Jump to content

VW Golf MK4 JazzBlue


cxr2test

Postare recomandată

Revin cu alta intrebare,pana ma decid in legatura cu incalzirea in scaune...am butoanele oem de mk4.cum le pot alimenta pt iluminare intee timp?care sunt pini si mai important e daca trag fir de la avarii pt grilele de bora si butoane incalzire pun o rezistenta sau ceva?risc sa ard ceva sau sa fac vreo prostie?teoretic daca cer aprox 12v si alimentez si butoanele si grilele stiu doar ca nu o sa aibe aceeasi intensitate(posibil?)

Link către comentariu

http://vwforum.ro/topic/20276-diy-montare-scaune-incalzite-in-vw-golf-mkiv/

si mai cauta ca este o schema a mufei si indica exact pinii

http://s46.photobucket.com/user/liquidfirex5/media/HEATEDSEAT.jpg.html

 

toate au aceeasi intensitate, data de dimmer-ul din stanga

Modificat de Muale
Link către comentariu

Cam asa stau cu progresul:

 

- grilele centrale au avut o lamela rupta,cu multa rabdare am reusit sa o repar si functioneaza perfect,am facut si legaturile si testat,tot pare ok asteapt caldura sa le montez pe masina.Incalzirea in scaune o sa mai astepte deocamdata ca pe frigul asta nu am nici un pic de chef si garajul meu duce lipsa de un calorifer :)

post-132519-0-59055600-1453633706_thumb.

post-132519-0-11427800-1453633707_thumb.

post-132519-0-62437200-1453633707_thumb.

post-132519-0-03615200-1453633708_thumb.

post-132519-0-18366900-1453633708_thumb.

post-132519-0-31172700-1453633708_thumb.

Link către comentariu

Am vazut,dar nu inteleg o chestie din toate diy-urile de pe vwforum sau internet,de demontat stiu sa le demontez ale mele (cele curente,de golf 4) dar mai am nevoie de asa ceva http://shop.ahw-shop.de/45-rahmen-fuer-luftduesen-golf-4-bora..-1j1819185a-1j0819197a.html ?

 

De exemplu,cea de la sofer si centrale ale mele sunt prinse in torx pe cand cele de bora nu am gaurile pt torx,cele de bora sunt doar clip-on pe bord-ul de golf 4?

Link către comentariu

Din ce stiu si eu iti trebuie si acele rame de fixare.Posibil sa mearga si fara.

Link către comentariu

@Ionut: am citit si eu prin forum cum sa sunt necesare,dar totusi sunt in ceata.

 

@MRC: ai montat tu la tine?as dori sa stiu de la un user care a montat fara acele rame adaptoare si ce presupune instalarea fara acestea.ms!

 

(eventual un DIY?)

Link către comentariu

Si fara rama adaptoare (care pe langa functie de "prindere") ar avea si rol de sigil intre grile si conducta de AC?etc

 

Faza e ca grilele mele centrale,deasupra au "avut" cleme pt a prinde masca peste palete,leduri,etc dar la mine acele cleme nu exista asa ca am prins masca grilajelor cu poxipol,sper sa nu ma trezesc ca trebuie sa dau masca jos si apoi sa montez mai stiu eu ce.la fel si cu schema firelor...pareri impartite...altii cu impamantare,etc altii cu legare directa la firele de la avarii,dezaburire samd.

Link către comentariu

Impamantare e cu totul altceva.

 

La leduri ai doua fire: maro si gri/albastru. Cauti firele cu aceeasi culoarea la butoanele din bord sau la casetofon si te legi acolo. 

 

Problema ta este una extrem de simpla si nu inteleg de ce te complici atat. Pui grilele noi in locul celor vechi si vezi daca iti plac sau nu. La fel si cu firele. 

 

Ce e asa mare inginerie?

Link către comentariu

Man,aia e dilema.eu stiam ca e "straightforward" instalarea dar am zis sa ma documentez si eu inainte si aici apar complicatiile :)

 

Cateodata cred ca e mai bine sa ma apuc de treaba fara alte documentatii :D

Link către comentariu

eu am luat si acele rame.

ele se prind cu suruburi in bord si grilele se clipseaza in ele.

cea din dreapta se prinde pur si simplu, fara rama.

firele le legi cum am scris mai sus. pui mufe pe ele sau legi direct dar lasi 15cm in plus sa ai loc de manevra.

Link către comentariu

Muale,de unde ai luat ramele?si in cat timp ti-au ajuns?

Link către comentariu

Am reusit intr-un final sa intru in posesia ramelor destul de usor si simplu : contactand vanzatorul initial si mi le-a trimis fara nici un cost suplimentar deci "ieiii" :D

 

Urmeaza cotiera si consola mijloc noua+suport pahare spate

 

Spoiler

55027281_1_1000x700_tunel-golf-4-scrumie

 

Link către comentariu

Vezi în ce stare e consola și folosește-o pe cea mai ok... eventual fă din două una dacă ambele au urechiușele rupte, din păcate e destul de comun să nu fie întregi după o demontare două.

Capacul de cotieră trimite-l la retapițat :))

Link către comentariu

Consola e ok,e de pe un 2003 intretinut dar din pacate ajuns la dezmembrari.La mine s-au rupt acele canale din fata unde se infileteaza si nu mai tine plus ca scrumbiera spate e dusa de mult,asa prind 2 iepuri dintr-o lovitura plus some extra extra :D

Insfarsit am pus si ramele,eram curios sa vad care e treaba lor,la cele centrale pot sa zic ca parca au rol acolo cat de cat,la cea de la sofer,parca sta mai bine fara,cel putin asa "ochiometric"

Grila de la sofer am reconditionat-o in jurul blocului de lumini,ce se vede in poza e o parte de hartie-mascat ce nu am dat-o jos,a iesit chiar bine,nu se observa decat cu lupa.

Pe maine sper sa ajunga si consola+cotiera si apoi ma rog sa prind putina vreme calduroasa sa imi fac curaj sa montez tot+curatenie

20160203_220438.jpg

20160203_220532.jpg

20160203_220712.jpg

20160203_220730.jpg

Link către comentariu

Gata si cu capitolul asta,montarea a mers relativ usor si fara lipituri de fire,practic am folosit fir mai gros si mufele de vw sunt destul de late,acele picioruse/papuci am luat in gazda si firele mele si le-am strans la un loc,fara nici un stres stau perfect pe strans si usor de demontat pe viitor.la sofer legaturile s-au facut fara a da jos absolut nimic in afara de grila propriu zisa iar la pasager doar capacul de airbag.

 

Consola inca nu a ajuns cu cotiera doar suportul de pahare care arata si este impecabil,astept sa soseasca si restul :D

20160206_140342.jpg

20160206_140346.jpg

20160206_140409.jpg

Modificat de cxr2test
bad gateway 505
Link către comentariu

Arata foarte bine interiorul acum, si ziua dar si noaptea.Daca schimbi si volanul cu unul in 3 spite cu piele perforata de Pacific, interiorul este aproape complet.Spor la mai multe ideii si modificari.

Link către comentariu

Arata foarte bine.

Ii lipsesc doar ceasurile din poza de mai jos :)

2h320cg.jpg.a62c8688e5cf95710d5ac72b39bb

Link către comentariu

Ac clasic cu butoanele astea noi nu arata asa rau.Ar mai merge si un schimbator nou cu tot cu manson si cu rama cromata la baza si o plafoniera w8.

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!