Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

De ce nu iei varianta combi? O sa fie cazul de carut, minuni, bagaje etc. Pune si un PDG, avem in tara niste drumuri de te doare inima. Incalzirea banchetei din spate e ok, sotia o sa iti multumeasca. Eu nu am deloc intr-a mea O2 si ii cam duc dorul iarna. La luminile pentru picioare as renunta, nu le vad rostul decat atunci cand scapi ceva pe jos sau ca sa dai bine cand deschizi portiera si te vede cineva. Se vede orice pata ai pe covorase (sper ca iei de alea de cauciuc, special pentru modelul tau, nu de alea textile, ca se jegaresc si tin praful). Cat despre banda aia argiontie, si eu as renunta la ea, mi se pare oarecum tiganeasca (sper sa nu supar pe nimeni).

Daca imi mai aduc aminte mai zic. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea, duzele incalzite nu le vad rostul daca ai bifat parbriz incalzit,detectorul de oboseala nu cred ca marita la fel si light asistant . In rest ai ales o configuratie buna eu nu as renunta la sistemul Columbus am pe masina si merita fiecare banut (adevarat ca nu este ieftin) . Succes in gasirea unei configuratii pe gustul tau .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Asta e oferta finala, maine o sa comand masina. Am schimbat culoarea, in metal grey.

 

Am pus si Clanton ala, incalzire scaune si in spate.

 

PDG nu pun ca nu am nevoie, prea merg pe drumuri rele.

 

Nu prea sunt fan masini combi.

 

Duzele incalzite isi au rostul cand vrei sa speli parbrizul murdar si afara e inghetat. Zapada si gheata de pe parbriz nu se da laoparte cu apa din sprituitorul de parbriz.

oferta Octavia 3 Eto Final.doc

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai verifica o data oferta la dealer, nu apar reducerile de la pachetele Tehnic / Confort, se aduna cam 1000 de euro in minus de acolo, peste reducerea dealer-ului...

Modificat de allex82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o folosesti sanatos.

Culoarea si canton-ul sunt un plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai verifica o data oferta la dealer, nu apar reducerile de la pachetele Tehnic / Confort, se aduna cam 1000 de euro in minus de acolo, peste reducerea dealer-ului...

Stiu asta, aici era vorba de optionale :), pretul e cu pachet pt mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma au vanzari bune reducerea dealerului este pistol cu apa.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat se asteapta livrarea unei Octavii 1.2 tsi sosita in Curtici pe 20.04.2014 si achitata integral pe 30.04.2014 ?

Dealerul ma duce cu presul de vreo 10 zile ba ca sunt intarzieri cu transportul, ba ca au incurcat ei borcanele cu plata masinii catre Porsche Romania care intre timp mi-a raspuns ca nu a primit inca toti banii.

Impresia lasata e ca se joaca cu banii dati.

Problema ca nu mi-au comunicat cand va fi livrata masina, desi am insistat.

Voi ati patit sa asteptati atata din momentul achitarii integrale? Ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ceri cateva revizii gratuite, nu e bai. Tine-te pe pozitii, ca daca nu- pierzi pe barba ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat se asteapta livrarea unei Octavii 1.2 tsi sosita in Curtici pe 20.04.2014 si achitata integral pe 30.04.2014 ?

Dealerul ma duce cu presul de vreo 10 zile ba ca sunt intarzieri cu transportul, ba ca au incurcat ei borcanele cu plata masinii catre Porsche Romania care intre timp mi-a raspuns ca nu a primit inca toti banii.

Impresia lasata e ca se joaca cu banii dati.

Problema ca nu mi-au comunicat cand va fi livrata masina, desi am insistat.

Voi ati patit sa asteptati atata din momentul achitarii integrale? Ce e de facut?

 

Depinde cate alte masini mai sunt de adus. Un trailer are 6 masini, daca este numai masina ta sau mai putine, nu pleaca din Curtici pana cand nu se umple.

Si bineinteles.. oricand dealerii incurca treaba. Suna direct la Porsche ca sa vezi care e treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am luat Seatul dealerul mi-a spus ca masina vine in maxim 7 zile lucratoare dupa ce au confirmarea de plata. In cazul meu s-au incadrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipriantinu

Va zic ce am patit pe pielea mea. pe data de 20 aprilie masina era masina plecata din fabrică. Si abia azi am primit confirmarea ca a ajuns masina in buc. La mine agentu de vânzări a fost f de treaba. Adica a comunicat cu mine tot timpul. Problema cred ca este la cei de la lagermax. Oricum comanda mea a fost data pe 6 martie ( nu stiu exact) si termen de livrare am avut 12 săptămâni. Deci la mine a venit "perfect". Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut domnilor!

