Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

cum ar fi mai ok o octavia combi configurata pentru 2-3-4 drumuri la tara pe an, cu pachet de drumuri grele sau cu DCC si protectii sasiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul de drumuri grele are rost pentru mers preponderent pe drumuri nasoale. Pentru iesiri de 3-4 ori pe an, mergi pe protectia sasiu. Sau poti trece la jantele pe 17 care mai cresc putin garda la sol si iti adauga si stabilitate pe viraje. 225 latime pe 17 fata de 205 pe 16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Doc Morelli said:

 Sau poti trece la jantele pe 17 care mai cresc putin garda la sol si iti adauga si stabilitate pe viraje. 225 latime pe 17 fata de 205 pe 16.

Eu zic sa ne documentam inainte de a induce in eroare colegii. Cum anume cresc jantele de 17 garda la sol ??? Toate rotile au acelasi diametru exterior, adica 16/17/18, adica vor da aceeasi garda la sol. Singurul lucru care variaza este flancul anvelopei, adica "cat cauciuc am intre asfalt si janta"

Singura exceptie pe ce am scris mai sus e Scout, care la 17'' are un flanc mai mare decat cel al 17'' de la Octavia normala.

11 hours ago, Garretth said:

cum ar fi mai ok o octavia combi configurata pentru 2-3-4 drumuri la tara pe an, cu pachet de drumuri grele sau cu DCC si protectii sasiu?

Nu poti urca la Octavia Scout ? Acolo ai primi tot ceea ce ai nevoie, iar rotile de 17 au un flanc mai mare decat cel al rotilor de 17 de pe Octavia "non Scout", e singura care are un diametru mai mare al rotilor, deci iti creste garda la sol si din roti. La care se adauga suspensia si la care se adauga pachetul de protectie caroserie specific echiparii Scout

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as urca la Scout, dar nu mai este varianta pe benzina 1.8, a fost scos si n-o sa revina, iar dealerul o zis ca o sa apara doar 2.0 benzina, dar nu stie de cand, si zicea si ca DSG7 de pe 1.5 este cu ambreiaje umede, dar nu am gasit nimic pe internet sau nu stiu eu ce sa caut

si in afara de oferta cleverpack si Porsche Bank 4% ce reduceri se mai pot obtine? reducerea "Porsche 20" nu cred ca se mai ofera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai negociezi cu dealerul 2-3 % la scout. e un model la care nu se da mult din pacate si nici la rabla nu intra. intr-adevar apare 2.0 tsi pe scout acum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minute în urmă, Garretth a scris:

as urca la Scout, dar nu mai este varianta pe benzina 1.8, a fost scos si n-o sa revina, iar dealerul o zis ca o sa apara doar 2.0 benzina, dar nu stie de cand, si zicea si ca DSG7 de pe 1.5 este cu ambreiaje umede, dar nu am gasit nimic pe internet sau nu stiu eu ce sa caut

Pe 1.5 tsi e dq200, ambreiaje uscate.

Daca nu te grabesti cu achizitia, ai putea sa astepti acel 2.0 care va avea cel mai probabil 190 de cai si va fi cu dsg7 umed.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca exista o mica diferenta cand urci de la 16 la 17.  Si plusul ala mic de la garda la sol combinat cu aderenta crescuta datorata latimii crescute cu 2 cm, fac din jantele pe 17 o alegere mai corecta.

Specification    Sidewall    Radius        Diameter    Circumference      Difference
225/45/17         101mm   317mm     634mm         1993mm                 0.0%
205/55/16         113mm   316mm     632mm         1985mm                -0.4%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta legata de garda la sol este de 2mm, practic inutila.

In fapt ce poate se simte mai tare este confortul mai scazut, iar 225/45 nu cred ca e mai ok pt drumuri "off-road" decat 205/55. Dimpotriva chiar, sunt riscuri mai mari pt zgariat janta, intepat anvelopa sau chiar taiat.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego  Cu siguranta in off-road jantele de 17 sunt mai inconfortabile. Nici nu am incercat sa spun contrariul.

Eu i-am raspuns lui @Garretth care a cerut un sfat pentru jante in conditiile in care face doar 2-3 drumuri pe an la tara. Deci nu face off-road si in acest caz ii sunt mai utile jantele pe 17.

