Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Cu tot respectul dar nu se discuta aici despre modificari/retrofit ci de explicatia pentru care DIN FABRICA AID vine doar cuplat cu navigatie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu nu am gasit pe site-ul cehesc vreo informatie despre AID in car-config... iar, ca idee, fratele de la VW, nu cere navigatie... doar Composition Media (Bolero)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare dragi colegi,

Intentionez sa achizitionez o skoda octavia saptamana viitoare si nu stiu daca motorul de 1.0 TSI este suficient pentru o utilizare de 95% in oras.

Orice sfat este binevenit :)

Motorul este singura dilema pentru mine.

Multumesc anticipat!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa-ti dau un raspuns direct, pentru deplasare in oras nu motorul e problema, ci masina aleasa. La 95% oras, o Fabia - eventual break - e mai mult decit suficienta. In rest s-a mai scris pe aici de 1.0 TSI deci cauta cu incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai avut Fabia. Chiar daca nu este potrivita pentru oras i-mi doresc enorm o octavia FL:)

 

Si intre loganul meu actual si fabia nu prea e mare diferenta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai cita postul anterior, se sanctioneaza. Daca alegerea nu este una rationala, de ce te mai intereseaza motorul? Orice este peste 100 de cai va face treaba ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze!

Pentru ca nu am gasit la drive test acest motor si nu stiu cum se comporta.

Este el suficient pentru o masina ca Octavia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut recent pe mana pentru o saptamana un Polo 2017 1.0 TSI 90 CP, manuala, 5 trepte. Am ramas placut impresionat de acest motor. Pe Octavia parca este varianta de 115 CP din cate stiu, deci eu zic ca se va descurca excelent in oras. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Octavia este varianta de 115 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fost la toti dealeri din București și nu au 1.0 pentru test drive?

Eu venind dupa 1.9tdi 105cp, am facut test drive cu 1.0 115cp si am ramas placut impresionat. Am mers un puțin în oraș și puțin pe autostrada. Motorul trage foarte bine pentru mărimea lui, iar pentru oras este excelent, parerea mea...

 

Modificat de tetea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu masina goala si in oras este suficient, da. Cu bagaje minime si 2 persoane este ok si in afara orasului la viteze legale. Cu masina plina de bagaje/oameni sau la viteze de peste 100 km/h gafaie daca vrei sa te misti repede, daca mergi linistit e ok-ish...

Daca nu gasesti Octavia 1.0 TSI la test drive la niciun dealer poti sa cauti Leon, Golf, T-Roc... toate au in jur de 1.3 tone si se vor misca la fel in ce priveste motorul, cum accelereaza si restul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru sfaturi.

Am fost doar la doi dealeri in bucuresti si aveau 1.0 TSI doar pe rapid, dar masina nu era disponibila.

Se pare ca este suficient acest motor pentru nevoile mele. 

Am depus deja actele pentru programul RABLA, saptamana viitoare platim avansul si facem comanda. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totuși pana dai avansul poate reușești să faci un test drive. Încearcă si la ceilalți dealeri, poate găsești motorizare asta si vezi si ce oferte primești. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca bugetul nu este prima problema, fa upgrade la 1.4TSI, ca sa nu regreti ulterior.

De asemenea daca conteaza pentru tine valoarea de revanzare, fa upgrade.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai exista 1.4 exista doar 1.5 si este diferenta de 2.000 de euro intre motoare la aceeasi echipare, exceptand cea de baza unde 1.5 TSI nu este disponibil.

Dar da, daca bugetul permite, 1.5 este mai ok din toate punctele de vedere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

      Pe langa masina pe care o are acum, Octavia asta de 1L va fi racheta. Acum ajunge la 100 Km/h in 13 sec., cu Octavia vor fi 9,9. Acum are cuplu de 112 Nm/3000 rot./min, iar Octavia va avea 200Nm de la 2000. 75 CP acum iar Octavia 115CP.  Nu cred ca este timp de stat pe ganduri si cugetari, parca vad ca in cateva zile s-a terminat cu programul rabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este si urmatoarea: pot sa-mi permit  varianta de echipare style si pachetul clever pack cu motorul de 1.0 tsi sau sa renuntla echiparea style si sa iau o varianta inferioara cu motorul 1.5 tsi. Ce sa fac?:banghead:

Programul rabla il prin sigur. Am inscris deja masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am vazut eu, la Octavia Active de exemplu, parca tot iti trebuie vreo 2000 EUR pentru niste optionale minime..

Depinde ce optionale in plus ai avea la varianta Style fata de cea inferioara (care?) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, aceeasi dilema am avut-o si eu mai ales ca am venit de pe In 1.6 aspirat de 90 de cp si 126 Nm cuplu..

Dar stai relaxat am condus in drive test o Octavia 1.0 TSI in Tm, cei de la Procar o au si pot sa iti spun cu mana pe inima ca se misca neasteptat de bine, in masina am fost 4 persoane si nu sa simtit deloc ca ar avea probleme de aceea am si comandat-o.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu zici ce buget ai? de ex un golf 7 variant cu motorul 1.0 tsi 115 CP iese la 12.500euro cu rabla. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bugetul meu maxim este de 17.500€ plus 1440 cat primesc de la rabla

Masina nu o schimb. Sunt hotarat la octavia 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aproape 19.000euro pe o octavia cu motor 1.0 tsi? nu este cam foarte mult? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, este mult? Sunt eu nebun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la pretul de lista Skoda.ro sau la pretul efectiv platit ? Daca 19k este pretul de lista, este OK. Sigur mai scazi 3000 din el la factura finala.

Altfel, este cam mult. Un Style 1.5 TSI cu optiuni inteligente care te incadreaza si la Clever Pack si la reducerea dealerului si la Rabla te duce pe la 20.000. Spre exemplu o configurare cu codul : CCXF5R

https://cc.skoda.at/cc-ro/ro_RO_SKODA/C/detail/500/5E34N517/G0G0/HA/PSC@9S6@PE4@8SP@PKR@PFC@9T1@1SL@PK9@PJ2@PDE@PH5@RAC@PJA@9JB@7X1@9WT@8M1@PL6/@

Bafta la configurat si nu uita de optiunile de siguranta activa: radar cruise, park pilot.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!