Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Nu's ce sa zic, sunt cam confused...

Când am luat eu în 2017, Sportline era "decât" diesel 190, ca asa se hotărasera unii ca le trebuie românilor.

Asa ca am luat un Style si am pus pe el tot ce avea tehnic Sportline: roti, direcție, suspensie, (frânele au venit cu motorul) Tapiteria, minus forma scaunelor. Mai trebuia sa foliez cromajele si oglinzile negre si sa cumpăr difuzorul spate decor si aia era. Si...a fost 36k. 

De aici, doar pentru ca e combi, pano, cârlig, bord digital, columbus si webasto justifică 17k price up? Ok, 5k era diferența pana la fostul 280 4x4. Si rămân 12k. Tot nu-mi da, nici dacă pun cate 1k fiecare din cele 6 dotări de mai sus. Rămâne o delta de 6k oricum o sucesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Columbus, Webasto si bord digital si ai facut 4500 de euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-a costat 38K sportline si lipsesc destul de multe. Cu ce imi doream ajungea la 43K.

Arata bine FL, doar pe sportline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scump halatul.

Am configurat si eu ( for fun doar... ) un Superb Scout, si tot pe la vreo 55k am ajuns...

Deja Superb de bate la mod egal cu Passat ( la pret ). Ciudat rau... :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba eu zic ca a inceput sa se bata cu Volvo S90. Am vazut oferte la Volvo S90 la 49990 euro, cu tot cu TVA>  Si, chiar daca ziceti voi ca e varianta cheala, un S90 vine foarte echipat si in varianta de baza.

Cat despre Passat B8, se poate lua mai ieftin decat un Superb. Spre ex anul trecut, daca se alegea varianta Advance+ceva dotari (motoroizare 1.5 tsi 150 CP sau 2.0 tdi 150 CP), se scotea mai ieftin decat Superbul  Ambition cu aceiasi motorizare (Superbul plecand de la 26 000 euro iar Passatul de la 22500 euro). Repet, e vorba de varianta Advance de la Passat vs varianta Ambition de la Superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus, VW e mult mai flexibil la discounturi, decat la Skoda, unde politica e foarte rigida :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O intrebare: ce dimensiuni trebuie pentru anvelopele de iarna, pe 18 inch? Daca nu ma insel am jante Pegasus. Nu gasesc nicio eticheta cu dimensiunile pe masina, iar Cartea si CoC, sunt la ALD Cehia, masina fiind inmatriculata acolo.

Discutam de Superb Combi, 2.0 TDi, 190 CP, DSG, 4X4.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos! Asa gasisem si eu, dar aveam nevoie de confirmare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, sper ca se preteaza aici intrebarea legata de cartea de service. Cand am luat masina am primit doar manual si un fel de certificat de inspectie cu ce s-a verificat la livrare.

La masina precedenta am primit si un plan de service in care imi trec la revizii ce se face si pun o stampila+semnatura. Tot acolo am trecut pe primele pagini ce se schimba/verifica si cand dar la superb nu am primit. Sa intreb la dealer sau se da la prima revizie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

VW (implicit si Skoda, seat, etc) a trecut la caietul de service electronic. Orice revizie si ce anume s-a schimbat va fi trecut in sistem putand fi interogat folosind VIN_ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si service faci cind te cheama masina. Intervalele sunt in detaliu explicate pe forum ... pentru cine citeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am cautat si nu am gasit clar intervale si ce mai este. Inteleg ca astept sa imi apara un mesaj in bord si atunci ma duc cu masina la reprezentanta? Imi puteti da un link sau eventual ce topic sa caut?

O sa ma duc oricum anual si vad ei ce schimba sau doar cand zice.

