Jump to content

Sterescugabriel
 Share

Postare recomandată

Posibil sa fie dezactivata functia de purtarea a centurii de siguranta! (in instanta vei pierde orice proces de despagubire casco sau rca... baieti cunosc pacaleala) anomalia se activeaza in intreg sistemul de sigurata daca masina are din fabrica proactive occupant protection system,  masina stie ca ai ''pacalici'' clipsat in locas sau centura pusa ''pe dupe scaun'' si inregistreaza in log faptul ca nu porti centura in momentul deplasarii ... alta explicatie nu exista.

Butonul autohold activ din momentul in care ''cuiul'' de la centura ajunge intro pozitie de relaxare, o eliberez din locas, calculatorul de protection system transmite comanda la frana de mana indiferent in ce pozitie se afla selectorul de viteze si de indata ce masina nu circula cu mai mult de 2km/h circuitul blocheaza rotile atat fata cat si spate.

Sau posibil varianta de remap ECU incompleta unde nu sa efectuat un update corect atat la blocul electronic de frana cat si la cutia de viteze in special la varianta de cv/AT... de tras trage dar nu permite sistemul sa faci orice  :D

Screenshot_20200625-134826_OBDeleven.jpg

Am uitat sa precizez ca in blocul de frane ... adaptare... frana de parcare electromecanica... presarea automata a franei sa fie activata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. Am incercat astazi o varianta. Daca activez autohold ( nu-mi place sa il folosesc, ca trebuie sa accelerez cand plec de pe loc ) , si pun cutia in P ,opresc motorul , si deschid portiera, se activeaza automat frana de parcare ( cu rosu in bord , nu verde cand este auto hold ).

 

Cam acelasi lucru as vrea sa il faca, doar sa nu trebuiasca sa tin activat autohold-ul, ca nu-mi place. Il folosesc foarte rar.

 

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DrAc0Ai pe acolo o optiune care seteaza la cat timp dupa accelerare da AHul drumul masinii.

Default-ul e la 1.5 secunde si poti sa setezi 0.5 si 1.0 sec. De cand au "rafinat" functia asta, eu nu vreau sa mai renunt la ea.

Daca il pui 0.5 sec, ceea ce e clar ca e rapida eliberarea, trebuie sa ai grija sa ii dai gaz cand esti in panta. Nu mai stiu cum se numete optiunea dar e legata de AH si Hill assist.

Daca nu ai pe masina varianta actualizata de soft pt AH, cred stiu despre ce vorbesti, la mine era atat de lent si agresiv ca nu il puteam folosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stie cineva daca se poate dezactiva butonul de pe telecomanda pt deblocare portbagaj? Ma intereseaza deoarece mi s-a intamplat sa deblochez doar portbagajul cu butonul de pe telecomanda, am deschis, am uitat cheia inauntru si am inchis postbagajul si bineinteles ca s-a blocat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Se poate activa Light Assist (schimbare automata faza scurta/lunga) si pe farurile normale, fara xenon/led?

 

E vorba de Golf 7 cu halogen si camera in parbriz (Lane Assist)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate activa. Si eu pe masina am faruri cu halogen si am si functia asta activa. Dupa mine cam cretinoida si enervanta, dar e doar parere personala.

 

Poti sa o activezi daca ai OBDeleven, fie din optiunile alea de activare rapide si costa 10 credite parca sau poti urma pasii din video-ul de mai jos.

 

La fel si cu un vag-com, poti intra pe aceleasi canale, pt a seta tot ce este de setat.

 

https://youtu.be/z1zByVvwwVQ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@laduncaag Codare pentru deplierea oglinzilor automata la contact in loc de descuiere. Mai precis ultimul pas.

FB_IMG_1602958560142.jpg

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu merge pe toate centralele electrice. Eu n-am reusit la mine (Golf 7 2015) si nici la un Passat B8. La Passat era si mai ciudat. Practic, dupa ce inchideai masina si o deschideai la un interval de 1-10 minute, oglinzile se depliau la punerea contactului. Daca trecea mai mult de 10-15 minute, se depliau tot la deschiderea masinii. 

La Golf le-am codat sa se plieze din cheie, in cazul in care este nevoie. 

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine aveam plierea din fabrica si am modificat doar ultima codare, efectull fiind cel dorit. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate activa High Beam Assist?

 

20201022_133832.jpg

Modificat de AtTy 89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera ar trebui sa fie pusa in piciorul oglinzii, nu pe ea.

Cel de pe oglinda e pentru efectul electrocrom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, AtTy 89 said:

Se poate activa High Beam Assist?