Sunt pe cale de a comanda o Skoda Octavia 3. Nu stiu daca ati aflat sau nu, dar de putin timp, in echiparea standard intra si TPM, alaturi de un sistem radio cu touch screen, cu diagonala de 5inci, dar fara unitate cd, asemanator, imi imaginez, cu cel din standardul Golf VII.

Aveti cumva idee care este diferenta intre cel de pe Golf VII, sau echivalentul de pe Skoda, si sistemul bolero, in afara de cele evidente(cd+display mai mare). Merita diferenta intre ele? Cum se misca/vede cel de pe Golf?

Mentionez ca bugetul este f strict, si daca ma hotarasc, va fi singurul optional adaugat la o O3 elegance.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

OctaviaYUB

Driving mode selection nu am comandat pentru ca asa mi-a sugerat dealerul, ei au condus mai multe modele cu aceasta optiune si mi-au zis ca nu se prea simte diferenta intre ele si nu merita, se simte doar la volan pe sport. Dar eu nu prea conduc sport si nici eco, conduc chiar normal. Si am zis ca nu merita, chiar daca era doar 100 euro. 70% din timp conduc in oras si doar 30% inafara. Am si citit pe alte forumuri englezesti si cam toti tin masina pe normal. Foarte putini o tin pe sport sau eco.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipriantinu

@Eto eu am comandat masina cu "Drive mod selection" si pot sa iti spun ca se simte diferența. Acum depinde si pe unde mergi tu mai mult cel mai mult. Eu am incercat modul eco si prin oras dar acolo nu a foat f stralucit. Daca iei piciorul de pe acceleratie ( in cazul meu, cu cutie dsg) cuyia decupleaza si cand vei vrea sa accelerezi iar o sa ai un lag mărișor. Oricum mie nu-mi pare rau ca l-am luat. O zi buna tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIn ce am citit pe net si pe diferite forumuri, diferenta de consum intre eco si normal este mica. 0,1 L/100 km. 

 

Intre Normal si sport poate sa ajunga si 0,5 L / 100 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rifflections

La voi astia cu DSG mie mi se pare destul de nasol ce face cutia in modul Eco. Ma refer la acel coasting, eu personal nu cred ca-i face bine cutiei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce mi-au zis cei de la Skoda, cutia dsg are mod sport, deci nu stiu de ce sa ai nevoie de driving mode selection. Sa imi puna aerul conditionat pe eco sau volanul pe sport? Nu multumesc. Daca era ca la VW sa ai si suspensia reglabila automat aia era altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipriantinu

@rifflections pe autostradă pe pilot automat nu mai simti acel "coasting". in oras nu il poti folosi. Si cum zice si colegul de mai sus consumurile intre modurile eco normal si sport nu sunt cu mult diferite. Oricum trebuie gandit sigur daca vrei aceasta optiune, nu sa zici ca o sa o poti activa mai tarziu. Din cate am inteles nu se poate ptr ca trebuie si butonul. O zi buna tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rifflections

Trebuie butonul doar daca vrei sa ajungi direct in meniul ala, altfel poti face asta umbland prin meniuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce stil de condus aveti voi, dar eu folosesc Eco doar in oras (unde e si efectul maxim) si coasting-ul chiar este util/utilizabil aproape tot timpul. Intra si iese din viteza f repede si nici nu prea observi daca nu stai cu ochii pe maxi-dot.

 

Pe autostrada nu cred ca Eco aduce beneficii prea mari, schimbarile de viteza fiind (f) rare si se merge cu viteza relativ constanta pe intreaga durata. Pe autostrada eu stau pe Individual (mix de normal si sport).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In loc de alarma iti sugerez Casco. Alarmele sunt depasite moral, nu se mai sinchiseste nimeni sa se uite pe geam cand suna o alarma. 

 

Din pacate va contrazic la partea asta. A mea a fost sparta pentru Bolero tocmai pentru ca nu aveam alarma si folii pe geamuri. Si am si casco. Va portejeaza de hotii neexperimentati care se pare ca sunt multi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folii pe geamurile fata sunt destul de transparente, daca vrei sa le ai pe cele legale. Se vede tot. Pe spate da, poti pune mai inchise. Tocmai am pus pe doua masini si pe fata nici nu le vezi, daca n-as sti ca sunt acolo si abtibildul Llumar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele sunt puse la AVIA si sunt mai inchise. Si 2 la mana nu este vorba ca se vede sau nu e pentru a ingreuna spargerea geamului. Deci cineva care e doar in trecere nu se va osteni. Comanda nu va fi impiedicata niciodata nici cu alarma, nici cu folie, nici cu garaj. Astea sunt pentru ageamii si la mine a fost ageamiu ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta nu m-am gandit ca se sparge geamul mai greu cu folie, sunt incepator in ale foliilor. :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!