Jump to content

consum si factori care influenteaza consumul pt un TT?


kewlya
 Share

Postare recomandată

vreau sa achizitionez un TT 1.8T 180 cp, 2001, si as vrea sa stiu ce consum are ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AICI gasiti un link cu lista motoarelor puse pe Audi TT unde exista si datele despre consum. Acum sa asteptam replyuri si de la membrii cu 1.8T 20V :o Numai bine !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AICI gasiti un link cu lista motoarelor puse pe Audi TT unde exista si datele despre consum. Acum sa asteptam replyuri si de la membrii cu 1.8T 20V :o Numai bine !

11.4 in oras? oh doamne bine ar fi :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poate unele date sunt putin gresite :o Oricum 1.8T 20V nu vad sa consume mai mult decat V5ul pe care il aveti. Poate doar un pic mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta topicurile de consumuri de pe forum. Sunt ceva 1.8T-uri pe aici si o gasesti destule raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa achizitionez un TT 1.8T 180 cp, 2001, si as vrea sa stiu ce consum are ??

in jur de 15-16l/100, mie atata imi ia cand ma duc cat de cat normal, acum depinde de cum il conduci, poate ajunge si la 17-18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in jur de 15-16l/100, mie atata imi ia cand ma duc cat de cat normal, acum depinde de cum il conduci, poate ajunge si la 17-18.

si ca sa nu mai deskid inca un topic, ma mai gandesc si la un bmw 325i , ala cat consuma? la masinile astea doua ma gandesc sa-mi iau, una din ele numa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna, prieteni

dati-mi voie sa ma prezint mai intai (azi m-am inregistrat pe forum :lol: ). numele meu este Adi si sunt din Cluj

as avea o intrebare... poate cmiron o sa imi raspunda, am vazut ca el are un audi tt

luni am cumparat masina germania, modelul cabrio cu 150CP (2001). pe drumul spre casa am observat ca imi coboara al dracu de repede indicatorul de la benzina. cand mai aveam putin peste jumatate am oprit la o benzinarie si am facut plinul din nou. mi-a iesit un consum de 13-14l/100km la aprox 130km/h(3500rpm). am crezut ca inebunesc. am lasat-o mai moale si am venit cu 90-100km/h, am incercat sa tin motorul pe la 2500rpm. mi-a scazut consumul undeva la 9-10 l/100km.

ieri si azi am circulat prin oras si acul de la benzina a coborat o linie si calculat asa dupa ochi consumul de oras e de aprox 20l/100km. am incercat sa schimb vitezele la putin peste 2000rpm si in timpul mersului am tinut-o cam pe la 2000. acuma as vrea sa stiu daca asta ii consumul normal pt un tt sau am ceva probleme.

am zis ca simt ca inebunesc pentru ca mai am un A4 la care uit sa ii pun motorina. cred ca consuma o cana la suta. daca as ramane fara motorina, ar fi destul sa scuip in rezervor si tot ar mai merge :D poate si din cauza asta mi se pare consumul de la TT extrem de mare.

stiti careva cat consuma un TT ca al meu? condus linistit sau agresiv...in oras sau afara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe forum!!!

Consumul tau mi se pare mare chiar si pentru un motor supraalimentat. Chiar daca nu sunt f multi cu TT pe forum, poti sa ceri ajutorul si celorlalti colegi care au un motor similar cu al tau (1,8 T).

Daca calculele tale sunt exacte cred ca masina are ceva probleme. Cere ajutorul unui concitadin de-al tau, poate este unul disponibil si are in dotare un VAG-COM. Daca ai drum prin BN te ajut eu :lol:

N-ar fi rau sa-ti treci si localitatea la profil, te (ne) va ajuta pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fiu offtopic, dar din ce stiu eu,si cred ca stiu bine, TT-ul vine doar cu 2 variante de putere ale aceluiasi 1.8:turbo de 180 cai si tractiune fata si biturbo de 225 cai si quattro sau mai nou cu 3.2 de 250cp.Esti sigur ca are motor de 150 cai?Poti verifica cu talonul si daca este intr-adevar 110kw atunci ai dreptate.