La fosta Octavia 3 am avut jante pe 16 si pachetul de drumuri grele si am fost nemultumit de garda la sol destul de mica, + 15 mm fata de cea standard  (deci mare beneficii nu sunt aici, spre exemplu la O2 garda la sol pe pachetul de drumuri grele era crescuta cu mai mult de 20 mm) dar si de stabilitatea masinii pe viraje. Era prea  barcoasa.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu un golf 5 am reusit sa intru pe drumuri pietruite, drumuri la servici cand lucram la sonda, drumuri cu dale, drumuri de pamant si am reusit destul de usor. In plus am mers des la munte si am iesit de pe asfalt. Si toate astea cu garda de golf 5 care e destul de joasa. Nu am spart baia, nu am spart scutul de plastic, pur si simplu am mers incet pe unde era foarte rau.

 

Cred ca pentru 5-10 drumuri la tara nu ai nevoie de masina inaltata ci te descurci usor cu o masina normala, mai ales ca din fabrica O3 e destul de inalta in comparatie cu alte masini.  Daca foloseai masina saptamanal sa intri pe drum neasfaltat atunci se justifica garda la sol de 17-18cm, altfel nu o vad necesara.

Mai degraba esti atent la ce motorizare si ce cutie automata cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt de acord cu garda la sol... am urcat cu golful 5 in locuri in care nici macar nu va puteti gandi ca ar putea ajunge un golf... intr-adevar, am dat sotia din dreapta ca sa fie mai usoara masina. acum cu octi scout nu mai am acelasi stres, e mai ok. totusi, sfatul ar fi sa mergi pe o motorizare mai mare daca poti. cativa cai putere te vor ajuta mereu, mai ales in depasiri cu masina incarcata la maxim. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Doc Morelli said:

Evident ca exista o mica diferenta cand urci de la 16 la 17.  Si plusul ala mic de la garda la sol combinat cu aderenta crescuta datorata latimii crescute cu 2 cm, fac din jantele pe 17 o alegere mai corecta.

Specification    Sidewall    Radius        Diameter    Circumference      Difference
225/45/17         101mm   317mm     634mm         1993mm                 0.0%
205/55/16         113mm   316mm     632mm         1985mm                -0.4%

Ok, daca tu asa vrei sa demonstrezi ca te-ai documentat si ca ai ultimul cuvant... I rest my case. 

Exact aia 1mm pe raza, vor face diferenta intre a putea face sau nu offroad, nu ?

Nemaivorbind ca ca flancul mai mic al anvelopei in cazul echiparii cu 17 va flexa mai putin, respectiv fi mai mult expus loviturilor, taierilor in pietre, etc. De confortul pasagerilor si oboseala mai rapida a articulatiilor nici nu amintesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am ridicat masina pe 4 septembrie dupa o asteptare de aproape 3 luni

Azi mi-au trimis si CIV ul si am avut surpriza ca motorasul(1.0 tsi) sa aiba si filtru de particule...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! Era de asteptat sa fie cu filtru. Hai cu topic de prezentare! :) 

Modificat de razvan.ac
graba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 1.0 TSI GPF este unul dintre motoarele TSI care a trecut de teste din prima si se poate vinde legal. Am vazut ca si 2.0 TSI 190 GPF a intrat in legalitate la Skoda saptamana asta. Success si da-i cu topicul dedicat inainte !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare 

Am o mare dilema legata de achizitia unei Octavii.

 In urma unei cautari intamplatoare pe Skoda.ro am vazut ca pentru Octavia III 2.0 TDI DSG Style aflate pe stoc se acorda din start un discount bun ( 2.300 euro Clever pack si 1.700 euro DSG gratuit = 4.000 euro discount).

Am fost la un dealer din Bucuresti , care mi-a propus o masina O3 2.0TDI DSG ( cred 7 trepte, ambreiaje umede) echipata decent (jante 17", clever pack, DMS, senzori fata si spate , padele volan si alte cateva maruntisuri - usb, duze parbriz incalzite etc.) la pret final de 22.000 euro ( pret lista peste 27.000 euro).

