Jump to content

VW Golf MK4 JazzBlue


cxr2test

Postare recomandată

Stiri de ultima "ora" :

- la Skoda am comandat senzori parcare 16.5mm (tip OEM) pe culoarea masinii.Nu e cu display,pe bricheta,etc. e exact ca si din fabrica : senzori si asistenta sonora.

- M-am zgarcit iarna asta si in loc de incalzire in scaune (Skoda) am luat o husa cu incalzire+masaj,daca lasa de dorit stiu ce trebuie facut data viitoare.

Golf-ul, personal nu l-am mai condus de ceva vreme,cu el momentan circula viitorul propietar :D

Spoiler

9471f8a5021af8e07c5bd4f2fdd14e4aaa1a9f85

masazni-sedacka-mch.jpg

 

 

Modificat de cxr2test
Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Asa si ce daca ninge afara?nu mai lucram?sa credeti voi :D

Am inlocuit stopurile vechi cu unele de pe un 2003,incepuse sa intre apa in ele,desi aveam folia nu mai isi facea efectul.

Cam greu de gasit,mai ales in stare impecabila,dar cateodata mai avem si noroc :)

66w8sw.jpg

24v1gfa.jpg

oqjgqf.jpg

2qmj9ft.jpg

La Golf o sa mai urmeze: fusta spate + eleron GTI 25th anniversary, flanse 1cm fata si 2cm spate + polish + ceara cand vin caldurile.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PS: la Skoda nu am de gand sa fac topic separat,am sa mai furisez cateva update-uri si poate o poza ici-colo cat sa nu suparam vre-un moderator

(oricum stiu ca cititi si voi asta :)) )

Asa ca la Skoda urmeaza:

1. Senzori parcare OEM

2. Camera marsarier+oglinda AM cu display (nu din acelea ce vin peste oglinda OEM ci oglinda completa+masca fire)

3. Iluminat manere interior (deocamdata)

4. Lumina ambientala bord,gen Skoda Superb

5. Cotiera OEM

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Majoritatea le am deja,trebuie doar pachetul complet si sus cu ele.

Am montat si lumini pt.portiere, avand in vedere ca modelul ce il am eu nu a venit cu asa ceva si nu am mai avut chef sa trag fire,am montat pe senzor magnet (rosu - warning light si alb - puddle light ,sub portiere)

Spoiler

2pcs-Car-Led-door-warning-light-Red-Warn

 

 

 

 

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Nu as vrea sa "corcesc" stilurile,acum e prea tarziu pt fista v6 pt.spate :(

Merg pe idea de kit complet cand e vora de aspect exterior,exceptie la cel de R32 unde exista modele de bara spate muuuult mai ok ..ca aspect vizual.

Link către comentariu

Nu vreau sa fiu carcotas am fost fan dar se mai merita investitiile pe golf ?Parca circula cu ea noul propietar...nu mai inteleg cum sta treaba.

Link către comentariu

Chiar eram curios daca intreaba cineva.

Actualizarile la Golf nu sunt suportate de mine,cat despre investitii daca merita sau nu,ma repet...acum e prea tarziu :))

Oricum va intereseaza masina nu soferul,ce mai conteaza ;)

 

 

Link către comentariu
  • 2 months later...

Curatenia de primavara include:

 - senzori parcare tip OEM pe Skoda instalati, functioneaza perfect si am montat kit-ul exact unde venea cel original.

- iluminare manare interior Skoda - lumina alba

- modul lumini automat Skoda (exact ca si colegul Emilian) - aici

- pedale metal+ footrest

Urmeaza : jante  205/55/R16 + cauciucuri noi

Lumina ambientala bord

--------------------------------------------------------

Golf-ul urmeaza sa isi faca ITP-ul = is curios si eu cu aplicatia vietii RAR daca am ceva mistere cand e vorba de km bord :)

Haion-ul l-am schimbat cu unul in stare f.buna pe culoare (da,avea deja folie pe el si stickere si bineinteles TDI), o sa vad cu ce le dau jos, folia poate ramane si se pune si pe laterale spate

Cu ocazia asta am reconditionat manerul+broasca haion, vad ca toate mk4 au problema in zona aia unde se fac "coaja de portocala" cu timpul.

