Jump to content

Golf 6 - Retrofit Senzor Ploaie/Lumina


pecalin
 Share

Postare recomandată

Vor funcționa și CH / LH cu acest senzor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    15

  • F l o r i n

    10

  • BTeo

    7

  • spido

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca te referi la functiile masinii - activare pe BCM - sigur ca nu - functioneaza numai ceea ce a modelat poporul chinez, pt modelul pe care il achizitionezi tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat chinezesc la octavia. Pe site spuneau chinezii ca este OEM, iar pe senzor scrie ”made in Germany”... :) Masina il vede ca pe cel original, poti activa tot ce se poate din centrala.

Sunt momente când aprinde lumina, desi e soare afara si uita sa o mai stinga. Asa facea si cel dinainte, de aceea l-am schimbat, dar nu imi mai bat capul, o las asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kim, nu cred ca vorbeste despre senzorul de lumina original - respectiv cel care il montezi pe parbriz (care trebuie sa fie pt senzor lumina), in piciorul oglinzii - pentru a face retrofit la sistemul original.

Eu zic ca vorbeste despre butonul cu Auto, modulul mic care vine in spatele butonului si senzorul care se pune pe langa bord - si la care nu poti activa nimic, lucreaza asa cum vine de la chinezoi

Daca era vorba de retrofit la senzorul original de lumina - da , se face fara nicio problema - dar trebuie inlocuit parbriz, oglinda retrovizoare (care este electrocromata la acest model)  , trebuie senzorul, plasticele, cablajul, etc - si iese lucrare ca de fabrica

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare tuturor , am si eu o problema cu un senzor de ploaie la Golf 6 1.6 tdi caruia nu i dau de cap deloc , am schimbat si senzorul cu unul nou si tot la fel pare mort , siguranta de la senzorul de ploaie in manual imi apare ca este cea cu numarul 13 si am schimbato si pe aceasta , am verificat cu un multimetru mufa de alimentare de la senzor si arata 12 V , in BCM este bifat RLS installed dar pe centrala electrica nu apare , aveti idee ce as putea sa mai incerc ?  Atasez mai jos si cateva poze . Multumesc o zi faina tuturor 

Eroare : 

01520 - Rain and Light Recognition Sensor (G397) 
            004 - No Signal/Communication
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100100
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 92
                    Reset counter: 242
                    Mileage: 209519 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2011.06.21
                    Time: 21:55:28

             Freeze Frame:
                        Term 15 On
                    Voltage: 12.15 V
                        ON
                        ON
                        Term 50 On
                        OFF
                        OFF
 

 

28945905_2105761486310174_439944078_o.jpg

29341732_2105761476310175_471006512_n.jpg

29513809_2105761512976838_1248804526_o.jpg

Modificat de nituandreii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si masa,firul de Lin bus..posibil senzor defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti da mai multe detalii te rog , unde se afla ? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in aceeasi mufa in care ai masurat 12V, masoara si masa. IAr firul de Lin ( violet  parca)  trebuie sa ii masori continuitatea pana la centrala electrica, aflata sub volan. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi cer scuze , am revenit in cazul problemei cu sensorul caruia nici acum nu am reusit sa i dau de cap , am verificat si continuitatea pana la centrala si este ok , banuiesc ca e o problema cu codarea , la mine in BCM  nu apare RLS , am pe pozitia 0 BCM iar pe pozitia 2 am Wischer si 3 nu exista , pe BCM am verificat si apare RLS installed , mai necesita vreo alta optiune ? mentionez ca sensorul pe care l-am schimbat inainte nu era cel original era Metzeler  iar acesta este original cu alta serie , imi poate explica cineva care sunt pasi pentru a face codarea senzorului ? Multumesc

 

PS : Poza de mai jos e model la ce ma refeream mai sus .  

Este cineva din Brasov care ma poate ajuta ? contra cost bineinteles

1bb04dcs-960.jpg

Modificat de nituandreii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri pe 2 RLS ( rain light sensor) si codezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are unde sa intre ptr ca nu are RLS.

E o problema de conectica/alimentare senzor..sau senzor defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi in poza vad ca are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, nituandreii said:

PS : Poza de mai jos e model la ce ma refeream mai sus .   

E de model....asta e problema,ca nu vede senzorul deloc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAd ca zice ca a verificat firul pana in centrala, dar alimentare si masa are ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nituandreii

Da am verificat cu cineva cu un multimetru si primeste 12 V ... sigurantele le-am verificat pe fiecare cu un creion nu sunt arse , am verificat si au si continuitate .. teoretic alimentat este 

Modificat de nituandreii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are masa/alimentare si Lin bus-trebuie sa comunice si sa fie vazut in centrala electrica.Altfel..senzor dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nituandreii

Multumesc de informatii , mai incerc sa vad ce ar mai putea fi .. poate gasesc un baiat mai priceput prin Brasov .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

andrei salutare ai mai rezolvat ceva cu senzorul ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mă bate gândul să montez un bloc de lumini cu funcția auto, menționez că nu are așa ceva dar am găsit acest model care vine cu senzor. Oare merită, prețul este de 130 lei.

31QHdAf6uWL._AC_SL1500_.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un senzor d-asta pe Golf 6. Aprindea farurile seara, cand intram intr-un pasaj sau chestii de genul. Mie nu mi-a mers Coming/Leaving Home dar altora cica le mergea...

Per total, adica luand in considerare pretul, a fost ok. Dar cand am trecut la cel oem a fost altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

VOBLERU 75 ai reusit cumva sa instalezi acel chit? Daca da ce parere ai si de unde l-ai achizitionat, as vrea si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur a reusit sa il instaleze, ca e f.usor - doar scoti comutatorul tau din mufa, dupa care bagi modulul cumparat, comutatorul nou si amplasezi senzorul de lumina in coltul parbrizului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
On 5/21/2016 at 1:14 AM, spido said:

Este posibil ca CECM sa nu suporte senzor lumini???

Am facut acest retrofit la o masina..cablajele instalate conform schemelor dar senzorul nu functioneaza.Desi in MVB vede senzorul...se modifica valoarea in functie de lumina/intuneric..nu vrea sa aprinda luminile pe auto...ciudat insa..stergatoarele functioneaza la stropire senzor..

Sa fie de vina ADL delay?....acolo n-am umblat..inca.

Salut Spido,

Pana la urma ai rezolvat problema? Daca da, cum? Intreb deoarece ma confrunt si eu cu o situatie similara.

Mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era ADL activ. A trebuit sa copiez codarea de pe alta centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spido, mersi pentru raspuns :)

Dupa ce ti-am scris tie, m-am mai dus odata cu laptopul la masina (am refuzat sa fiu batut la fund de un calculator) si am incercat sa umblu la ADL delay influentat fiind de postarea ta initiala.

Cand sa intru pe ADL Delay (Channel 30 in Adaptation daca nu ma insel), mi-a dat eroare "Not Available". Si atunci mi s-a aprins beculetul - nu e activ ADL-ul. Si am luat-o byte cu byte prin CECM pana am dat de byte-ul 17 si am activat ADL-ul pe bit 4.

image.png.4680af8a442a1b9b205d8d2c98166e75.png

Acum totul functioneaza asa cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!