Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

18 minute în urmă, V A L I a scris:

Asta pare sa fie masina , dar e prea mare reducerea : 

http://cc.skoda.at/sl-ro/ro_RO_SKODA/C/detail/C20170892062RO?mgb=500_Octavia&radius=50&psFrom=150&psTo=150

In mod normal ti-as zice sa stai chill dar cum au zis colegii mergi sa o iei, ca sigur o ia altcineva la banii astia.

Nu e aia masina, a lui e albastru denim, asta e albastru race. S-au mai vazut astfel de reduceri la final de viata si de pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valyemil81

Este posibil sa fie o masina care sta de cateva luni in aer liber prin vama Curtici. Si de aici pot rezulta o gramada de problemute: rozatoare care au facut iarna in compartimentul motor, vopsea afectata, etc. Verifica si aspectul acesta, mai ales daca masina e fabricata in 2017.

Pretul este clar, extrem de bun pentru o masina care este bine vazuta la noi.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica intai daca e cu sau fara tva, vdragos la acelasi pret cu aia albastru race din postarea colegului de mai sus sunt si cele albastru denim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am luat masina tot de pe stoc, tot pe la acelasi pret de catalog, tot cam cu aceeasi reducere mare, deci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21.000euro cu tva inclus e foarte mult pentru o3. La banii aia (sau 22.000euro) deja cumperi sportage. Eu la 16-17-18.000euro m-as uita la octavia sau leon ST doar 1.4 tsi. La 21.000euro sau peste deja m-as uita la cu totul alte masini.

 

Este normal sa se dea reducere mare la lichidarea modelelor vechi. Vin modelele noi 1.5 tsi cu gdf. La fel este si la alte firme, de ex la bmw f30 obtii discounturi foarte mari, cu 33-35.000euro iei una noua dotata bine. Acu cativa ani aceasi masina era 45.000euro. E putin frustrant pt cine a luat o3 fl si nu s-a oferit aproape nici un discount, si acu obtii cateva mii de euro reducere, fara rabla.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa postez ofertele originale asa cum au venit ele? Cu date de contact etc? Nu am timp sa le editez.

Ps. A mai aparut o oferta de la alt dealer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu o mai lungesti, ofertele astea sunt limitate si rare, iar octavia e o masina care se vinde rapid.

 

Eu cand am gasit masina cautata (dupa 2 luni jumate) mi-a zis cineva de anunt iar la nici 30 de minute dupa ce au pus masina online, am rezervat-o si au sters anuntul. 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai sta pe ganduri. Daca ala e pretul final pe care il platesti tu e foarte buna oferta. Un tempomat e un nimic care se poate puna foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ce zici. Insa nu ma pot arunca cu capul inainte. Este vorba de o suma de bani consistenta pentru mine. Apropo cat consuma real aceasta O3 FL 1.4 la mers normal nu subturat nici supraturat?

Pe langa asta dealer-ul nu mi-a putut oferi spre test un 1.4. Doar 1.0 cum deja am testat. Ciudat

Noua oferta este de 1.4 tsi 17.900e. O sa revin cu detalii despre dotari cand ajung la laptop

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In jur de 9 in Bucuresti, plus/minus in functie de cat de greu e piciorul si de aglomeratie. Poti sa vezi si 6-7 si poti sa vezi si 11-12, ambele testate, media pe termen lung o sa fie pe la 8-9 probabil. 

Afara intre 5 si 7, la fel, in functie de cat de tare te grabesti. La mers linistit, in limite legale, probabil in jur de 6-7 la viteze de autostrada. Poti sa vezi si 5 si poti sa vezi si 9-10 daca mergi cu xxxx km/h, iarasi testat.

Pentru un motor pe benzina consumul este foarte bun si motorul are resurse destule. Partea interesanta e ca 1.0 TSI are consumuri apropiate dar nu puterea, cuplul si cilindreea...

 

La vitezele alea decoleaza avioanele.

