Jump to content

Octavia 3 - Consum diesel


TudorM
 Share

Postare recomandată

Consum pe 100 km 2 persoane cauciucuri de iarna .

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Consum facut in seara asta câmpina-bucuresti. 2 persoane in masinapost-137703-14288667115626_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte putin offtopic, fiind vorba de motorul 2.0 TDI 140 CP de pe S2 (deci 200 kg in plus). Ieri, Buc-Alexandria 3.9% (cu AC 22°C), Alexandria-Buc 3.7% mers legal 105 afara, 65 in localitati).

Recomandare: respectati limita de viteza in tara cum o respectati si in afara tarii (sau nu o depasiti prea mult).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 3,2.0 TDI,184 CP,4x4,DSG, consumul pe primii 1200 km: 7,4 pe BC.

Aproximativ 80% drumuri nationale, 20% oras,mers tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 3,2.0 TDI,184 CP,4x4,DSG, consumul pe primii 1200 km: 7,4 pe BC.

Aproximativ 80% drumuri nationale, 20% oras,mers tare.

fie pe privat, fie aici, te rog ceva mai multe detalii privind "mers tare". merci Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mentiunea ca exista un regulament... cu un oarecare articol 5... ;)

Iar pentru cei care se pregatesc sa-mi deschida usa de la frigider pentru cele de mai sus: prea e lipsa de "off topic" p'aci asa ca am simtit nevoia sa intervin. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fie ca "spam" atunci :P

 

Ontopic: un copy paste din thread-ul masinii, legat de consum

 

Cluj - Valcea : 2 persoane + bagaje 270 km , medie 70km/h, 3:52h , consum 4,3%

Valcea - Transalpina schi resort - Valcea : 4 persoane, 108 km urcare, 2:16h, medie 48km/h, consum 6,1% - retur in total 214km, 4:30h, medie 48km/h consum 4,9 %

Valcea - Cluj 4 persoane + bagaje : un total de 790 km ca iesire, 12:37h, medie de 63 km/h, consum 4,8%

11156954_10206783459964507_170991695_n.j

 

Motorizare 1.6TDI, 5M , Pneuri 225/45 R17 - Iarna , conditii bune de drum, in limitele legii ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca pe sectiunea Leon nu se trateaza subiecte de genul, scriu aici :P

 

Traseu Ploiesti-Sinaia - aglomeratie cat cuprinde, am mers cat mi-a permis traficul de tare(cu butonul de kick down apasat)

 

Consumul final (dus-intors) a fost de 5.8%, la intoarcere am mers la limita de sus in ceea ce priveste legislatia rutiera pe tronsonul respectiv.

 

Consum mixt pe 14000km - 6.2% - "mers tare"  :))

post-47479-0-47027900-1429260552_thumb.j

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si chiar ma pregateam sa remarc ca doar "consumatorii" de Octavia sunt singurii "loviti" de lipsa problemelor la masinile lor si, din plictiseala, au ajuns sa discute [comparativ, cum altfel?!] despre consumuri. :P

Buba este saibot ca, in afara de faptu' ca esti in aria de Octavia 3, ai venit si cu un consum mare care sa strice mediile pentru care lumea a muncit destul de greu p'aci. ;)

 

Ma fac ca pierd din vedere logica mersului "cu butonul de kick down apasat" in "aglomeratie cat cuprinde". :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kthor - aici posteaza in general pescarii, asa ca eu nu prea dau importanta la cifrele enuntate . D:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, chiar daca sunt numai cei cu OCTAVIA 3. Asta am observat citind topicul pentru cultura mea generala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM:

Nu e spam deloc desi la cat de des postezi pari a te stradui sa fie. :P

Imi place entuziasmul tau pentru alba cea cheala si astept sa vad si ceva note de trecere la consum. Cumva mi-e greu sa cred ca "propulsorul" acela nu poate sa "zambeasca". ;)

 

@Lucian:

Si numerologii... ;)

 

@Alunakis:

Nu aglomera cultura cu cifre legate de consum. Sunt irelevante, vei descoperi asta atunci cand vei ajunge sa te bucuri de masina. :)

