Jump to content

Feedback update harti navigatie Octavia 3


BLiTZ
 Share

Postare recomandată

Ma bucur ca ai reusit, si eu am facut mai multe incercari pana am reusit.

Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. 

Am instalat si eu versiunea din Aprilie/Mai parca insa am foarte multe strazi lipsa, sensuri giratoriu, etc (am verificat doar in Bucuresti). Aveti si voi aceeasi problema? 

Sunt curios daca cei ce lucreaza la hartile astea chiar le aduc la zi.

in Octombrie apare urmatorul update? Am pierdut link-ul si nu mai reusesc sa verific singur.

 

Drumuri libere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Columbus ultimul update este din august 2018, urmatorul va fi in noiembrie 2018.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut! De curand am achizitonat o Octavia 3 care are Columbus. Incerc sa fac update la harti dar nu reusesc (momentan are versiunea din 2014). Am urmat instructiunile de pe portal, am urmat si instructiunile din acest topic dar primesc acelasi mesaj, cum ca nu gaseste o alta versiune de soft. In momentul de fata pe sd card se afla un folder (cel generic de cand am dezarhivat) care contine 2 foldere (MIB 1 si MIB 2) si un readme.txt. Ceva sugestii? Sa pun direct cele 2 foldere si fisierul direct pe card (fara acel folder default)? Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai unitatea cu hard disk si nu mai ai MapCare, nu poti face update de pe site. Trebuie sa cumperi un card cu update-ul si sa faci instalarea la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe card nu trebuie sa ai nici un folder generic. Trebuie sa ai direct MIB1 si MIB2 si readme.txt. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...multumesc de raspuns. Exact asta vroiam sa scriu...am incercat doar cu fisierele mentionate de tine si am reusit sa fac update-ul. Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mie nu imi apare nimic pe portal pentru columbus. Ai idee daca se potriveste versiunea asta si pentru columbus? mi-e sa nu stric ceva daca o pun peste...

Nu mai cita inutil postul anterior, e interzis de Regulament!

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

are cineva idee cum se activeaza vocea chiar si in limba engleza la navigatia amundsen 2014 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se da volumul mai tare cind apare pe MFD o indicatie de navigatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua,

Am facut eu update la hartile pentru 2019, pentru Columbus, acum cateva zile.

Totul e ok.

Modificat de DannielC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna dimineata,

Sistemul de navigatie AMUNDSEN functioneaza numai cu acel card SD primit la reprezentanta in septembrie 2017 la cumpararea masinii. Daca il scot din unitatea de citire aflata in torpedou ,navigatia este moarta.

Am vazut ca au aparut niste update-uri si as vrea sa stiu care este procedura corecta. Presupun ca actualizarea nu se poate face decat pe cardul aflat acum in unitatea de pe masina .

Va rog sa-mi spuneti daca gresesc pasi:

-se descarca actualizarea pe calculator

-se dezarhiveaza cu 7.zip

-se sterg informatiile aflate pe cardul primit de la Skoda-complet sau partial ?

- se copiaza pe acel card cele descarcate si dezarhivate in calculator

-se introduce cardul in unitatea din torpedou si gata

Presupun ca nu se descarca nimic in AMUNDSEN deoarece navigatia functioneaza direct dupa acel card.

Scuze dar am vazut in aceste 4 pagini atatea metode si proceduri ca aproape nu mai inteleg nimic !

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cardul original se formateaza inainte de copierea actualizarii. Inainte de formatare, fa un backup la fisierele de pe card, in caz ca se intimpla o eroare la transcrierea noilor date, sa nu ramai fara navigatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,

Se formateaza  FAT 32 ?

Este permisa copierea datelor existente acum pe card in calculator  si de asemenea copierea lor inapoi pe card in cazul unei erori ?

Presupun ca acel card primit de la Skoda are un regim special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se formateaza in format FAT32, doar FAT32.

Copiaza datele de pe card pe HDD, nu pe alt card.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

52 minute în urmă, gopolici a scris:

Presupun ca acel card primit de la Skoda are un regim special.

Are  - se scrie CID ul cardului functie de VIN ul masini, dar tu nu ai treaba cu CID - ul, nu il poti modifica fara scule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare,

Detin o skoda 3 2013 Cu navi columbus.

Incerc de cateva zile sa updatez hartile (ultima versiune ) de pe portalul skoda, am bagat vin-ul si mi-au dat ultima versiune de harti, problema e ca am urmat instructiunile asa cum sunt pe portal si imi apara o eroare ca in poza de mai jos.

-am urmat instructiunile adaugate de alti useri de pe acest forum si tot nu merge .

-va rg sa ma ajutati pentru ca in momentul de fata mi s-au sters si hartile vechi si comanda vocala.

multumesc anticipat, in cazul in care e cineva care ma poate ajuta va rog sa scrieti pe forum sau daca nu poate putem vorbi in privat.

drumuri line va doresc

 

IMG_20190403_223416.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce limba ai bifat la unitatea multimedia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost setata in limba engleza, oare de aici sa fie problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca un reset la unitate, de regula daca treci pe o limba neacceptata de comanda vocala - cum e romana - se pierd comenzile vocale. Daca e engleza setata atunci nu e de aici dar in mod normal nu ai cum sa pierzi date. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am încercat și nu merge, îmi da aceeași eroare ca în poza din mesajul atașat mai sus, iar acum nu mai am nici o harta și nici comanda vocala 

MA puteți ajuta cu sfaturi cum sa update hărțile? 

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!