Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

@Valeriu26 ai luat in calcul si varianta cu 1.8 tsi 4x4 care vine cu dsg6? Daca consumul nu e o problemă in cazul tau, pretul e cam tot pe acolo, plus ca primești și punte spate independenta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai.onu94, am dat deja avansul pentru 2.0 tdi, nu ma mai intorc. mi se pare cea mai echilibrata alegere pentru nevoile mele ca raport consum / cuplu, etc. cred ca daca vroiam mai mult, luam 2.0 tdi 184cp 4x4, aia e un vis de masina.

@tetea, multumesc de info.

am luat iar optionalele la rand, avand invedere ca am dat comanda abia miercuri, sper sa mai pot schimba ceva maine - poimaine. (evident nu am primit VIN-ul inca)

pe langa ce am pus pe ea, imi cam fac cu ochiul urmatoarele:

 

Driving mode selection 120 eur - sunt curios daca intr-adevar modifica simtitor masina...dealerul mi-a zis ca nu sunt diferente.. dar e ideea de "buton sport"

blind spot detection (324 eur, dar forteaza la oglinzi laterale heliomate care ma enerveaza la culme, si ajung la 500 eur) aici parca e si rear traffic assistant, nu?

ACC - o sa costa 280 ca deja am adaugat front assistant. nu prea merg eu pe autostrada, aia e problema.

Lane assist - merita? la drum lung prin romania, chiar merita? banuiesc ca e util doar cand esti obosit, mergi cu viteza in afara orasului si drumul e marcat. ma insel?

parbriz incalzit - 170 eur - mi-e cam teama ca din 12 luni, am nevoie de 3-4 ori pe an de el, si in rest ma uit la firele din parbriz vara...primavara, toamna...

parking asistant - aprox 280 eur (deja am senzorii fata spate) - cu ce ajuta atat de mult in plus? stiu, e wow, parcheaza singura. dar in ce situatie as putea sa am intr-adevar nevoie de ea?

volanul incalzit 113 eur, am auzit ( si stiu - iarna cum e volanul rece)  - dar cum se prezinta in timp? La opel se face urat tare dupa 30-40 "incalziri"

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce ai pus acolo ca si optionale eu as bifa DMS (da, intareste directia si conteaza, unii colegi s-au plans ca nevand optiunea aceasta li se pare ca directia e prea usoara pe autostrada de ex), ACC (zice lumea ca e bun, eu unul nu ii simt lipsa), parbriz incalzit si neaparat volan incalzit.

Park assist te-ar putea ajuta ca are senzori si pe laterale, altfel...pe mine unul nu m-a interesat de exemplu.

Lana assist si alte astfel de assisturi pe mine nu ma intereseaza, dar ar putea fi bune in combinatie cu optiunea de Traffic Jam Assist - daca esti interesat. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, schimba destul de simtitor reactiile motorului(am motor identic cu ce o sa ai) pe sport si face directia mai grea dar cu un mers pe linii drepte mult mai bine ( cea ce este superOK pe nationale si mai ales autostrazi) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

31 minute în urmă, Valeriu26 a scris:

@mihai.onu94, am dat deja avansul pentru 2.0 tdi, nu ma mai intorc. mi se pare cea mai echilibrata alegere pentru nevoile mele ca raport consum / cuplu, etc. cred ca daca vroiam mai mult, luam 2.0 tdi 184cp 4x4, aia e un vis de masina.

 

 

Faci cum crezi, dar masina o cumperi o data la cativa ani si costa o caruta de bani, fapt care pe mine ma face sa iau in calcul toate variantele. Eu doar ti-am dat o varianta pe benzina, mai puternica, cu dsg6 care il voiai, plus 4x4 si suspensie independenta, cam in aceeasi bani, varianta viabila doar in cazul in care faci putini km pe an si nu consumul nu e un factor primordial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, mihai.onu94 said:

Faci cum crezi, dar masina o cumperi o data la cativa ani si costa o caruta de bani, fapt care pe mine ma face sa iau in calcul toate variantele. Eu doar ti-am dat o varianta pe benzina, mai puternica, cu dsg6 care il voiai, plus 4x4 si suspensie independenta, cam in aceeasi bani, varianta viabila doar in cazul in care faci putini km pe an si nu consumul nu e un factor primordial.

