Jump to content

Golf 6 - Retrofit Senzor Ploaie/Lumina


pecalin
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor. M-am documentat si am de gand sa fac un retrofit de Rain/Light sensor pt golful meu. Partea nasoala este ca nu stiu daca BCM-ul masinii suporta RLS si nu stiu cum sa imi dau seama. Pt retrofitul acesta mi-ar trebui:

Senzorul: 1k0 955 559 (are si o terminatie in Litere af, ah, r, sau m, depinde de model)

Switch cu modul AUTO pt lumini: 5ND 941 431

Astea fiind mai importante, mai sunt si cablaraiele si etc.

Un mic ajutor gen... daca imi suporta BCM-ul asa ceva sau trebuie upgrade si la ala.

Daca devine complicata treaba raman la euroswitch+lightsensor de pe ebay...

 

BCM: 1k0 937 084 B

 

Multumesc anticipat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    15

  • F l o r i n

    10

  • BTeo

    7

  • spido

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Parbrizul nu trebuie schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Your central electric control module (CECM) must have the ability to recognize the rain light sensor. This includes any highline controller. These were found on any package 2 VW. You can verify that your CECM has this ability by entering the long coding and seeing if the checkbox to recognize the rain sensor is there. If it's not, you need a new (used is fine) CECM.

 

post-104992-0-60880100-1402349435_thumb.

 

http://www.myturbodiesel.com/wiki/rain-light-sensor-retrofit-and-installation-vw-diy/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave" multumesc, am citit postarea ta inainte.

 

Hayate", am optiunea de RLS, o pot bifa. ( si optiunea de fog lights o pot bifa dar fizic, pinii pt fog lights nu ii am si mi-e teama sa nu fie si la RLS la fel )

 

sebip" parbrizul trebuie schimbat doar daca vrei un OEM perfect sau tie lene sa cureti o pata unde a fost montata oglinda (trebuie solutii speciale pt indepartarea petei)

 

Fuuuk... confund cumva BCM cu CECM sau e una si aceeasi ?


Buuun... de atat aveam nevoie.

Si... rain-diagram.png

 

Pinul 3 de pe mufa F este pt golf 5. Pentru golf 6, fiind alta centrala, Mufa este 52B (cea din mijloc) si pinul 33

CECMPinouts_zpsb827cb4b.jpgstecker-9129744028941493740.JPG

 

Deci... in weekend voi cauta pinul 33 de pe mufa B a BCM-ului.

 

Multumesc de ajutor inca o data :D

Modificat de pecalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la modelul tau BCM-ul este si CECM. 

 

Golf 5 are separat centrala electrica de modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU am gasit pana acum centrala electrica acre sa nu stie de RLS.

 

Iar cat despre montarea pe acelasi parbriz, curatarea locului unde este lipita actuala oglinda si lipirea suportului de senzor, nu cred ca e o treaba asa usoara. Mai bine te orientezi spre alt parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mno buun. Mai jos este mufa B a BCM-ului iar pinul 33 cred ca este cel indicat cu rosu. Corectati-ma daca gresesc.

post-121568-0-37158200-1402427103_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca este notat pe mufa care ai scos-o .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mno buun. Mai jos este mufa B a BCM-ului iar pinul 33 cred ca este cel indicat cu rosu. Corectati-ma daca gresesc.

 

sunt numerotate si pe priza - mufa din BCM - si pe mufa mare, care vine din cablaj - incep cu 29 pe randul acela.... deci, numeri pana la 33.

 

pe mufa o sa ai fiecare pin numerotat.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Randul incepe cu 29 de jos in sus :) Dap ala e pinul. Urmeaza sa caut senzorul si sa ma hotarasc cum si ce sa fac cu montajul. Ori il pun langa oglinda sau intr-ul colt al parbrizului... Pff grea decizie :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa un efort si cauta un parbriz..... o sa fie cum trebuie.... daca nu acum, macar sa-l ai in vedere....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ai reusit sa iti montezi senzorul de ploaie/lumina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se monteaza destul de usor dupa schimbarea parbrizului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scuzele de rigoare , m-am referit la parbrizul fara senzor, la care trebuie montezi tot ca sa functioneze ok.

