Jump to content

nu stiu ce sa cumpar O tour sau superb


nickluke
 Share

Postare recomandată

dar totusi sunt modele care au trecut de maturitate, defecte nu vor avea :P . Defecte pot aparea la masinile noi iesite pe piata, care inca nu au ajuns la maturitate. Dupa 1 an -1 an jumatate de la aparitie e bine sa iei masina. Parerea mea. :P .Sa nu mai vorbim de faptul ca o masina noua inglobeaza mult mai multe piese si tampenii pe ea, si logic fiind mai multe, pot cadea si mai repede. Acum intelege de ce Vezi inca passaturi 1990 pe strada. ;)

Revenind insa la problemele minore aparute la masinile abia concepute neajunse la maturitate am gasit

asta. Si sigur mai au bube care se corecteaza in timp. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va multumesc pentru ajutorul pe care mi-l dati. Se pare ca ma voi hotari la O2, ambiente cu esp, xenon, si alte cateva chestii. mai raman sa ma hotarasc la culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma scuzati..ca vin asa tarziu, dar abia azi am citit acest topic, intamplator, si doar stateam si ma gandeam..cum or putea unii sa afirme ca O2 este superioara lui superb, sau ca passatul este superior lui Superb..passatul care este un mare rateu pe langa superb. Iar O1 si superb, nu prea suporta grad de comparatie, fa un test simplu, condu juma d ora octavia si apoi suie-te pe superb..si spune-mi ce crezi. Iar O2 nu s-a creat ca sa doboare superbul, superbul a ramas varful de gama, si clasa de lux a skodei. Sa va aduc aminte de VW care a sistat productia de superb pt ca facea concurenta mult prea mare passatului, si se bucura de o mai mare apreciere?Simpla mea parere, tata are skoda superb, inainte a avut A6..apoi a vrut sa-si cumpere passatul nou, deci am fost oarecum in mijlocul unei probleme asemanatoare. Si in ultimul rand, octavia este o masina de clasa medie, superb este limuzina, diferentze de clasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In postul tau se strecoara unele inadvertente...vezi 'clasa de lux a Skodei', 'sistare a productie de Superb', 'Octavia este o masina de clasa medie'.

Passat nu a fost niciodata un rateu pe langa Superb (cred ca iti place mult Superb-ul tatalui tau). Passat a fost referinta clasei medii generatii intregi. Superb are intr-adevar ampatamentul marit cu 10 cm (fata de Passat) insa acest lucru nu l-a transformat intr-un hit de vanzari, Octavia s-a vandut mult mai bine de exemplu.

Iar Octavia fie ea I sau II nu e altceva decat o compacta cu dimensiuni generoase...dar in rest ai dreptate ca Superb joaca in alta liga decat Octavia 1 sau 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am referit ca superb este un hit, datorita vanzarilor mai bune, e normal ca octavia s-a vandut de N ori mai bine, deoarece octavia este medie, si superb este clasa de lux ( cu ce am gresit spunand ca superb este clasa mare iar octavia clasa medie?). Deci, cate masini de lux vezi pe strazi? Si cate masini de clasa medie vezi? Raportul este evident in defavoarea celor de lux, da asta nu inseamna nicidecum ca nu este un hit, daca vrei, tocmai d-aia sunt si superioare masinilor normale, pt ca este vorba de frecventa lor pe strazi..Superb nu vezi la oricine.

Pardon..acuma am vazut..am spus ca Superb este si clasa medie, si clasa de lux. :) Oricum, s-a inteles ce am vrut sa zic. Diferentele intre o octavie si un superb sunt majore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai problema e putin mai complicata, ambro.

Octavia este o in clasa compacta nu medie, chiar daca e la limita superioara a clasei ei.

Superb-ul este intr-adevar in clasa mare, dar la limita de jos a clasei mari, deci foarte apropiat de clasa medie, si practic este cam la nivelul noului Passat (berlina medie)

In ultima instanta nu problema incadrarii stricte in clase e esentiala in cazul de fata.

Nickluke a tras invatamintele corecte din acest topic pe care l-a deschis si a procedat foarte intelept pana la urma alegand O2.

Ma explic: O2 chiar daca nu e atat de mare ca Superb-ul (diferenta practica e de aproximativ numai o clasa dimensionala) si nu a fost incadrata de nimeni in clasa de lux, beneficiaza in schimb de avantajele tehnologice incontestabile ale unei platforme mai noi, care se reflecta inclusiv in scorul mai mare euroncap si in aspecte importante ale sigurantei active. Si din punct de vedere al motorizarilor, O2 beneficiaza de cele mai noi realizari ale grupului VAG, ceea ce nu e cazul la Superb. In plus, cine doreste lux are arhisuficiente optiuni pe O2 ...

Nu mai insist deoarece mi-am exprimat deja opinia aici in postul #9, dar in ceea ce priveste afirmatia "Diferentele intre o octavie si un superb sunt majore." lucrurile sunt foarte relative, lumea auto este extrem de fluida si nu-i poti acuza pe unii care considera, pe buna dreptate poate, ca afirmatia e adevarata, dar nu in sensul indus de tine ... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..motorizari noi..dar eu nu am auzit pe nimeni niciodata sa se planga de un 2,5 la superb..adica aceasta motorizare ar fi depasita, caci au aparut cele noi de 02,dar mi se pare cea mai reusita motorizare, pe superb, tinand cont si de dimensiunile masinii. Oricum, vad ca el a ales O2, dar in titlul topicului, "nu stiu ce sa cumpar, o tour sau superb", nu se refereea la octavia 1? Oricum, felicitari pt masina pe care o vei lua, iti va aduce multe bucurii!! revenind, rasdan, care ar fi argumentele pe care cei care cred pe buna dreptate ca ssuperbul este net superior octaviei, le-ar putea aduce? in afara dimensiunii bine-nteles, intreb asta, pt ca ai fost oarecum de acxord, ca superbul este superior, dar de asemenea, din cate am inteles, si tu ai fi ales tot octavia 2.

Am citit acuma toate topicurile de pe aria superb, unde intra si felicia si alte modele, dar am citit numai despre superb. Deci oamenii de acolo, cei care au, si cei care au condus superbul, pur si simplu idolatrizeaza aceasta masina. :) Unul o numeste "nava amiral"...altcineva spune ca "superb m-a marcat".. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!