Jump to content

Cati posesori de Audi 80 B3 si B4 sunt inscrisi pe forum?


ManiacuV6
 Share

  

  1. 1. Cat

    • 0
    • 0


Postare recomandată

In primul rand bine ai venit pe forum . :P

Ce late site-uri cu si drespre Audi 80 mai stii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa un efort si cumpara un b4 quattro.merita!chiar daca ai cheltuieli mai mari,se justifica prin comportamentul masinii.personal am pus ochii pe un quattro 4 la Radauti,dar cere cam mult pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ia venit damianus pe forum. :) insa de unde esti ? Ca la profil nu scrie nimic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ia venit damianus pe forum. :lol: insa de unde esti ? Ca la profil nu scrie nimic :Driver:

...din Bucuresti, unde modelul B4 este rar, spre deosebire de Moldova si Bucovina unde am vazut foarte multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu unu din '91, vreau sa il imatriculez in Romania dar e cam scump, iar de vandut nu m-am gandit niciodata pentru ca provine din familie si imi place la nebunie masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

am si eu un audi 90 din "91, motor 2,3E, 5cilindri.

consumul nu e rau de loc(12% oras- 7%afara) la o viteza modesta

am vrut sa o vand, dar este mult mai fiabila ca altele.

crede-ti ca un motor mai mic consuma la fel pe tipul asta de masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor 1Y 1896cmc (1.9D fara turbo) consuma 7% medie si am pompa de injectie electronica, iar computerul nu o poate controla deoarece normal ar trebuii sa am una mechanica, asa ca nu isi regleaza consumul, ii ca si cum ai merge cu socul tras. Un TDI ar merge super si consum chiar mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

stie dareva niste jante al. pentru audi 4x108 pe 15, dar cu buza exterioara lata?

care este maxim admis(7j;8j)?

sa stiu si eu ce caut

vad ca nu se prea omoara lumea cu vb. pe acest forum despre audi 80/90

era foarte interesant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare !

Ma inscriu si eu cu un 1.8S B3 90CP din 1989. Problema ei : nu se aprind becurile in bord (tacometrul,turometrul,ind de benzina,temp) ,restul se aprind .PLS HELP cine ma poate ajuta cu ceva scheme electrice sau sfaturi :beerchug: (becurile le-am schimbat si sigurantele ). In afara faptului ca nu stiu cu ce viteza merg noaptea ,masina e SUPERRRR pt '89 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am si eu un audi 90 din "91, motor 2,3E, 5cilindri.

consumul nu e rau de loc(12% oras- 7%afara) la o viteza modesta

am vrut sa o vand, dar este mult mai fiabila ca altele.

crede-ti ca un motor mai mic consuma la fel pe tipul asta de masini?

Fals !!! Mie la un motor de 1,8 si 90 Cp i-mi consuma 10 in oras ( IASI) si 6,5-7 in afara. La traficul actual din BUCURESTI consumul tau in oras e OK .

In legatura cu Jantele pot sa zic ca in Cartea masinii la mine e trecut la anvelope : 195/65R15. ( ET e de 45) Presupun ca ar merge roti si de 205/60R15 :lol:

La jante pe 15 merge o latime de 7J. :beerchug:

OVIDIUM ai PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut

Ma inscriu si eu aici cu un Audi 80 B4 1.9 TDI. Nu pot spune decat ca sunt inebunit dupa masinutzele astea, doar ca a mea in ultimul timp nu a facut nimic altceva decat sa ceara bani si sa ma dezamageasca, si intr-o masura mai mare sunt dezamagit de asa zisii mecanici de aici din belgia. Am sa postez intr-n alt topic problemele masini mele pt ca aici ar fi "off topic"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru Ovidiu M

in spatele bordului (daca il dai jos) ai sa vezi o piesa electronica (ca un tranzistor de medie putere),este neagra cu trei picioare care intra intr-o cupla si este prins cu un surub,acea piesa este un stabilizator de curent pentru bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru Ovidiu M

in spatele bordului (daca il dai jos) ai sa vezi o piesa electronica (ca un tranzistor de medie putere),este neagra cu trei picioare care intra intr-o cupla si este prins cu un surub,acea piesa este un stabilizator de curent pentru bord

Merci de ajutor ,dar poate ma ajuti cu niste detalii(nu sunt electronist)

