Jump to content

Octavia 3 - Consum diesel


TudorM
 Share

Postare recomandată

Eduard Pescaru

Cu 4 persoane si drum aglomerat este uimitor. Nu stiu alta masina, in clasa Octavia cel putin, mai economica. Hibridele vor fi istorie curand. Pacat ca pretul combustibilului va fi ajustat corespunzator si in mod constant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Record de consum azi, fara a chinui soferul sau masina :)

Onesti-Voluntari

post-125093-14082728941086_thumb.jpg

Focsani-Voluntari

post-125093-14082730365454_thumb.jpg

Temperatura sigur a fost unul din factori, intre 16-23 grade, clima pe 21 grade.

Si cred eu ca a batut vantul din spate :)

Masina are 17600 km

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos consum, aproape de un hibrid !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 2 litri si 150 CP este super la consum nu am crezut cand am cumparat masina ca am sa scot consumuri mai mici decat la vechiul 1.5 DCI 100 CP .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine consumul de azi e o exceptie, eu sub 5 nu scoteam la drumul asta si stilul de mers :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai ce m-am intors dintr-o mica excursie bucuresti-viena- bucuresti si 2500 de km si pot spune ca am reusit sa scot un consum de 4,9 la o viteza medie de 73km/h..acum pot spune ca le dau dreptate ,cu un mic regret,colegilor care au spus ca ar fi fost super motorizarea de 2.0 tdi dar tinand cont ca nu o sa mai fac asa drumuri lungi si o sa merg mai mult in superba noastra capitala cu traficul ei de vis o sa compenseze lipsa acelor caluti :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am sa pun o poza cu un consum pe coborare de la Muntele Mic pana in localitatea Borlova . Nu vreau sa demonstrez nimica doar ca informatie generala . Ca si o concluzie toate drumurile ar trebuii construite la vale :icon_cheesygrin:

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, esti foarte tare frate. Daca toate drumurile ar fi la vale as merge doar cu bicicleta!Gratis!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultima vreme am scos dublu in oras decat ce declara producatorul(nu am reusit dect o sg data noaptea un 4.8%).

Pe drumuri scurte si mai mult stat decat mers, coloane, semafoarele doar de design pentru ca intersectiile sunt controlate de politisti(tot respectful pentru ei - fac treaba buna altfel ar fi paralizat orasul) am scos 9-11%.

 

Avand in vedere ca fosta masina consuma in acelasi regim  16-18% sunt multumit :)) nu prea am ce asteptari sa am de la ea in conditiile date

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De curand am descoperit ca daca nu esti grabit, poti face "avere"....

post-125321-0-55340800-1412531265_thumb.

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi interesant sa spuneti si traseul pe care s-a obtinut consumul pt ca daca drumul este la vale numai e asa interesant:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E 85, nu e la vale, doar multe localitati....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce motorizare ai?(sunt pe tel si nu o arata). O singura data am reusit si eu pe E85 un consum de 4.5 dar vit medie a fost 91km/h :)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine de stiut ca poti scoate consum asa mic cu 2.0 TDI. Eu personal nu am cum sa scad sub 6 pe E85, nici cand ma abtin. De obicei e peste 6.5. Din pacate felul in care conduci conteaza mai mult decat drumul in sine... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste 6 insemna cam blana in exterior...depinde de fiecare ce intelege prin "abtinere" :))

 

Eu inteleg mers normal-legal si in conditiile astea scot un consum de 5%-ish. presupun ca Skoda care are motoare si mase similar scoate tot la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi calm 90-100 inafara si 50-60 in localitate fara accelerari bruste folosesti frana de motor si un stil de condus anticipativ poti scoate consumuri foarte bune cu noul motor TDI de 2 litri . Acest motor chiar este o surpriza mare pentru mine referitor la consum .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe autostrada Bucuresti-Pitesti mers pe CC 150 km/h am scos 5.9, am long term 3300km cu 5,5% dintre care vreo 350 km in Buc, vreo 600 pe autostrada 150km/h in regim CC si restul DN 110-130 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saibot: Pai asta spun si eu. A compara consumul cu altii e cam irelevant, avem stiluri diferite de condus si daca x scoate consumul y cu acelasi motor ca al tau, asta nu inseamna nimic pentru tine, ca tu poate nu conduci la fel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare are stilul lui - asta e clar, insa eu ziceam de termenul de "abtinut" si aici comentam semantica limbii romane nu stilul de condus :))