Si nu posteaza numai cei cu O3 din cate vad. Insa l-am lasat pe saibot pentru ca a reusit o viteza medie identica cu ToniM si un consum mediu cu doar 45% mai mare. Si desi acest lucru nu spune nimic ramane totusi interesant pentru statisticieni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De masina ma bucur de cand am luat-o, citesc topicul nu ca sa tin minte cifre, doar ca sa fac comparatii, m-am exprimat gresit. Iar cine posteaza, este adevarat, hotaraste doar moderatorul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa te superi saibot. Nu cred ca Alunakis a vrut "sa te scoata in fata" prin "...chiar daca sunt numai cei cu OCTAVIA 3". In cazul in care la asta te refereai (altcineva nu vad sa mai fi facut vr'o remarca care sa sune a deget intins ;)).

Acum eu sunt de acord ca motorul de pe masina ta se gaseste si pe Octavia. Si mai sunt de acord ca vorbim de platforme similare (bazate pe "ideea" de MQB) insa nu identice pentru ca in fiecare dintre cazurile descrise de tine s-a mai adaugat/luat cate ceva (pe partea de caroserie cel putin sunt diferente vizibile). Problema apare cand un posesor de "Leon diesel" va dori sa compare consumuri: nu sunt chiar atat de sigur ca va cauta fix in topicul de consum O3 diesel.

Asta ca sa nu mai vorbesc de "statisticienii" cu O3 diesel care ajung sa se panicheze foarte repede atunci cand vad 2-3 posturi consecutive fara consumuri in ele (un fel de "off topic"). :)

Deci daca vei deschide un topic in aria de Leon vom face in asa fel incat sa putem muta si postul tau. In rest vom cauta sa lasam un astfel de topic (si asa fara mare valoare reala) cat mai "curat".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca vorbim de aceleasi platforme, acelasi coeficient aerodynamic (0.29), mase f apropiate (1470-O3/ 1450 FR184) si consumuri declarate similare atunci imi permit sa spun ca si consumurile reale ale celor 3(pardon 4 ca e si AUDI A3) modele ce impartesc platforma sunt apropiate si reprezinta o baza buna de informare.

 

Daca un posesor de Leon, indiferent de motorizare va cauta date despre consum, nu  va gasi mai nimic pentru ca sunt f putine exemplare pe piata din RO si ghici unde va cauta...

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca cheala sa zambeasca am nevoie de pneurile de vara, o zi senina de vara si o zi de weekend doar pentru mine ^^

 

Eram sarcastic la "spam" - vezi si "" :)

 

Stiu ca si tu esti "iubitor", ca ti-am vazut cele 2-3 poze postate

 

Hai weekend fain tuturor, si fie ca fie ca :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am preferat sa raspund in privat colegului "sosoktm" ca sa nu-mi iau warn de la primul post aici. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca un rezumat al conversatiei private, consider consumul realizat de corsi fff bun

Detalii pe privat :))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteapta sa-i vina si punctele... vedem apoi cat mai tai din "f"-urile alea. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana una alta, eu astept individa din imagine, identificata pur intamplator, o coincidenta maxima. Avand in vedere "cicatricile"  oarecum aparte (culoare, trapa, senzori, lipsa crom, ACC, jante si discuri frana fata 312 mm", etc) nu am dubii ca macar in bucuresti a ajuns azi.

Dupa prima mie de km revin cu valori de consum.

 

spoted.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No' asta da! Prima poza cu copilul contine si barza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O3 Break 1.6TDI 105CP cumparata la 27000km

Dupa 1300km din care oras 900km si extern 400km consumul mediu este de 6.2 l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum Bucuresti 9,5% mare parte din timp fara AC

Astazi: Vama Giurgiu- Bucuresti Dedeman(Giurgiului) 7,1% cu vit. medie 89km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ca ar conta foarte tare, dar consumul asta e... la ce? In semnatura ai Toledo cu 1.8 T. Din cate stiu eu motorul asta e pe benzina. Iar topicul este "consum diesel Octavia 3". :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 3,2.0 TDI,184 CP,4x4,DSG, consumul pe primii 1200 km: 7,4 pe BC.

Aproximativ 80% drumuri nationale, 20% oras,mers tare.

 

@AdiG: cred ca consumul era la motorizarea asta - presupun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!