Jump to content

Licenta transport la 8+1 ?


laurentiug
 Share

Postare recomandată

Buna ziua !

Doresc sa achizitionez un T4 cu 8+1 locuri si o cunostinta m-a avertizat ca cei de la ISCIR ar dori in viitorul apropiat (1 - 2 ani), sa implementeze si la aceste tipuri de autoturisme licenta de transport, cartele etc. ... nu ma pricep, daca ma exprim gresit, imi cer iertare.

Daca stiti ceva in acest sens, va rog confirmati sau infirmati aceasta informatie.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ISCTR in niciun caz ISCIR aia e altceva si zvonuri poti sa auzi la orice colt de bloc , dpdv legal nu iti trebuie licente si alte nebunii pt ca este considerata o masina de familie ...acum daca te apuci de taxi la negru .... stiu ca politia poate da ceva amenzi pe asa ceva nu stiu daca constituie si infractiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2012 tot povestesc de chestia asta,ei vor ca,toate masinile de peste 1800kg (atentie inmatriculate pe FIRMA) sa aiba montat tahograf,licenta etc,dar inca nu sa propus legea asa ca ......las-o asa ca merge(daca faci transport pe slovenia esti bagat la microbuz=40 euro nu autoturism,italia platesti pe nr de axe etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De-asta iesi mai bine cu un monovolum, intr-adevar e doar 6+1 dar in toate tarile este considerat autoturism, taxe minime, nu te opreste nimeni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat vreo 3 telefoane la diversi reprezentanti ai ISCTR (multumesc jiji2008), toti mi-au confirmat existenta unor intentii, dar niciunul nu m-a asigurat ca intradevar se va da vreo lege in acest sens.

Asa ca raman cu indoiala ca va fi sau nu va fi si .... probabil voi cumpara unul de maxim 7 locuri. :tuktuk:

Cu stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista intentia pt ca si alte tari precum Germania au implementat-o si se doreste reducerea de evaziune si totodata si scaderea accidentelor datorate transportului de persoane cu microbuzele 8+1.

Deci cand se va introduce nu se stie sigur, insa cer e ca in viitor cu siguranta se va introduce aceasta lege si la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum ar veni asta? 

 

Iti va trebui licenta sa iti transporti familia? :)) 

 

Cazul familiei din care fac parte (pana in 25 mai cand o sa am propria familie :D  ): 6 copii+2 parinti = 8 persoane. Un T4 de 8+1 locuri si...gata, iti trebuie licenta, nu?  :tuktuk:

Sau ar fi doar pentru FIRME, asa cum zicea colegul "adrianf" !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pt firme, nu au treaba pt persoane fizice.

 

In Germania au fost f multe accidente datorate oboselii si au pus obliogativitatea tahografelor pt cei ce transporta persoane si cu 8+1.

Dar cum o licenta de transport logic o are doar o societate comerciala au pus aceasta obligativitate pt firme.

 

Pt cei ce nu au masinile pe firma insa efectueaza transport de persoane iti dai seama ca-si pot da seama daca iti transporti rudele, prietenii in vacanta sau faci transport de persoane straine tie.

Asta cu conditia sa te opreasca si sa te controleze.

 

Oricum, ideea este ca asta e viitorul, incet incet o sa trebuiasca sa ne conformam si noi.

 

De aceea, pt pers fizice, ce doresc sa nu aiba dureri de cap, un monovolum 6+1 e recomandat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu detin un club sportiv ... vreau sa cumpar aceasta masina ca sa-mi transport copii la competitii .

Voi ce ati face in locul meu ?

Multumesc pentru raspunsuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legea e data(cautati OUG 11/2013) , si am vorbit cu cineva de la ARR si a spus ca anul asta mai merge asa, dar de la 1 Ianuarie se schimba treburile. Eu mai fac ocazional Italia si stiu cateva persoane care au fost oprite pe drum de cei de la ISCTR si li s-a explicat cum sta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am citit eu oug11/2013 se aplica doar persoanelor juridice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de pbma clubului sportiv, aici e alta chestie, nu este transport contra cost de persoane, ci e microbuzul clubului.

Daca in acte scrie ca se transporta doar membrii clubului iar in microbuz sunt acestia, nu va trebuie nimic, cum ar veni ca sunteti cu familia.

 

Legat de transportul contra cost, acesta poate fi efectuat doar de societati care trebuie sa aiba aparate de taxat, bilete smdp.

Tu ca persoana fizica nu ai voie decat sa transporti membrii familiei, prietenii, deci nu sa culegi autostopisti si implicit sa le ceri taxa pt transport.

 

Legal e si interzis sa iei in masina pe cineva strain de pe marginea drumului ( autostopist).

 

Acuma ca unii, pers fizice vor risca si vor efectua astfel de practici e una, insa daca te opreste politia de mai multe ori si vede ca faci acest lucru risti sa ramai fara talon. Parerea mea.

Dar la noi in tara e una, ca na, lucrurile merg cum merg insa in afara nu cred ca merita sa se mai riste cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am intrebat in august 2015 la ARR si NU e nevoie de licenta de transport pentru 8+1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!