Jump to content

Problema ventilatie


Georgik
 Share

Postare recomandată

salutare.

de cateva zile am cumparat un new beetle, tot rosu, 2.0 benzinar din 1999.

ventilatia nu imi merge deloc, nici pe 1 , 2, 3, 4... implicit si aerul conditionat.. 

o sa incerc sa fac o scanare.. in afara de asta.. ceva pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica alimentarea si sigurantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca alimentarile sunt ok, atunci jos motorul de la ventilator si curata-l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am dat torpedoul jos ca sa am acces la motorasul de la ventilator. Problema este ca nu stiu cum sa il scot... este de a intregul...ca fapt divers am bagat mana pe canalul dintre filtrul de polen si motoras si pe pipaite nu sunt frunze la motoras. Nu e blocat. Aveti o poza cu intreaga minune. Ca si problema am citit pe alte forunuri ca ar fi o rezistenta ce se afla pe motoras.cum se da jos aceasta minune? Am vazut filmulete cum e motorasul la golf 4 si nu prea cred ca e la felpost-9782-14022466022321_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Updatapost-9782-14022477135131_thumb.jpgpost-9782-14022477283384_thumb.jpg

Cum se vede ...motorasul e ok.. rezistenta nu stiu...astea cum se testeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAsoara daca siguranta termica de pe rezistenta este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie, daca problema era de la siguranta, trebuia sa mearga pe treapta 4, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am citit si pe alte forumuri... 

altii care au avut aceeasi problema ca a mea au schimbat un regulator de tensiune.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, dar tu nu ai regulator de tensiune, ca ai AC manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie, daca problema era de la siguranta, trebuia sa mearga pe treapta 4, nu ?

 

 

asa am citit si pe alte forumuri... 

altii care au avut aceeasi problema ca a mea au schimbat un regulator de tensiune.. 

 

nu are - doar la climatronic.

 

dar tu, pe direct, ai verificat motorul daca functioneaza ? ce verificari ai facut pana acum si cu ce rezultate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verif8cat sigurante in habitaclu si cele de la motor...sunt ok.demontat motoras si rezistenta .cum verific motorasul pe direct? Habar nu am deci sa nu radeti ca pun intrebari stupide.am fost azi la un service si de abia am facut o programare pt 23.tara de rahat.(franta)...am observat lipsa siguranta nr 30.aveti poze.post-9782-1402416546712_thumb.jpgpost-9782-14024165587493_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti motorasul si il alimentezi pe direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masurat astazi mufa ce intre in motoras.. nu are curent deloc.deci de vina este switch ul(panoul de comanda)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca la el ajunge curent, dar nu mai pleaca mai departe - in functie de comanda, spre ventilator - da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut @Georgik.

Daca nu ai rezolvat problema inca uite o idee: http://newbeetle.org/forums/technical-how/12537-how-fix-c-fan-switch.html

Daca ai rezolvat problema, te rog posteaza rezolvarea.

 

 

 

P.S.: aici ai tot ce trebuie sa stii ca sa-ti desfaci tot bordul -> http://newbeetle.org/forums/questions-issues-concerns-problems-new-beetle/41973-blend-door-diy.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!