@mihai.onu94, intr-adevar, costa o caruta de bani... am plecat de la 17mii si am ajuns la aproape 25 :) (sa nu mai socotim ca ma uitam dupa un second hand de 10mii)

mie nu prea imi place benzina. vechiul ford focus era benzina aspirat 1.6 100cp, nici macar pe ala nu suportam sa-l ridic in turatie. masina aia n-a vazut niciodata mai mult de 4500 turatii, nici macar in depasiri - si crede-ma, stiu sa conduc o masina, mai ales ca m-am jucat putin si pe la scoala de pilotaj. Colegii de forum mi-au aratat cum se simte un motor din noile generatii pe benzina, DAR tot trebuie ridicat in turatii. iar eu, din 15 ani de condus, am condus diesel doar 5 ani, restul timpului am mers cu benzina. mi-a ramas dieselul in suflet, cuplul, senzatia de forta, depasirile in scurt, dealurile urcate in a 3-a la 50km/h cu masina plina, subturata, si culmea, cu raspuns prompt in acceleratie, consumul MIC la viteze mari pe autostrada, etc.

acum, stii cum e, fiecare vorbeste si reactioneaza dupa experienta personala, dupa trairi, emotii, etc. masinile se conduc si se simt diferit. desi dieselul e CR, mie tot mi se pare ca are boost, acceleratia nu e liniara ca la benzina.

despre suspensia independenta, sunt convins ca e un plus. dar am condus masini atat cu punte cat si cu suspensie independenta. se pune mare accent pe chestia asta, poate prea mare. e un plus, dar pana la urma e aceeasi masina. eu nu simt diferenta. chiar deloc. am condus renault, fiat, ford, skoda, vw, in general masini medii si modeste. atat cu suspensie independenta (ex: focus) cat si punte. ghici ce? nu am simtit NICI o diferenta.  deci totul e relativ aici. ce e bun pentru mine nu e pentru tine si invers.

mai bine da-mi te rog un sfat cu privire la optiunile pe care le-am afisat. (cele pe care nu le-am scris le am)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict din lista ta as lua driving mode selection, parbrizul incalzit (care il vad ca beneficiu atat pt dezghetat parbrizul cat si pentru dezaburire) si mai ales blind spot (pentru traficul din bucuresti in care apar fel de fel de inteligenti de nu stii unde mi se pare geniala optiunea) si poate acc. Pe restul nu as da banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca configuratia ta 2.0 TDI 150 CP ajunge la pretul unui 1.8 TSI 4x4 cred ca alegerea ar trebui sa fie foarte usoara :) dar cum ai ales deja diesel, asta este :) Totusi daca dai atati bani pe o masina, dupa mine, consumul nu ar trebui sa fie un criteriu principal.
Revenind la optionale, DMS cred ca ti-ar fi util, pe langa faptul ca intareste directia, mai modifica anumiti parametri in modul "sport", de asemeni iti poti face un mod custom in care sa iti pui tu ce parametri vrei. In plus in cazul tau te-ar putea inderesa si modul ECO care trece cutia in modul E si iti ofera Coasting atunci cand te deplasezi cu viteza constanta.
Lane Assist - de un REAL ajutor la mersul pe autostrada, chiar daca toti stim sa mentinem banda :) ai un feedback excelent in volan in momentul in care o iei razna, se mai intampla sa nu fii atent sau sa fii distras de altceva, weekendul acesta am descoperit in setari si optiunea "Adaptive Lane Assist" care te mentine mai "inteligent" intre benzi, simplist vorbind te mentine centrat sau la o anumita distanta fata de banda, distanta pe care o stabilesti tu. Eu o folosesc si pe drumurile nationale, iti ofera un grad suplimentar de siguranta dar va trebui sa te obisnuiesti cu el. In oras nu ii gasesc utilitatea.
ACC - eu zic ca merita din plin, nici eu nu merg mult pe autostrazi dar atunci cand mergi este o incantare si nu numai pe autostrazi, chiar si pe drumurile nationale.
Parbriz incalzit - asta depinde de tine, cu siguranta ajuta iarna dar cred ca poti trai si fara.
Volan incalzit - nu stiu cum este la Opel, sper la skoda sa nu fie la fel :) eu am folosit optiunea in cateva dimineti racoroase si am fost extrem de multumit
Parking assist - nu ii vad rostul, daca ai deja senzori fata spate, poate doar pentru cineva care are probleme cu parcarea laterala :)
Blind spot - poate fi util dar eu nu l-am considerat important, mai important mi s-a parut sa am oglinzi exterioare heliomate ... pfff ce diferenta fac la condusul pe timp de noapte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACC e genial in ambuteiaje in combinatie cu automata.