Am schimbat si duza sprituitor spate, era infundata de numa, am luat una noua si merge perfect + stergator cu brat de Golf 5 nou (cel de Audi imi parea putin cam mare)

La Golf va urma niste flanse fata+spate si prelungirea bara spate de GTI 25 anniversary

2lveikm.jpg

4sgysg.jpg

if2viq.jpg

To be continued...

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Episod nou:

Prelungire spate GTI 25 anny. a ajuns, s-a vopsit si este montata

34hyl1d.jpg

dfgvc.jpg

- Urmeaza ITP-ul,  am verificat si eu prin aplicatie si km par a fi cum trebuie, fara invarteli :D

359egr9.jpg

- a ajuns insfarsittttt unealta pt. desfacut stergatoare, la Posta Vamala m-a intrebat ce ii, am zis in gluma ca e desfacator de nuci :)) si a zis ca este model mai bun :))

2hmoehg.jpg

Dupa ITP urmeaza revizia + reincarcare freon si probabil flansele de 2cm spate si 1cm fata+prezoane.

Drumuri bune!

 

To be continued...

c11.jpg

c44.jpg

Modificat de cxr2test
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Episod nou:

(ca-i Pastele, nu de alta - adica postez pe aici din Paste in Craciun) :P :))

Am comandat 2 lip-uri de Cupra pt. un amic la A4 B7 si pt. Skoda:

2dt8ie.jpg

Am stiut ca lip-ul de Cupra nu e facut pt. Fabia Mk3 dar zic ca arata bine, ramane de vazut daca il pastrez sau nu

axl5b6.jpg

16hlqfl.jpg

Am ramas pe idea de jante pe 15' sa le tine pt. iarna si caut model gen ABT Sportsline pt. vara (si da, am comandat capace jante noi cu logo-ul negru)

wbqpuo.jpg

La Golf s-a facut revizia si cam tot ce s-a gasit cu pitici pe diagnoza (oglinda dreapta circuit intrerupt la incalzire, fulie+ambreiaj nou compresor AC, senzor temp.apa)

si am optat pt. un touchscreen universal 2DIN, spre surprinderea mea merge ok, gaseste unele posturi mai greu dar sunetul e ok si pe partea de media,bluetooth isi face treaba:

2mdgl1z.jpg

uvq5c.jpg

Cam atat cu Paste Update, nu uitati sa dati like si subscribe la canal :)) :))

Pana la epidodul urmator: drumuri bune! :))

 

 

 

Modificat de cxr2test
Link către comentariu
  • 1 year later...

Uitasem ca nu am inchis topicul.

 

Un scurt rezumat:

 

- Golf-ul a mai avut parte de cateva modificari si o revizie cap coada mecanica/electrica si s-a dat in stare foarte buna de functionare, cam orice problema tipica G4 a fost rezolvata (reparatie/inlocuire piesa,etc)

Avand in vedere ca era fabricata in 1998 se ascundea bine in trafic printre "copiii" astia moderni (de la euro 4 in sus :D )

- Tot aici facusem o mica paranteza la actuala Fabia 3 ce o avusesem, in ideea ca nu vom supara moderatorii si nu avea rost sa fac topic separat pt ca era model mai nou (2016) mari modificari nu aveam ce sa ii fac pt a tine in "viata" topic-ul.

 

- Golf-ul din cate am aflat din pacate a avut accident frontal si nu stiu daca s-a mai reparat sau nu. (sau in ce stare a fost, doar ca soferul nu a patit nimic)

- Fabia merge si arata impecabil la noul propietar, din cand in cand o mai vad si eu.

 

- Pacat ca tinypic nu mai e, majoritatea pozelor se pare ca s-au pierdut iar cum dimensiune la postare e limitata la 4MB, care in ziua de azi inseama nici macar 1 poza facuta cu un telefon mobil modern. e mai greu de incadrat in parametri.

 

Cateva poze ce le-am mai avut in album:

 

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

spacer.pngspacer.png

*

spacer.png

spacer.png

( rog un moderator sa inchida topic-ul)

 

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!