Jump to content

Sfat achizitie Skoda Rapid


rayn
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Rapid nu are distributie pe curea la 1.2TSI, tot ce e CBZ e lant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o rugaminte. Trimiteti-mi si mie un PM cu ce discount va lovit dealerii la Rapid. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discount dealer 600 euro + senzori de parcare, prezoane antifurt și covorașe cauciuc gratis.

Tot prin dealer am cumpărat un tichet rabla 2014 de 1400 euro cu 2500 lei.

Ceea ce ar indemna un discount real de +/- 1500 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor. Ca posesori de skoda, cred ca puteti sa ma ajutati cu urmatoarea dilema: ce ati alege intre (preturi cu reducere rabla)

1. Ford Focus 3 Facelift (motor 1.0 ecoboost 100cp start/stop, pachet trend cu touchscreen, clima bizona, suspensie independenta, pachet iarna cu volan/scaune/parbriz incalzite) la 13.000 eur

2. Skoda Rapid Spaceback (1.2 tsi cu start/stop, dotare elegance) la 14.000

Sotia este pro Skoda pentru spatiul interior fata si spate, portbagaj si design; eu sunt pro Ford pentru motorul fiabil, dotari, pret, design. A, am 1.72m si pana in 70kg (nici doamna nu e mai mare :), deci pentru mine spatiul nu e ceva decisiv (dar sotia se teme ca nu vom incapea cu un copil nou-nascut). Voi ce ne sfatuiti? Multumesc

Modificat de rioachim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt la fel la spatiu ?

Despre care 1.2 tsi vorbim ? Cel de 85 cp sau 105? 1.0 de la ford mi se pare ca are niste rapoarte total aiurea…are treptele foarte lungi, tsi-ul de 105 este peste el ca dinamica ; nu cred ca mai sufera de boli ale copilariei noul tsi ; totusi, vorbim despre o masina noua, cu garantie ; de ce nu luati berlina? Personal fordul mi se pare mult mai frumos ; dar asta e chestie de gusturi ; fordul vine si mai bine dotat, deci in un plus ; cel mai bine faci un drive test cu fiecare, poate te ajuta sa te decizi ; ia in calcul si cat timp o tii, vad ca piata este invadata de forduri la preturi foarte mici, probabil o sa pierzi mult la revanzare.

P.s ; elegance-ul nu vine si ea cu dotari similare fordului ?? Pachet iarna + touchscreen?

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor. Ca posesori de skoda, cred ca puteti sa ma ajutati cu urmatoarea dilema: ce ati alege intre (preturi cu reducere rabla)

1. Ford Focus 3 Facelift (motor 1.0 ecoboost 100cp start/stop, pachet trend cu touchscreen, clima bizona, suspensie independenta, pachet iarna cu volan/scaune/parbriz incalzite) la 13.000 eur

2. Skoda Rapid Spaceback (1.2 tsi 105cp cu start/stop, dotare elegance) la 14.000

Sotia este pro Skoda pentru spatiul interior fata si spate, portbagaj si design; eu sunt pro Ford pentru motorul fiabil, dotari, pret, design. A, am 1.72m si pana in 70kg (nici doamna nu e mai mare :), deci pentru mine spatiul nu e ceva decisiv (dar sotia se teme ca nu vom incapea cu un copil nou-nascut). Voi ce ne sfatuiti? Multumesc

Modificat de rioachim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca ai Ford, sa înțeleg ca Skoda e doar pentru soție ? Daca vorbim de viata reala, balanta va inclina in favoarea ei ! :D

Dar ca sfat: nu prea poti compara mere cu pere, adică fa un drive test si ia decizia care te avantajeaza... :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa iau o masina noua, in locul Ford-ului, cu un raport pret-calitate cat mai bun. Intrebarea mea este daca merita sa dau pe Rapid mai mult decat pe Focus, la dotari mai slabe (de exemplu parbriz sau volan incalzite sunt un vis iarna, insonorizarea am auzit ca nu e ca la Octavia, doar plastice tari la interior, motorul nu e euro 6, suspensia spate nu e independenta, etc). Ca posesor de ford nu prea vad avantaje, de aceea va rog pe voi sa ma sfatuiti, in caz ca sunt subiectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia ce am luat eu, iesi mai ieftin decat la rapid, e cam aceiasi masina, dar cu mai multe dotari la aceiasi bani, cu un design mai placut( asta deja depinde de ochii privitorului)

Si la Brasov poti negocia pretul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Din ce vad eu pe Ford.ro, Focus 5 usi, 1.0 100 CP, Trend are un pret de 16450 e - pretul dat de tine e cumva in cadrul Rabla (se mai deruleaza?) sau cum? Skoda Rapid 1.2 TSi 105 CP Elegance are un pret de 15016 e. Ce nu inteleg eu e cum de a ajuns Focusul mai iefitn ca Rapidul in comparatia ta. :)) Sunt diferente asa mari de reduceri/discount? Si eu am avut de ales la momentul achizitiei si in orice combinatie Skoda-Focus, prima a avut un avantaj clar al pretului.