Volan încălzit nu am auzit pe cineva din grupul VAG sa se plângă si sunt de ceva timp pe masini. Eu personal iarna cand sunt gerurile alea trebuie sa conduc cu manusi altfel am degetele inghetate chiar daca in masina e temperatura placuta. Doar la drum pun nu o sa ai nevoie de el, dar in oras o sa fie pâinea lui Dumnezeu.

La fel si parbrizul încălzit. Stii prea bine cat de usor se zgaraie parbrizul daca folosesti jucăriile alea de plastic sa raschetezi gheata de pe parbriz. Nu stiu daca la Octavia vine si cu reflexie radiatii. Daca da, e un Must have vara. Iar fire in parbriz nu o sa vezi: Clima Coat parca ii spune la VW, presupun ca e acelasi lucru si la Skoda.

DMS nu mi-am facut o părere despre el încă, nu am avut ocazia sa-l testez.

Ai plecat de la SH si ai ajuns la 25. Eu zic sa mergi direct pe Superb Ambition DSG ? Oricum, nu o sa-ti para rau de toate aceste optionale. Cresc pretul dar si sporesc confortul si o sa te bucuri de toate.

Mult noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valeriu26 de ce te enervează oglinzile heliomate? Mie se par cea mai tare chestie, noaptea sa nu fii deranjat de "csenoanele" celor din spate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru pareri.

O sa bifez DMS si parbriz incalzit, si cred ca si ACC.

blind spot vine doar cu heliomate laterale, nu m-am obisnuit niciodata nici cu cea interioara, prefer "cadrul natural". chestie de preferinte. o sa ma lipsesc si de parking assistant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Same here, nu il bag in seama daca nu ma uit foooarte atent la el. Nici ziua, nici seara, cu lumina din sens opus, nu m-a deranjat.

Style vine cu tempomat "clasic"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, aureliandan said:

Parking assist - nu ii vad rostul, daca ai deja senzori fata spate, poate doar pentru cineva care are probleme cu parcarea laterala :)

vine cu cate 2 senzori laterali aditionali fata de cei fata spate si sunt foarte util la manevre, intrucat iti arata obstacolele laterale fata de masina. Isi merita banii din plin, nu e vorba de avut probleme la parcarea laterala, ci de momentele alea misto de noapte, cand ploua si nu vezi nimic la parcare

16 hours ago, Valeriu26 said:

intr-adevar, costa o caruta de bani... am plecat de la 17mii si am ajuns la aproape 25 :) (sa nu mai socotim ca ma uitam dupa un second hand de 10mii)

Daca tu vrei sa dai 25k pe o Octavia TDI 150 cai este strict alegerea ta, dar...hai doar sa zicem ca nu este cea mai eficienta economic vorbind. Mie mi se pare enorm de mult pentru clasa asta - avand in vedere ce motor pui pe ea. Daca tot vrei sa o faci doldora de dotari, mai bine pune o piele/alcantara pe ea, macar ii schimba feelingul interior. Centii mei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul este ca ajunge la pret de VW Golf, de la 24.3 este 2.0TDI DSG Highline.