 

Oricat de diferit ar fi stilul, prin cuvantul abtinut se intelege ceva moderat iar +6%  in aceste conditii numai moderat nu e :))

 

Aici pe forum poate avem tendinte compensatorii si tocmai daia e bine sa avem si o poza - ar clarifica multe :)

 

2 exemple cu ce inteleg eu prin mers tare si "abtinut" si culmea  - colegii cu 2.0 tdi au cam tot pe acolo

 

 

Va doresc drumuri si consumuri cat mai bune!

post-47479-0-40084700-1412701444_thumb.j

post-47479-0-66049800-1412701693_thumb.j

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu prin "condus abtinut" la mine inteleg condus in care nu merg atat de tare pe cat merg de obicei. Tu vad ca vrei s-o dai in extreme si sa spui ca abtinut inseamna mers extrem de incet si de cuminte. Ca sa folosesc termenul tau, abtinut la mine inseamna "mai putina blana decat de obicei". La mine problema cred ca e mai putin despre viteza propriu-zisa si mai mult despre cum accelerez cand ies din localitate, cred ca daca as fi mai putin impulsiv si as folosi cruise-ul mai mult, mi-ar fi mai bine la buzunar. Sau macar daca as circula doar pe autostrazi. Dar din nou, e o problema de abtinere personala, de asta nu compar consumul meu cu al altora. La altii mers abtinut inseamna 90 km/h si mers tare inseamna 120 km/h, de exemplu, poate de asta unii cred ca a te abtine inseamna a scoate consum sub 5%. 

 

Incerc insa sa evit discutiile despre viteza pe internet pentru ca suna a lauda si eu nu am pretentii de racer, vad ca si tu ai inceput cu ironii pasiv-agresive. Ce sa zic, eu personal nu am rabdare sa merg cu 100 km/h pe un drum lung, mai ales unul ca E85 care daca nu e aglomerat te invita sa o calci. Nu cred ca e motiv de lauda, din contra, e un defect. Dar asta e, nu pot sa merg "la consum" cum merg altii cu motoare mult mai puternice. Masina dinainte avea motor mult mai mic si culmea, scoteam consum mai mare cu el tocmai din acest motiv. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand mersul legal a devenit abtinut si al draq de plictisitor ? Mai ales pe dumuri gen E85 cu o banda jumate pe sens unde din 3 in 3 km vezi numai cruci pe marginea drumului ? voi sunteti constienti de ceea ce vorbiti ? crucile alea si dezastrele care se intampla zilnic pe acel drum te invita sa o calci? Probabil si tu esti unul din smecherii care streseaza cu flashuri pe cei care merg ABTINUT sa se dea pe banda de urgenta nu ? eu i-as ruga pe toti zmeii si racerii sa numai posteze dastea pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de asta am incercat sa evit sa intru in detalii, pentru a evita astfel de discutii. Eu unul nu dau flash-uri insa, doar un semnal stanga :D

 

edit: Dar ca idee, vezi ca nu am spus ca mersul legal e plictisitor, am spus ca eu nu am rabdare sa merg la consum. E o diferenta mare intre ce am spus eu si cum incerci tu sa interpretezi. 

Modificat de A l e x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu interpretez...dar crede-ma, cateodata si eu ma grabesc si stiu ca nu e bine ; dar deh...nu vin pe forum sa insinuez ca mersul cu 120km/h e relativ incet sau faze dastea..mai ales pe drumul ala, unde sincer iti spun, am avut cunostinte implicate in accidente din pacate...pt ca tot asa, se alearga unii pe altii si dupa ce ca sunt unii bizoni nesimtiti care te agaseaza cu flashuri, dupa ce te depasesc mai se uita la tine sau te injura...sau mai sunt si unii sub orice critica care iti pun frana in fata sa iti demonstreze ca ce..? astia daca ii prind ii impus pe loc fara remuscari ; este o diferente intre a te adapta la conditiile de drum si a merge TARE ; numai postati chestii dastea pe forum ; e un topic de consum  :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!