Modificat de vdragos
Viteze peste limita legala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.0 pe hartie parca e cu 0.5l mai econom. In exploatarea zilnica nu stiu dar am vazut consumuri aproape de diesel.

Eu ieri in 28km de test drive am scos aprox 7 Pantelimon-Branesti in jur de ora 17..adica destul de aglomerat. Si nu schimbam cand sugera computerul de bord

Nu mai cita inutil postul anterior, se sanctioneaza conform Regulamentului!

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, valyemil81 said:

@Andrei1980 noroc ca esti din CJ si poate am sanse sa ajung inaintea ta la dealer :)). Oricum se necesita consiliu de familie ca nu pot lua decizia numai de capul meu mai ales ca bugetul este limitat, copilul creste, si mai exista si o rata prima casa masina urmand a fi achizitionata tot prin credit.

Nuuuu sta pe ganduri si n-ai grija ca deocamdata nu imi sta gandul la cumpararea unei noi masini. Este o oferta foarte buna la Style. Acum 1 an sub 20 000 euro greu scoteai. Da-i bice :)

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 tsi 122 cp aici:

 

In Bucuresti in trafic mediu 7-8%, bara la bara 9-10%  depinde pe ce distante. Afara la mers lejer 4-5% (xx localitate-100 afara) mers tare 5-6% (80 viteza medie pe 600km de extern in Romania) mers foarte tare 6-7% (nu in tara si cu vant din fata).

Pana iei tu o decizie masinile alea o sa se vanda garantat. 

Viteza aia nu e legala in Romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu impartim sanctiuni, va propun calduros:

1. Sa depasim momentul consum, exista topic dedicat pentru asta, cine e interesat de achizitie pune mana si citeste;

2. Cind mai discutam de consumuri, faceti va rog abstractie de performantele individuale pe sosea in ceea ce priveste viteza si folositi va rog termenii consacrati: urban, extraurban si autostrada. 

Va multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 minutes ago, valyemil81 said:

1.0 pe hartie parca e cu 0.5l mai econom. In exploatarea zilnica nu stiu dar am vazut consumuri aproape de diesel

0,5l/100 km parcursi inseamna 30 de lei la 1.000km. Acuma... sa fie 1l/100km diferenta, adica 60 lei/1.000km, si tot as alege 1.4 TSI fata de 1.0, aia 30 de lei in plus ii gasesti, putere cand ai nevoie de ea n-ai de unde sa mai scoti daca motorul nu mai are. Si ia in calcul ca 1.0 incarcat cu oameni si bagaje consuma cat 1.4 la fel de incarcat dar asta din urma mai are si rezerve de putere. 

Si apoi, avand in vedere ca pretul primit la 1.0 era mai mare decat cel de la 1.4 :) 

LE: scuze @vdragos, cred ca am postat in acelasi timp

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum au spus si colegii, pretul este foarte bun si mai ales ca la comanda noua ai sanse foarte mari sa vina cu filtru de particule.

Modificat de tetea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

update cu cealalta oferta primita (masina pe stoc):

 

1.png

2.png

3.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da probabil ca schimba modelul 1.4 tsi (lichidare stoc) cu 1.5 tsi. Clar merita toti banii, mai ales ca 1.4 tsi e o dulceata de motor din toate punctele,de vedere inclusiv fiabilitate. De curiozitate la reducerea asta pretul nu e aproape de 1.0 tsi?

Eu anul trecut am luat masina pret catalog 23099 euro si am primit reducere pana la 21107 euro am luat-o cu banii cash deci nu as fi beneficiat de reducere ta de 1000 euro luata prin credit. ( la a mea am mai scazut si rabla deci in final am dat 20000 pe ea). Rezulta ca eu am primit reducere 1992 eur (fara rabla)

iar daca luam masina ta fara credit aveam reducere 23845 euro - 4950 euro = 18895 euro. (Reducerea de 4950 eu)

rezulta ca ai primit o reducere dubla si jumate fata de mine......asta ar trebui sa ne dea de gandit cam cat putem negocia pe viitor cu dealerul

Modificat de alexxb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Rave said:

Si eu am luat masina tot de pe stoc, tot pe la acelasi pret de catalog, tot cam cu aceeasi reducere mare, deci...