Ca sa revin la problema oricum consumul pare destul de mare, chiar si pentru un motor de la 200 cp in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@A(u)di: consumul tau este intr-adevar mare, chiar foarte mare in conditiile in care spui ca ai circulat. Vezi topicurile legate de consum de pe forum, sunt destule referine la 1.8T

@giorgio_tlro: a existat si varinta de 150cp/110kW pe TT, iar motorul de 225cp nu este biturbo ci tot "mono-turbo" ca si restul, doar ca turbina este mai mare putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.8T si consumul pe care-l ai tu e enorm. In regim de autostrada (mers aproximativ constant) la 90km/h n-ar trebui sa consume mai mult de 8l/100km, iar la 130-140km/h n-ar trebui sa consume mai mult de 9l/100km. In oras consuma 14-15 doar daca mergi foarte sportiv (adica pleci primul de la stop, te alergi cu altii, etc), in mod normal n-ar trebui sa consume mai mult de 12-13 in conditii de trafic normal. Totusi, in cazul in care traficul in Cluj e mai aglomerat decat in Bucuresti, si faci 40min ca sa parcurgi o distanta de 3km, ar putea fi posibil sa ajungi la un consum de 20, desi tot mi se pare mult. In conditii de trafic extrem de aglomerat consumul la mine n-a trecut niciodata de 16.

Nu stiu ce problema ar putea explica un astfel de consum, dar e putin probabil sa nu genereze erori care pot fi citite cu ajutorul unuia din colegii din Cluj care au o interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am contactat pe Lorand pentru o diagnosticare cu vag-com. a iesit ca am 'supapa presiune turbo defecta' (sau asa ceva :) dupa cateva minute am uitat amandoi cum era exact) . oricum, miercuri la 6 am programare la mecanic si poate mai bagam atunci vag-comul sa vedem exact.

sper ca dupa asta sa fie in regula consumul :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic: Cit ai dat pe el? De unde l-ai luat?

Pai nici la A6-le meu nu ating cifrele astea astronomice! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am fost la mecanic. a gasit ceva supapa care inchidea si deschidea cum si cand vroia. a zis si ceva de curent ca e in regula...oricum, a curatat bine supapele si se pare ca eroarea nu mai e. acuma ramane de vazut daca scade consumul sau daca se blocheaza din nou minunea aia de supapa.

pe vineri o sa aduca o supapa noua si o sa o monteze sa vedem daca e ceva diferenta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca mai e nevoie, subscriu si eu cu 15-16l/100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.8T / 180, pe Leon. In ciuda "opiniei publice", consumul e marisor, dar nici pe departe extraordinar. 16-18 litri?... mie nu-mi ia decat vreo 13 l/100 km, daca traficul e mai lejer chiar sub 12 l/100km

cat va consuma agregatul? mesajele mele

BMW 325i e la fel de performant si consumul doar cu putin mai mare, dar e mai greu si costisitor de tunat

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

a mea skoditza imi ia chiar sub 12 daca stau linistit si merg lejer... cand ma dau la ea imi consuma cat vrea si nici ca-mi pasa dar daca vrei poti sa ai si un consum decent. E f important daca stii sa conduci la consum si cat de agresiv esti in trafic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

12-14, depinde cum o calci in oras. Atunci cand nu e aglomerat (bara la bara) scot sub

6-8, tot depinde cum o calci in afara orasului. Daca mergi calm si in limitele impuse de drum.. 6, daca o calci.. mult :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

13-14 in oras si 7.5-9% in afara.(audi a3 1.8 t AUM)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13% minim in oras(Bucuresti), maxim 18% pe distante mici bara la bara,

7% minim afara(maxim 120km/h), maxim intre 9-12 % viteze foarte mari si acceleratii puternice.

1.8 T - AWT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TT-ul e un pic mai usor decat masinile de mai sus si are cutia un pic mai scurta cred, implicit s-ar putea sa scapi cu 0.5 mai ieftin decat ce vezi indicat.

Nu e decat o estimare empirica si te rog s-o iei ca atare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13-15 % in regim de bara la bara. Cum am perioade cand nu fac decat 1 km pana la servici ajunge si la 18%. Mersul este mai tot timpul sportiv.. nu ma opt abtine.

In afara Romania-Germania, Germania-Romania, mers regulamentar si un pic mai tare (160-180) in Germania 7,3 %

Motorul 1.8T 180 CP, AUQ 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut

eu am achizitionat de curand un audi tt 1.8 180 cp si sunt foarte multumit de consum

daca mergi foarte frumos cu ea in oras nu mi-a sarit mai mult de 10l/100

iar la drum lung sa mergi asa pe la 90-100km/h ia un 8l/100

eu zic ca pentru o masina sport e un consum ok Driver:

Modificat de RACERU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!