 

In orice caz, important de stiut e ca, daca alegi la Rapid varianta 1.2tsi de 105 CP (asa cum banuiesc) vei beneficia, in plus fata de Ford, de cutie in 6 rapoarte - extrem de facila la drum lung, dar care are si rapoartele 1-4 mai scurte, si deci un pic mai sportive decat o cutie in 5 trepte. Adaugand la asta  greutate mai mica la Rapid vei obtine, asa cum indica si fisele tehnice, performante dinamice mai bune in Skoda (ex. aceleratia pana la 100, dar mai important, reprizele de acceleratie 80-120, utile in depasiri). In plus, 1.2 tsi are 4 cilindri, fata de 3 la EcoBoost (pt mine este un avantaj). Niciuna nu emite pretentii cu adevarat sportive, insa sunt diferente notabile intre cele doua.

 

Calitatile lui Focus in schimb fata de Rapid sunt puntea spate independenta (dinamica mai buna la rulare si ceva confort) si insonrizare mai buna la interior (aspecte care ar conta pt mine si care nu pot fi accesate ca optionale la Skoda, precum touchscreen, etc.).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsul argumentat, apreciez detaliile obiective. Pretul Focus intr-adevar pe site pleaca de la 16500 si pachetul trend chipurile mai adauga 2000 la pret plus pachet iarna 500, dar politica marketing Ford este una de discount-uri masive. Astfel pretul de lista e 19660 redus la 13000. Am atasat oferta negociata, cu discount-ul rabla inclus.

 

Daca as fi avut mai multi bani, as fi mers pe Octavia, dar in situatia mea Rapid-ul pare cam scump pentru ce ofera.

Modificat de WVWZZZ
La cerere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea atunci este sa mergi pe ford ; mai ales daca skoda in discutie este echipata cu motorul de 85 cp, nu vad niciun plus pt ea in comparatia asta ;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Focus vs rapid? clar focus, in orice context vrei!

Cealalta chestiune:

Rapid vs octavia? Eu am ales octavia, pentru 3mii euro maxim diferenta, merita octavia. Dar fiecare are criteriile lui, alegerile lui.

Cum zicea cineva mai sus, suma aia poate insemna mult, sa nu judecam doar dintr-un pct de vedere. Eu am dat pe octavia elegance 15,5 mii, cu dotari destule, fara xenon si crom si jante cat casa. A fost alegerea mea.

Succes cu colegului cu rapid. Temerile legate de clima sunt cam inutile, dar alegerea a fost facuta, nu cred ca e capat de tara. Eu nu prea las pe automat cam deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am configurat un Ford Focus Trend 1.0 pe http://www.fordcolina.ro/configurator/ și la dotările similare cu cele pe care le am eu pe 1.2 Elegance a rezultat un preț de 19.319... Deci cu 500 cat zice firma ca da reducere + "rabla" + orice negociere la Sibiu/Brasov nu prea vad cum ieși la 13.000 decât dacă mergi spre baza si atunci nu are rost comparația cu dotarea Skodei la nivel Elegance.

Probabil ca ai uitat faptul ca preturile la Ford nu includ TVA... simularea facuta de mine e 15.580 + TVA :dry:

Si Mumus are dreptate: Toledo e cam prin zona de pret cu Skoda și seamăna pe undeva ca sunt veri primari... :icon_confused: 

Nu știu cum se comporta un motor în 3 cilindri Ford turbo 1.0 dar probabil binișor în trafic urban și leșinat în afara când vrei sa alergi. Am văzut ca ai 1.6, deci nu te aștepta la reprize "incandescente" dacă pleci la drum lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ! E super pret pt masina aia…plus ca arata foarte bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ia în calcul și cele câteva sute de euro în plus pentru extragarantie... Dacă vrei sa compari mere cu mere... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai pui 1000 si iti iei Jetta FL cu remat, uita de Rapid sau Focus. Jetta nu e cea mai frumoasa masina in interior insa este un VW.