...si a ta era roasă de șobolani :)) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexbb pretul este mai mic la 1.4tsi cu  1400e decat 1.0tsi.

Diferenta intre cele 2 configuratii este ca la 1.0tsi mai erau in plus oglinzile pliabile electric si elemente protectie sasiu suplimentare.

@eby preturile de care vorbesc sunt cu TVA cu tot, preturi finale pentru semnarea contractului cu avans 30% si credit (nu leasing) prin banca lor, credit de care ma gandesc cum sa-l refinantez la o alta banca ulterior ca sa pot scapa de obligativitatea CASCO la 3 luni pentru 820 lei trimestrial.

@Doc Morelli am verificat VIN-ul online si am gasit ca ar fi fabricatie 2018 asa ca poate nu a intrat in contact cu mickey mouse :)

Modificat de valyemil81
....
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@V A L I nu, nu; dar a venit cu o familie de dihori optional :)) 

@valyemil81elemente protectie sasiu sunt niste plastice care vin sub masina, nu fac mare lucru dar se pot cumpara si separat s se prind in suruburi(sunt vreo 100 de euro). Oglinzile pliabile electric chiar nu sunt ceva necesar si mai ales nu motiv sa dai 1.400 de euro in plus pe o masina cu un motor mai slab...

Vezi cum stai cu bugetul si ia un 1.4, nu o sa regreti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o masa fara peste nici o zi fara o oferta

Dar de ce alba si cu scaune sport ???? Toata lumea vrea scaune sport? Eu am iesit ca din dus din ele dupa test drive si plus de asta piciul meu nu ar mai avea vizibilitate in fata deloc.

Pffffff.....mai o dau in expectativa pana luni. Poate mai expira din rezervari. Daca nu albastru denim sa fie. Pai sa fie @Doc Morelli singur si stingher prin Bucuresti cu aceasta culoare :)

Octavia Style 1.4 TSI , 150 CP.docx

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce este cu ingrijorare in toate comenzile este optiunea Clever Pack, asta inseamna lucruri lipsa de pe masinile cu aceasta optiune, de la protectii plastic rezervor (de ex.) pana la cine stie ce alte lucruri care fac mici diferente in timp si care ii fac pe unii oameni sa spuna ca masinile facute pentru tarile din vest sunt "altfel".

Nu sunt, este vorba de echipare, de la suruburi invizibile pana la protectii/bureti prin panourile de caroserie.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valyemil81

Culoare Denim - Checked

Jante Denom - Checked

CleverPack - Checked

Reduceri porcesti - Checked

Fara filtru de particule - Checked

Daca mai stai pe ganduri, o cumpar eu de colectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai mai @Doc Morelli reduceri mielesti...ca pana la craciun mai este. Cu mielul/oaia/berbecul e mai recenta activitatea

Pai daca iei 2 o sa te incurci si nu o sa mai stii care e cea "batranica" si care e "tinerica".

O chestie tricky care am aflat-o astazi.

Daca trimiti actele la PBank pentru analiza dosar si acordare credit iar tu te rasgandesti si vrei sa iei o alta masina de la un alt dealer cel care ti-a analizat situatia financiara initial nu ii va preda dosarul tau catre colegul sau care se ocupa de celalalt dealer si astfel ai fi obligat sa iei o masina de la cel initial. Sicer cred ca este o mare tampenie acest lucru daca este adevarat.

Mi se pare absurd ca atata timp cat nu ai semnat deja un contract de imprumut sa se intample acest lucru. Pana la urma pe noi ca si cumparatori ne intereseaza sa obtinem cel putin acelasi bun (motorizare, dotari etc) la un pret cat mai avantajos pentru noi.

A patit cineva acest lucru sau e pur folclor?

E a doua oara cind te avertizez sa nu mai citezi inutil postul anterior. A treia oara stai pe bara si privesti la forum.

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!