Stiu piesa de care zici...problema este ce sa fac cu ea? Cum sa o verific ?Pot sa o masor lipita sau trebuie sa o dezlipesc? Si cum o masor (la multimetru am +si-...piesa are 3 picioare...)Ce valori trebuie sa-mi afiseze mutimetrul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie la un motor de 1,8 si 90 Cp i-mi consuma 10 in oras ( IASI) si 6,5-7 in afara. La traficul actual din BUCURESTI consumul tau in oras e OK .

cam la acelasi motor (1,8S JN 90 de kay) imi consuma 11-12 in oras (bistrita) si 7-8 in afara. De cateva ori am scos chiar si 6,5%.

Motorul era reglat perfect, arderea perfecta, totusi nu scadeam sub 11 in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pentru motorul meu 1.8 cod DZ am gasit din datele oficiale un consum urban de 12.5 litri, asa ca 12 litri pentru alt motor 1.8 de pe aceeasi masina mi se pare foarte bun.

Eu sub 15 nu prea am scos cu Audi-ul in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum e dz, dar jn e injectie multipunct. Oricum mie mi se pare un consum mare 12% la 1000kg, forma aerodinamica si 90 de kay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acea piesa electronica este de fapt un stabilizator de curent,de obicei se arde si ar trebui inlocuita,ea nu este lipita in acea mufa(cupla)este fixata pe circuit cu ajutorul surubului,ai putea sa faci o proba,cauta pe cineva si schimba bordul ca sa vezi daca pe cialalta masina merge,daca da inseamna ca nu iti vine 12v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu M daca ai nevoie vorbim pe mess. Se poate masura stablilizatorul de tensiune. TRebuie sa scoata 10 V fix. Daca nu se poate inlocui cu un integrat din seria LM. :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut.. ma inscriu si eu cu un Audi 80 b3, 2.0 16v, quattro...

daca tot se vorbeste de probleme electrice, as avea si eu o intrebare: cum fac sa schimb becurile de la butoanele de pe bord? lumineaza doar cel ptr dezaburire,celelate nu merg... pot fi schimbate becurile,sau trebuie schimbat butonul cu totul? acceasi problema o am si cu "afisajul" de langa frana de mana, unde iti arata puntile masinii si unde e comutatorul ptr blocarea diferentialului...

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabibotosani

tragi usor de buton in afara iar apoi scoti capacul din fata-pe care este iconita.becurile le gasesti in comert

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oki...mersi. si la iconul de la Quattro.. tot asa fac.. mi-e sa nu-l sparg si dupa nu mai am de unde sa fac rost de altul... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a scote butonul de blocare a diferentialului ai nevoie sa scoti consola centrala. Deci : scoti scrumuiera de pe consola centrala pentru persoanele din spate ( tragi de ea in sus). Apoi ai de desfacut ceve 2 suruburi ce se desfac cu tubulara de 8 mm . in spatiul ala i ncare bagi mana cand tragi frana de mana in sus (fix in fata butonului cu care se coboara frana de mana cand aceasta sta in jos e un plastic mai lucios. Il scoti pe ala bagand ceva ascutit in partea de sus . Sub plasticul ala ai un surub ce se desface tot cu tubulara de 8 mm. Dupa asta tragi usurel in sus de partea de consola centrala(partea dinspre spate) ce cuprinde si butonul cu problema. Scoti mufa ce intra in buton. apoi scoti bucata de consola. Urmaeaza sa scoti butonul (te prinzi tu cum :) dupa care schimbarea becului si urmeaza remontarea. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cu permisiunea dvs ma alatur si eu (fost proprietar de VW MK2)voua cu un b3 1.6 TDi cca. 80CP cati mai sunt in viata din '91 cod motor SB

Pana la urma pe ce numar ma aflu? :P am pierdut numaratoarea

Bafta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Cu permisiunea dvs ma alatur si eu (fost proprietar de VW MK2)voua cu un b3 1.6 TDi cca. 80CP cati mai sunt in viata din '91 cod motor SB

Pana la urma pe ce numar ma aflu? :P am pierdut numaratoarea

Bafta :)

WELCOME! :P

Nici macar nu ne-am numarat . Este pus contorul ala in partea de sus insa observ ca nu merge. Normal ar fi sa votam fiecare si am sti numarul :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!