Jump to content

Cati posesori de Audi 80 B3 si B4 sunt inscrisi pe forum?


ManiacuV6
 Share

  

  1. 1. Cat

    • 0
    • 0


Postare recomandată

iritaxidriver

Salut si eu! Intru in clubul posesorilor de 80 chiar b4 1.9tdi cu zambetul pe buze dupa aproape 11 ani de rasfat cu asa masina, cam de cand era motorina 5000 si benzina 9000 (ce vremuri)! Pacat ca la diesel nu e disponibil climatronic si tractiunea integrala, caci altfel chiar ar fi perfecta! Astept pe cei ce au montat AC pe ,odelul asta pentru sugestii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pune si AC si clima pe masina. Eu am facut conversia la un amic din 2.3 Quattro in 1.9TDi quattro si sincer la aia 90 cai tdi-ul abia plimba tablele variantei quattro. Acu ii inteleg pe inginerii de la Audi :beerchug: Apoi am urcat puterea 1.9TDi la 115 cai si parca e alta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
iordache_octavian24
Se poate pune si AC si clima pe masina. Eu am facut conversia la un amic din 2.3 Quattro in 1.9TDi quattro si sincer la aia 90 cai tdi-ul abia plimba tablele variantei quattro. Acu ii inteleg pe inginerii de la Audi :D Apoi am urcat puterea 1.9TDi la 115 cai si parca e alta masina.

sal all,am si eu un b3 1.8i sport edition.ma alatur voua in speranta unui raspuns si pt a ajuta alti fericiti posesori d audi cu unele sfaturi:icon_thumright: .am o intrebare pt cei ce cunosc sau au mai facut asta:pot modifica masina pt tractiune integrala(quattro)?am alt motor ,cutie,grup etc de quattro si ma gandeam daca pot face metamorfoza?avand in vedere ca acum masina este stoc,cu tractiune fata.multi miau spus ca difera prinderile amortiz,bratelor si multe altele.daca a facut cineva transformarea astept un rsp.mersi :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu poti face simplu transformarea . Poti insa folosint partea din spate a masinii de la bancheta in spate de pe una quattro si nu recomand. Mai bine cumperi una quattro si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iordache_octavian24

Sall,m-am interesat si eu intr-e timp si poti face transformarea DAR niciodata nu va merge ca si varianta quattro originala.Pot taia si suda absolut tot pe masina in principiu dar nu vreau sa o distrug.Ai dreptate mai bine imi cumpar una originala :beerchug: Oricum masina merge bine(pt un motor de 1.8) si este totul ok pe ea:tapiterie,caroserie etc.Mersi oricum de raspuns si deocamdata ma limitez la ceea ce am :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

B3, 1991, 2.0 benzinar (cu mari probleme), care au asa ceva, ma pot ajuta pe: acelasi_mereu@ymail.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi PM daca vrei ajutor. Nu am AUDI B3 cu motor de 2.0 dar am avut in familie din 96 un B3 de 1.8 cel din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Da-mi PM daca vrei ajutor. Nu am AUDI B3 cu motor de 2.0 dar am avut in familie din 96 un B3 de 1.8 cel din semnatura.

maniacu ce stii den164 quantity adjuster

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

hop si eu...posesor de B4 quattro competition 2.0 ACE 11' 94 :Driver:

Modificat de bogmotorsport
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quantity adnuster e un fel de servomotor carfe are un potentiometru ce sta in motorina tot timpul si un solenid care lucreaza in PWM si plimba inelul ala pe capul hidraulic .

Foarte frumaosa masina . Nu vrei sa o vinzi ;)?

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut

sunt posesor al unui audi 80 b3 din 88, 1.8 benzina. am ceva probleme la carburator,deoarece vacuumul balangane in aer,si motorul merge treptat. Ma poate ajuta cineva cu poze sau ceva cu tot sistemul de vacuum,si cu poze din stanga carburatorului,pt ca acolo am 4 furtune taiate si infiletate cate un surub in fiecare.Ajutati-ma va rog daca se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te ajut cu placere. Da pe PM id de mess si o scoatem la drumul cel bun :icon_thumright:

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

:beerchug:

Eu am avut si 80 si B4, ma primiti?:blink:

proaspat posesor de AUDU 80.2 E ABK din 1994 . ma ajutati si pe mine baieti cu niste probleme?

Modificat de aurelius74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

VA SALUT PE TOTI POSESORI DE AUDI 80

proaspat posesor de AUDI 80.2 E ABK din 1994 . ma ajutati si pe mine baieti cu niste probleme?

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai o problema deschide un topic in al carui titlu sa spui ce problema ai sau intreaba aici, nu arunca doar niste vorbe si noi sa ghicim ce probleme ai. Ce raspuns asteptai la postul tau, sa spunem in cor "DAAA, TE AJUTAAAM!!!"?

Si inainte de a deschide topicul ar fi indicat sa CAUTI intai, e foarte probabil sa se mai fi discutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere .Da un Pm si te ajut. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,tocmai m-am inscris si eu cu un audi 80 b4 1,6l 101cai avant 1995,sper sa ma primiti si p mine in clubul celor cu cercuri :Driver:i

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol:

Salut!

Pentru cei interesati, am un manual de reparatii Audi 80, 90 si Coupe...in FRANCEZA!

Il "vand" pentru o bere rece :icon_thumright:

Cam ASA arata numai ca, repet, e in franceza. Disponibil numai in Bucuresti.

PM me!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai m-am inscris cu un audi 80 b4 avant 101cp 1995 ,va salut p toti si as avea nevoie de o informatie ;cum stiu eu daca e bun socu automat si cum il pot verifica, ca nu mai vrea sa stea in ralanti dimineata numai daca o tot accelerez pana se incalzeste putin, am aflat ca e pa cutiia filtrului de aer, dar cum am vazut eu nu se poate schimba numai cu totul.Asta mi s-a intimplat deodata si nu am realizat atunci, se poate verifica cumva?

sau c sa fac ca ma dispera deja chestiia asta.Si consumu ma omoara , cod motor e ADA asa am vaz p acte.va multumesc pt orice sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Vasile_cotloana

Pt. bikewdz. salut . Ai incercat sa-i faci un diagnostic. Eu am avut la masina mea, un Audi B3 din 1991, o problema asemanatoare si cand am pus-o la calculator am aflat ca sonda de temperatura nu functiona corect. Mie mi se tura pana la 2000 de turati la relantiu si consuma c-am 25 L. Am schimbat-o si totul este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Vasile_cotloana

Spuneti-mi va rog ce temperatura trebuie sa aiba apa cand masina se deplaseaza in exterior. Mie imi indica ceasul al bord 82 grade nici nu scade nici nu urca. Pana acum o luna temperatura se ridica la 90-100 grade in exterior. Cum este normal ??? Va multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Termostatul tau e posibil sa fie cam pe duca. In anotimpul rece unde statea apa pe bord ? Cand cupleaza electroventilatorul pe bord ce tempertura indica in acel moment ? Daca vrei sa schimbi termstatul recomand BEHR-THOMSON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mANIACU-le, acu inteleg de ce au dus masina in service - ai vrut sa faci din b6 un b3 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iesea un B4 quattro sedan ( sau S2 sedan de preferat ) ma declaram multumit :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Sunt si eu nu de mult posesor de audi 80 1.6td an:1990. Sunt f multumit,desi mai am cate ceva pe ici pe colo de revizuit la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!