Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Cu exceptia 1.4 tsi, toate sunt cuplate la dsg. 4x4 e doar pe 1.4/150 cai si 2.0/280 tsi si tdi de 150 sau 190.

Cel de 190 are si combinatia dsg cu 4x4

Ma bucur ca motoarele sunt competitive... 1.6 tdi incepe la 120 de cai si are 6 tr.

Toate motoarele au start stop si energy recovery

Led pe spate sunt standard

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata ffff bine . Mie personal imi place mult de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum nu ma pot plange ca nu ar arata ceva mai bine ca Superb 2/Superb 2 FL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai gasit aici niste specificatii http://www.autorevue.cz/nova-skoda-superb-dostala-nejprostornejsi-interier-a-az-280-koni/ch-54340#articleStart

 

Mi-e greu sa cred ca motorul 1.8 tsi va fi cel de pe audi de 320 nm in timp ce passat b8 are motor 1.8 tsi cu doar 250nm

LE

Salieri, saru mana boierule

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 TSI de 320 nM va fi, la fel ca cel de pe Leon, cuplat la o cutie manuala. Cu 250 nM vine cuplat la DSG7, care nu suporta mai mult cuplu, de aceea e limitat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la Leon nici la Octavia 1.8TSI-ul nu are 320Nm, indiferent de cutie... din pacate.

 

Totusi, e foarte posibil ca Superb 3 sa primeasca unele chestii pe care Passatul sa nu le aiba. La fel cum Octavia si Leon au primit 1.8TSI iar Golf-ul nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca 1.8T este diferit fata de cel al Passatului?  250Nm vs 320Nm?

Acceleratie 0-100 7.9sec Passat iar pt Superb 8sec chiar daca cuplu este in favoarea Superbului? Poate sa fie asa mare diferenta in greutate intre cele doua astfel incat diferenta de cuplu sa fie inexistenta?

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de cuplu se va simti la elasticitate 80-120 in tr 4 si 5

 

LE

 

citesc comunicatul de presa si ma minunez.... mastodontul asta are un cx de 0275 default si 0263 greenline

 

LLE

 

ACC lucreaza pana la 210 km/h

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul este acelasi, doar ca unul e limitat la 250Nm pe cand celalalt nu este... Diferenta de greutate e insignifianta intre cele doua... 1444kg (Passat) vs 1468kg (S3)

Modificat de rifflections
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cu un motor limitat la 250Nm este mai rapid pe hartie ca un motor de 320Nm tinand cont ca ambele sunt de 180CP si la aceeasi greutate?Este posibil?

Si din ce inteleg or sa aibe halogen si xenon? mie asa mi se par farurile ca fiind xenon

 

ACC la S3 pana la 210km/h?? Nice, parca la VW este pana la 160km/h

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, au schimbat ceva intre timp. Acelasi motor e si pe Polo GTI si avea la fel, 320 pe manuala si 250 pe DSG, acum vad ca in configurator au ambele 250 Nm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg cum ACC ar putea opri masina automat  (in conditiile in care ruleaza cu pana la 30km/h) cu o cutie manuala si nu DSG?

Adica daca esti in treapta 2-a la 29km/h cum iti opreste ACC masina?

Exista aceasta posibilitate ca nu am incercat niciodata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbeam acum ceva vreme de sistemul carligului de remorcare de pe vw care se ascunde sub bara dupa cateva miscari simple fara a fi nevoie de demontaj. acum este si pe superb. ura!

clima pe 3 zone: stanga, dreapta si spate! deja avem o multime de noutati.

mi-ar fi placut mai multe drepte la DSG. bmw are 7, audi si merc parca 8. se simte la confort (zgomot pe autostrada) si consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu carligul m-a dat gata. O sa fie primul pe lista de shoping, config

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vroiam sa postez si eu linkul :))

 

Anyway, arata genial :) Ca design, imi place mai mult decat Passat-ul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar! daca pastreaza preturile de la S2 (si bineinteles nu apar probleme tehnice) eu spun ca au dat lovitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul de lista da, probabil va fi acelasi cu cele ale S2-ului fara reduceri. Dar cand incepeti sa adaugati Assist-uri peste Assist-uri sa nu va asteptati sa mai semene in vreun fel.

Probabil o sa fie la vreo 3.000 de un Passat echivalent ca dotari, nu neaparat ca motor sau nivel de echipare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vroiam sa postez si eu linkul :))

 

doua postari inutile, articol de toata jena, cu poze adunate din teaser. 

 

Un clip cu imagini pe bune, nu randari si editate sa arate bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg, nu or sa aibe decat xenon banuiesc nu? adica masina din showroom parea cam echipare full si are xenoane. Din ce am vazut nu poti schimba temperatura in spate cel putin nu din info display din cotiera centrala ca la passat? Si nu mai exista acele guri de ventilatie pt locurile din spate din piloni ?

Oricum aceasta masina ar trebui comparata cu Mondeo si Mazda 6 dupa aspect si dimensiuni.

Passat are design mai  "clean"

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine !

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Discuții generale Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!