau geamurile, mai tineam o data oglinzile, tineam mai mult timp se inchidea si trapa...acum se inchid toate o data.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza o scanare cu VCDS sa vedem ce codari sunt disponibile BCM sau/si modulul comfort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/1/2016 at 0:56 PM, puya_vali said:

Salut, ajutati-ma va rog cu setarea in vcds pt a nu se inchide trapa în acelasi timp cu geamurile si oglinzile.Am avut aceasta setare...tineam apasat o data se inchideau geamurile, mai tineam o data oglinzile, tineam mai mult timp se inchidea si trapa...acum se inchid toate o data.Multumesc

Si cum a disparut setarea? ce modificari ai facut cu VCDS ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am rezolvat, era bifat Windows/Sunroof auto-closing.

Am bifat-o atunci cand am activat rain-closing.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care sunt codariile ca sa nu mai apara lipsa centurii (piuie si daca e pusa) si dezactivarea franii de mana cand nu am centura? deja nu mai suport sa dansez pe scaun cand stau la semafor fiindca se activeaza automat centura... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit acest topic si nu ai gasit razpunsul? Dezactivezi centura din 17-instrumente si eventual.AH de pe 53-parking break.

Sau din bc il treci pe off.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit ceva dar nu stiam daca le dezactiveaza pe ambele. vreau sa scap odata de prostia aia de senzor fiindca e de ne suportat. Inca o problema am cu becul de masalier care arata ca e ars dar defapt e bun. Cand deschid masina din telecomanda seara, se aprinde si becul de masalier stanga. ce pot face? se poate anula si problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista o codare sa le dezactiveze simultan pe amandoua. Decupleaza daca vrei acea mufa mica neagra de sub scaun-ptr centura. Ptr bec care face figuri verifica continuitatea firelor din masonul de pe haion portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se poate modifica din mph in km? Am modificat peste tot, apare in KM, insa numa in rubrica aia mai arata in mph (a se vedea poza)

http://imgur.com/a/nRWHh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zona aia nu se poate modifica in km/h. Aia e "Alternative speed" adica daca ceasurile tale sunt in km/h, acolo iti va arata in mph.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se poate stinge LED-ul asta din VCDS sau VAS, atunci cand sunt pe pozitie sau faza scurta?

Am reusit sa fac restul ledurilor sa ramana la aceasi intensitate pe pozitie ca si pe DRL, dar as vrea sa sting acel led de tot, sa nu se mai aprinda niciodata.

auto-show-photos.asp.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare prostie sa mergi cu DRL ca si pozitie la aceeasi intensitate.

LA cei din fata ta nu te gandesti ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca merg cu DRL-ul ziua nu e acelasi lucru? Voiam sa am si stopurile aprinse odata cu ledurile + voiam sa sting acele 2 leduri ptr ca unul din ele s-a schimbat putin la culoare, si nu imi place cum arata.

43 minutes ago, alin12 said:

Am reusit sa fac restul ledurilor sa ramana la aceasi intensitate pe pozitie ca si pe DRL, dar as vrea sa sting acel led de tot, sa nu se mai aprinda niciodata.

Doar pe pozitie ledurile au aceeasi intensitate ca si pe DRL. Cand aprind faza scurta (auto sau nu, proiectoare etc) sunt din nou diminuate ca intensitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e acelasi lucru, una e sa le ai aprinse la maxim ziua, cand e lumina afara si alta sa leai la aceeasi intensitate seara sau noaptea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine a zis că le voi folosi în loc de fază scurtă? Să rectific. Vreau 2 lucruri:
 
 1. Vreau să merg ZIUA  cu DRL (montat și omologat de VW), dar să am aprinse și pozițiile (stopurile) pe spate împreună cu fața. Am rezolvat acest lucru mărind intensitatea ledurilor pe poziție. (doar pe poziție). Astfel pot să merg ziua cu pozițiile aprinse, iar ledurile din față au aceeași intensitate ca și DRL. (dacă DRL nu deranjează ziua, atunci nu deranjează nici pozițiile, ptr că sunt aceleași leduri). Dacă comut pe fază scurtă sau pe AUTO sau aprind proiectoarele, ledurile scad din nou din intensitate, cum era inițial.
 
 2. Când aprind pozițiile sau faza scurtă, se mai aprinde UN led suplimentar, încercuit în poză. Acel led aș vrea să îl sting, să nu se mai aprindă niciodată, nici pe poziție nici pe fază scurtă ptr că nu îmi place culoarea ledului din farul din dreapta (pare că a îmbătrânit). Din nou, nu deranjează pe nimeni că sting un led.
 
 Eu consider că prin cele 2 modificări nu voi deranja ceilalți participanți la trafic. Poate ați avut o zi grea și nu ați înțeles ce am vrut eu. Îmi cer scuze că am postat.

Modificat de alin12
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Codari VCDS [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!