Modificat de viliboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo roachim, super oferta ! Deja te invidiez ! Nu mai sta pe ganduri si profita !

Si sa nu mai legendam mașinile germane din grupul VAG. E doar de imagine...

Cum spuneam mai sus, cea mai buna masina e cea care ti-o poti permite.

Totusi cu riscul ca ma repet: depinde doar de stilul tau de conducere, de ce vrei tu de la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Radu (rioachim):

Daca-mi permiți, as avea cateva întrebări legate de costul unor extras-uri care la mine au fost în prețul de baza:

- Cat costa un sistem de navigație integrat, ma rog GPS-ul ?

- Ce opțiuni ai în alegerea culorii interiorului, dacă exista ? 

- Cat te costa și cat spațiu implica în portbagaj o roata de rezerva normala, nu un kit de reparație ?

- Cat ar costa în plus vopseaua metalizata ?

- Cat costa garantia extinsa pe 4 ani (la Skoda e la pachetul de achiziție) ?

- Cat te costa reviziile si la ce durata de exploatare se fac, mai precis la câți kilometri (15000 sau 20000)?

 

Pentru RaduSk:

Touchscreen de 5" am pe Rapid, pe Octavia e de 7"... același de 5 diagonala e pe WV Jetta, Golf, etc.

Singura problema e ca nu accepta USB (nu are slot) decât pentru memory card, adică carduri SD pana la 32 mega, parca...

In rest dacă pui Rapid lângă Jetta (ceea ce am făcut ca avem una pe firma) sunt cam la fel interior/exterior, difera doar pretul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- navigatia la Ford este 1150eur pret de catalog; pe de alta parte, orice echipare cu touchscreen are gps integrat gata de a fi activat din soft

- exista optiuni de culori/texturi interior, pentru cei doritori

- portbagajul e un minus important daca vrei roata de rezerva: cu kit are 365l, cu roata mica are 315l iar cu normala are vreo 270l

- vopseaua metalizata e inclusa in oferta, dar ca si jantele/xenoanele/geamuri fumurii, cand ai un buget limitat, eu le gasesc a fi mofturi sau o prelungire a penisului

- extinderea garantiei pana la 5ani e 240euro

- reviziile sunt printre cele mai ieftine, la 20.000 parca, eu am schimbat la reprezentanta uleiul si filtrele cu 270lei; costul mediu pe 4ani este de 600lei/an; distributia se schimba la 8ani fiind pe curea in ulei

Maine fac un test drive cu Rapid-ul sa ma decid, cu termen de comparatie vechitura mea de ford 2 din 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In comparatie cu Rapid, as lua Focus cu ochii inchisi. Focus-ul se compara cu Leon, Astra, 308, nu cu Rapid-ul.. Si motorasul ala de 1.0 e engine of the year de vreo 2 ani incoace :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am fost la drive test cu Rapid-ul. Ma veti injura dar nu se compara nici pe departe cu un Focus. 

Negative:

- motorul de 1.2 avea un zgomot in intrerior mai ceva ca Focus 2-ul meu, ca o drujba continua

- pedalele prea spre dreapta, volanul cam in urma cu evenimentele (avea o intarziere la schimbarea directiei)

- in interior plasticul e vai de mama lui, un fel de logan mai rasarit cu niste hartie/carton pe plafon de m-am speriat (am fost cu varianta Active)

- scaunele parca imi intrau in... ma rog, tari si mici; nici nu e de mirare ca e atata loc in Rapid, spre deosebire de Focus erau cu jumatate de palma mai scurte

- de dotari nici nu mai vorbesc... 121euro pentru o mufa de USB... in 2015...

 

Pozitive:

- portbagajul e superb, chiar bine gandit si spatios (tocmai de aceea mai bine mai pun 1000eur la Focus si imi iau varianta estate cu 14k)

- cutia de viteze, schimbatorul, ambreiajul sunt placute la trecerea intre treptele de viteze, frumos, nu ca la Opel Astra

- motorul 1.2TSI era suficient de energic pentru o masina de familie

- e o masina mai buna decat Loganul, iar daca as avea de ales intre Skoda Rapid si Opel Astra, as merge pe Skoda.

 

Multumesc pentru impresii, sper ca nu v-am suparat. Cand le-am zis la dealeri de 5% reducere la pretul de catalog au cascat ochi... ca e prea mult. Deci cum Octavia nu-mi permit, voi merge pe un Ford Focus wagon. Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna alegere, dar deja e a3a oara cand te intreb ce motorizare 1.2 tsi era in configuratie? Macar asa, de curiozitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!