Modificat de ulisica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul nu se poate monta decat pe un parbriz prevazut cu locas pentru senzor, deci, intai de toate schimbat parbrizul si dupa aia montajul senzorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am crezut ca daca cumpar oglinda cu toate plasticele unde se incadreaza senzorul e ok.Dar nu e asa usor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cum se poate schimba senzorul se ploaie pe un golf 6 TDI 2011 ...pentru ca nu îmi mai merge. Bănuiesc ca sa defectat senzorul de pe parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai jos plasticele de la oglinda, dai jos oglinda si apoi ai acces la senzorul de ploaie.

 

post-104992-0-42375800-1442864748_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte fa o diagnoza pe adresa 09- central eelctronics si vezi erori , apoi monitorizeaza valorile senzorului cand il stropesti cu apa, etc E posibil sa fie alta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se poate schimba senzorul se ploaie pe un golf 6 TDI 2011 ...pentru ca nu îmi mai merge. Bănuiesc ca sa defectat senzorul de pe parbriz.

 

mai rar sa se strice de la sine..... ai schimbat cumva parbrizul de curand... sau a fost schimbat pana acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru promptitudinea cu care ați reacționați. Problema sta in felul următor ....de câteva luni am avut impresia ca senzorul de ploaie nu reacționați corect cum ii făceam reglajul....dar funcționa . Acum câteva zile nu a mai mers deloc....nu am schimbat parbriz sau altceva la masina, am demontat butonasul de reglare a temporizarii stergatoarelor crezând ca sa dezlipit ceva pe acolo...Totul părea in regula am curățate contacte am montat butonul la loc....nici un rezultat. Bănuiesc ca numai senzorul de pe geam e problema ...numai ca nu știu sa i-l demontez dar am înțeles ca lipit pe geam...poate cineva îmi da detalii. Am pus VCDS..ul. Da nu știu pe unde sa i-l caut exact senzorul. Așa ca problema nerezolvata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IL cauti ca subsistem pe centrala electrica. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac un test cu VCDS -ul la senzorul de ploaie..nu reactioneaza in nici un fel cand pun apa pe parbriz..in schimb cel de lumina isi face treaba se vede in VCDS....Am demontat senzorul de ploaie de pe parbriz...este foarte simplu ..am comandat deja unul nou o sa vedem daca totul e ok cind il montez.

post-49338-0-78146100-1443112752_thumb.j

post-49338-0-00447500-1443112786_thumb.j

post-49338-0-52766800-1443112805_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvată in final cu senzorul de ploaie...am comandat unul nou ..(atenție la prețuri... 590 lei ..eu l-am luat cu 100 lei.) are terminatia AF eu am avut cu terminatia AH dar e ok...problema a fost ca eu nu am dezlipit de pe parbriz partea cu silicon ca nu am putut si nici nu am avut gel sa i-l pun pe cel nou...așa ca am montat doar partea electronica in aceeași carcasa. Atenție insa electronica nu intra pe piciorusele de plastic a carcasei ( diferă puțin...așa ca am tăiat un piciorus de plastic ) am montat totul la loc si Happy. Pentu cei care nu va merge senzorul bine ( nu reactioneaza corect) recomand sa i-l schimbati si la mine a fost așa de cind am luat masina și pana la urma sa dus de tot. Va multumesc tuturor celor care m-ați ajutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 10.06.2014 at 13:31, Al Bundy a scris:

NU am gasit pana acum centrala electrica acre sa nu stie de RLS.

 

Iar cat despre montarea pe acelasi parbriz, curatarea locului unde este lipita actuala oglinda si lipirea suportului de senzor, nu cred ca e o treaba asa usoara. Mai bine te orientezi spre alt parbriz.

Salut...am si eu o problema foarte mare...am cumparat si eu un golf 6 si ulterior am observat ca este defect calculatorul confort lumini cod 1KO937086Dmai exact imi ramane drl aprins continuu..si am fost la un electronist auto foarte bun,si am facut o proba cu un alt calculator de confort lumini aproape acelasi cod ca al meu,si cu acela de am facut proba a mers perfect,doar ca ala avea alta problema,avea faza lunga arsa/defecta,nu stiu exact...daca este cineva care poate sa imi dea si mie un link sau chiar are de vanzare un asemenea calculator...stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!