Sa-mi fie cu iertare, insa benzina asa se conduce cand se vrea performanta si daca se stie sa se conduca un asemenea motor. TSI-urile se pot conduce ca un diesel cand se merge usor, dar se tureaza si pana la 6000rpm fara probleme. Ideea ca nu vrei sa turezi peste 4500rpm o benzinara..inseamna ca motorul e folosit la 2/3 din potential din start. E un motor de turatie, asa e facut din constructie orice benzina. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat de curiozitate pe un configurator, daca tot e sa dai 25k pe o masina de ce sa nu-ti iei masina visurilor asa cum ai spus intr-un post anterior :)
pleci de la Style si cum vad ca nu te dai in vand dupa optionale, te intereseaza mai mult motorul si cuplul, adaugi doar cateva optionale, de ex:
2.0 TDI, DSG, 4x4, 184 CP
Style + pachet CleverPack 
Gri Quarz
Tapiterie stofa
ACC
Driving Mode Selection
Senzori parcare spate
Volan multifunctional incalzit + padele
Pret total: 25.263 Euro

poate mai negociezi putin si iesi sub 25k

Macar daca tot dai un ban pentru urmatorii 5-6 ani si principalul criteriu este cuplul dieselului ... poti lua versiunea de 184 CP + 4x4 :)

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28 minutes ago, yeeeeman said:

Ii mai faci un chip la TCM si o sa ai un pseudo GTD :P

Corect ! daca ii mai faci si un Stage 1 o sa o duci pe la ... aproape 500 Nm cuplu pusi pe asfalt de un 4x4 .... daca spuneai ca la 2 TDI 150 CP ti s-a parut violenta in acceleratie si te-a incantat cuplul, dupa un stage 1 la cea de 184 CP + 4x4 o sa fii deja in Nirvana :) 
Daca  nu ai finalizat inca comanda la 2.0 TDI 150 CP, eu in locul tau m-as mai gandi ...

Modificat de aureliandan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai baieti, dar cu garantia ce facem? 

Sfaturile de tuning se dau in alta parte, aici dam doar sfaturi de achizitie. :)

Multumesc pentru intelegere.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

59 minute în urmă, aureliandan a scris:

m-am uitat de curiozitate pe un configurator, daca tot e sa dai 25k pe o masina de ce sa nu-ti iei masina visurilor asa cum ai spus intr-un post anterior :)
pleci de la Style si cum vad ca nu te dai in vand dupa optionale, te intereseaza mai mult motorul si cuplul, adaugi doar cateva optionale, de ex:
2.0 TDI, DSG, 4x4, 184 CP
Style + pachet CleverPack 
Gri Quarz
Tapiterie stofa
ACC
Driving Mode Selection
Senzori parcare spate
Volan multifunctional incalzit + padele
Pret total: 25.263 Euro

poate mai negociezi putin si iesi sub 25k

Macar daca tot dai un ban pentru urmatorii 5-6 ani si principalul criteriu este cuplul dieselului ... poti lua versiunea de 184 CP + 4x4 :)

Succes !

De unde pretul ala? In configurator, tdi184, 4x4, dsg, style incepe de la 25.211 euro. De aici incepi sa tot pui: vopsea, optionale si nu mai iesi sub 25k...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, eu am crezut ca acel cleverpack e un pachet de optionale oferit la un pret mai redus, nu o reducere per total a pretului. In cazul asta, chiar e de luat in calcul varianta asta! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel Cleverpack te obliga la niste optionale  din totalul carora scazi acei 1450 euro : Blocuri optice spate Top Led, faruri LED cu AFS, KESSY, Bolero ( sau upgrade) , Smartlink , Senzori parcare spate ( sau upgrade).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, aureliandan said:

. daca spuneai ca la 2 TDI 150 CP ti s-a parut violenta in acceleratie si te-a incantat cuplul, 

Eu zic sa pastram proportiile lucrurilor...totusi. CR-ul de 150 numai "violent in acceleratii" nu este. Liniar, progresiv si face viteza lin, da, asta se poate spune. 

Epoca TDI PD de 131 de cai a apus de mult...din pacate, asta pentru cei care suntem nostalgici cu "violenta in acceleratii" a dieselului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 minutes ago, gabip said:

Acel Cleverpack te obliga la niste optionale  din totalul carora scazi acei 1450 euro : Blocuri optice spate Top Led, faruri LED cu AFS, KESSY, Bolero ( sau upgrade) , Smartlink , Senzori parcare spate ( sau upgrade).

Merita o intrebare la dealer, este posibil ca pretul dat de configurator sa fie aproape corect, cine stie ce schimbari de promotii mai fac.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!