 

20201022_133832.jpg

Nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare colegi, doresc sa schimb scaunele din fata la golful meu 7 break, scaunele sunt la fel ca cele pe care le am din fabrica, trebuie sa codez ceva?  Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie codat nimic, le-am schimbat si eu cu unele din piele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, Cristi222 said:

Salutare colegi, doresc sa schimb scaunele din fata la golful meu 7 break, scaunele sunt la fel ca cele pe care le am din fabrica, trebuie sa codez ceva?  Multumesc

Doar sa nu pui contactul cu mufele la airbag scoase. O sa înregistreze eroare si trebuie tester sa stergi erorile, ca sa iti dispara din bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Stie cineva cum aflu daca masina are modul de BTsi de unde se activeaza.  Daca apas pe PHONE imi zice "telephone not available". Cu toate ca citesc ceva meniu de BT on. Atasez poze. De asemeni daca pot a ctiva eu mirroring pentru android auto.

IMG_20210311_111703.jpg

IMG_20210311_111719.jpg

IMG_20210311_111730.jpg

IMG_20210311_111640.jpg

IMG_20210311_112115.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Sunt și eu de curand posesor de golf 7 highline 2016 1.6 TDI dsg . Mașina are ceva dotări drăguțe printre care Pilot automat adaptiv acc și front assist. Faruri adaptive și multe altele. Întrebarea mea este dacă pot activa și lane assist deoarece camera exista in parbriz doar ca pe navigație nu găsesc nici o Setare. Va multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cumva daca ai si dynamic light assist la faruri (DLA) la faruri? Daca da, inseamna ca ai avea partea de hardware. Camera din parbriz e posibil sa fie cea de la Front Assist. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Zlate Alex said:

Salutare. Sunt și eu de curand posesor de golf 7 highline 2016 1.6 TDI dsg . Mașina are ceva dotări drăguțe printre care Pilot automat adaptiv acc și front assist. Faruri adaptive și multe altele. Întrebarea mea este dacă pot activa și lane assist deoarece camera exista in parbriz doar ca pe navigație nu găsesc nici o Setare. Va multumesc! 

Se poate coda cu vcds, obd11, odis, etc...so vei avea si lane assist.

Eventual poti monta si manetele cu lane assist 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Klahan de regula cand apare acest mesaj codul swap pt functia respectiva lipseste...unitatea este un retrofit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile văd ca atunci când le pun pe faza lunga apare un simbol cu faruri și in mijloc cu un A cred ca de la automate. Pe autostrada când merg se reglează singure in funcție de ce are in jur, adică masini din jurul meu și se tot plimba lumina:ba mai jos, ba mai la stânga ba in jos și tot asa. Cred ca alea sunt: dinamic light assist. Nu pot atașa poze de la camera ca am mașina la Înmatriculări acum și am lăsat-o acolo pana după-amiaza când imi iau numerele. 

 

 

Modificat de tudy_cnu
Abuz de quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Zlate Alex atunci inseamna ca ai si dynamic light assist si se aplica ce zice colegul Florin mai sus.

De asemenea, incearca sa folosesti functia Quote doar atunci cand e necesar. Mult mai elegant si mai usor de citit in pagina este sa folosesti tag, punand un @ si numele colegului, cum am facut eu :) 

Si daca tot esti la inceput aici pe forum, iti urez bun venit si te invit sa arunci un ochi si pe regulament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, sabinx said:

@Klahan de regula cand apare acest mesaj codul swap pt functia respectiva lipseste...unitatea este un retrofit?

Nu este retrofit. Este originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 6/26/2020 at 5:44 PM, dadu said:

@DrAc0Ai pe acolo o optiune care seteaza la cat timp dupa accelerare da AHul drumul masinii.

Default-ul e la 1.5 secunde si poti sa setezi 0.5 si 1.0 sec. De cand au "rafinat" functia asta, eu nu vreau sa mai renunt la ea.

Daca il pui 0.5 sec, ceea ce e clar ca e rapida eliberarea, trebuie sa ai grija sa ii dai gaz cand esti in panta. Nu mai stiu cum se numete optiunea dar e legata de AH si Hill assist.

Daca nu ai pe masina varianta actualizata de soft pt AH, cred stiu despre ce vorbesti, la mine era atat de lent si agresiv ca nu il puteam folosi.

Salut. Imi poate spune cineva, vă rog, pasii pe care ar trebui sa ii urmez cu VCDS"ul pentru a modifica timpii aceștia la Autohold?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!