Eu voiam un 1.5 TSI , M6 ( din cauza DSG 7 uscat) cu dotari mai consistente (ACC, camera spate, virtual cockpit, parbriz incalzit, eventual Canton) . O astfel de masina nu exista pe stoc , termen de livrare ar fi 20 de saptamani ( real ar fi ianuarie la anul) si s-ar putea sa nu mai prind Rabla de anul asta. Pretul unei  astfel de configuratii ar fi mai mare cu aprox. 1.000 de euro decat  2.0 TDI DSG de pe stoc.

Dilema ar fi daca sa aleg 2.0 TDI de pe stoc si sa renunt la dotarile dorite sau sa configurez una pe comanda caz in care as plati cu aprox 2.000 de euro in plus ( 1000 dotarile si eventual 1000 din ratarea programului rabla) si ar veni la anul in ianuarie sau februarie.

Mentionez ca nu sunt fan diesel (conduc O2 1.6 benzina manuala).

Astept pareri si va multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Daca nu te grabesti, da comanda la masina pe care o vrei la anul si prinzi rabla 2019. Se incadreaza 1,5 TSI la g CO de sub 120 cat va fi la anul? Este pacat sa conduci o masina multi ani de acum inainte si sa nu fie cum ti-ai dorit-o. Virtual cockpit te face sa te crezi in viitor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avantaj 2.0 TDI - Consum: un litru mai bun fata de 1.5 TSI, Trage mai bine la incarcare maxima, Transmisie: DSG7 ambreiaj umed - mai rezistenta in oras si mai fiabila pe termen lung, Pret bun pentru masinile de pe stoc.

Dezavantaj 2.0 TDI - In oras te vor enerva regenerarile DPF, consumul iarna e mai mare la motoare mari pe drumuri scurte, e mai lenta decat te lasa sa crezi cei 340 NM la prima vedere. Tendinta la nivel mondial este de a renunta la Diesel, chiar si in Europa. Deci, valoarea de revanzare poate sa scada foarte mult. E cam loterie.

Avantaj 1.5 TSI - Consum bun in oras, incalzire usoara iarna, e la moda.

Dezavantaj 1.5 TSI - Este prima generatie de motoare VAG cu filtru de particule. Te las pe tine sa descoperi pe acest forum fiabilitatea primelor serii de motoare TSI de la VAG. Este cuplata cu DSG 7 uscat deci te cam forteaza la Manuala 6. Are pret mai mare la comanda.

Trage si tu linie si in functie de nevoile tale, fa o alegere si comanda 2.0 TSI cu ambreiaje umede :). Impaci si capra ecologista si varza DSG-ista si inima sportiva.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumperi acum un motor TDI si peste ani cand vrei sa o vinzi sa nu te mire pretul de vanzare, sau ca nu se inghesuie suficienti clienti la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, Doc Morelli said:

Dezavantaj 1.5 TSI -............. Este cuplata cu DSG 7 uscat.

   Pai el vrea 1,5 TSI M6, nu DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi nu dezbatem aici diesel versus benzina, motorizarea ti-o alegi tu functie de nevoile tale, eventual drive test. De asemenea tu iti cunosti bugetul - in mod normal daca ti-o permiti, ar trebui sa-ti iei masina pe care ti-o doresti, nu pe cea care e la oferta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru pareri

Ebi - da si 1.5 TSI si chiar 2.0 TDI se vor incadra si la anul (limita este 140g CO2/ km masurata dupa noile standarde).

Departe de mine intentia de versus diesel / benzina. Ideea e de a alege intre o masina configurata decent , cu cutie automata si diesel ( din pacate) la un pret foarte bun si una configurata dupa dorinta mea , benzina , manuala si o putin mai scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum consideri alea oferte de nerefuzat.

In aprilie  2018 s-a luat skoda octavia 1.4 tsi M6 de pe stoc cu ceva optionale  cu 16.500euro. Da, era si masina de pe stoc si era si actiunea aia de implinire a 20 ani si erau reduceri mari. Si totusi pana la cat iti cere tie pe 1.5 tsi m6 e cam cale lunga.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, Vali77 said:

Ebi - da si 1.5 TSI si chiar 2.0 TDI se vor incadra si la anul (limita este 140g CO2/ km masurata dupa noile standarde).

Limita maxima admisa pentru 2019 nu era 120g/km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!