Inainte stiu ca uleiul il schimbam anual si multe alte chestii le schimbam la 2 ani dar preferam sa schimb filtrul de polen mereu in mai/iunie ca sa fie curat pe vara. In plus in ultimul timp am schimbat uleiul la 7000 de km cam o data in reprezentanta si o data schimbat de mine,in felul asta nu mai consuma deloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, geopsi said:

... in felul asta nu mai consuma deloc...

ba, iti consuma fix; 4L :) tinand cont de faptul ca schimbul normal se face la 15mii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ce zici tu dar eu ma gandesc ca uleiul cand incepe sa se consume nu mai are aceleasi proprietati. Adica e ciudat sa il ai gen 7-9000 km fara sa ai ce completa apoi brusc incepi sa adaugi. 

Nu vreau sa lungim discutia ca nu face obiectul topic-ului dar senzatia mea e ca daca schimb anumite consumabile mai devreme protejez masina/motorul sau elimin mirosurile din habitaclu.

Renunta la citarea inutila - first/last warning!

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, ma asteptam la ceva mai specific si eventual specificate intervalele acelea cat sunt in mod teoretic pentru masina mea (postul este din 2014 si cred ca s-au mai schimbat unele chestii). In fine banuiesc ca sunt asemanatoare cu ce scrie acolo.

 

Incercai azi sa ma clarific si sa citesc cat mai mult, gasi online manualul pentru superb facelift, pare ceva mai complet decat cel primit de la dealer: https://ws.skoda-auto.com/OwnersManualService/Data/en/Superb_3V/11-2019/Manual/Superb/B8_Superb_OwnersManual.pdf?_ga=2.85905689.1430706757.1587399665-cf87d334-f421-4199-a513-1742b6d3b30a in sensul ca pentru motorul meu nu erau completate date in el.

Pentru 2.0 TDI 150 cp aparent este o cutie dsg cu 7 trepte nu 6 cum ma asteptam... In plus masina pare si ceva mai lenta decat precedenta desi avand mai multe trepte ma asteptam la un sprint mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu ce nu intelegi ... conceptul de interval de service extins e valabil pentru orice model din gama VAG si de noi asa vin toate configurate. Inca o data, end of offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Huse dedicate a gasit cineva? Tot caut si nu gasesc nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Intre timp Skoda Superb PHEV primeste o marire de pret de 6000/8000 Euro. Acum o luna: Ambition 34k / Style 36k. Cam mult pentru un MY update.

 

image.thumb.png.be7f491f6cb1238b15c1437627e76b18.png

 

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara ajutorul de stat nu se va vinde oricum niciuna, vor astepta bugetul PSIPAN din 2021 si atunci vor veni cu preturile reale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Sunt posesorul unei skøde superb 3v 2.0 tdi 150 cai și din dorința de a schimba radioul am achiziționat ceva de pe aliexpress. Am fost la un 'service' și îmi scoată multimedia din bord și torpedou, dar ne știind cum și trăgând de dvd ul din torpedou nu îmi mai funcționează canbus-ul 5F. 

Am măsurat firele cât am ajuns și nu par întrerupte... Știe cineva unde se găsește acest calculator 5F? Sau dacă l a mai schimbat cineva? 

Mulțumesc anticipat, sper că nu am deranjat cu problema mea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai..5F este practic unitatea ta de navigatie...nu are cum sa iti mai mearga daca au tras de ea si au scos.o afara..

 

nu exista calculator separat. ala este modulul

 

e ca la PC unitate plus display

 

acum..sunt subiectiv...aliexpress???

 

e pacat de masina.

 

puteai sa iei un MIB2 sau MIb2.5 care avea tot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

App sunt multe beneficii la modelul ales de mine, dar ca idee modul 5F arată asa... Așa că mai documentează-te... 

Screenshot_20201026_141903.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no comment...ala este un gateway nu 5F...gateway e modul 19.... dar ma mai documentez...mereu aflu cv nou. in cazul de fata tu confunzi 5F adica unitatea multimedia cu gatewayul (sau clasic...CANul masinii). bafta! cat despre beneficii...ne auzim dupa 18 luni. imi spuui cate mai raman.

 

 

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!