Jump to content

Golf 6 - Problema / discutii senzori parcare / OPS


Boditza
 Share

Postare recomandată

nu stiu exact unde e bcm 😀 (am masina de cateva zile)

se ajunge la buzzer prin fata pe la stergatoare/modul stergatoare? sau pe sub volan?

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA buzer se ajunge pe sub volan, cam deasupra pedalei de ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, victhor said:

nu stiu exact unde e bcm 😀 (am masina de cateva zile)

se ajunge la buzzer prin fata pe la stergatoare/modul stergatoare? sau pe sub volan?

Sub bord, in stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Va Salut. 

Am intampinat si eu recent eroarea 03075. 

Am desfacut modulul, si era apa la o mufa. 

Am curatat, l-am uscat, inclusiv mufele. (nu este coroziune). 

Dupa remontare modulul pare sa functioneze, insa problemele sunt urmatoarele:

1. Suna foarte incet, si cel din fata, si cel din spate. 

2. Cand apas butonul de parcare automata, apare pe cluster "Parking assist canceled". (masina are 10 sensori) 

 

Aveti vreo idee, daca trebuie facut ceva din vcds, sau modulul trebuie schimbat? 

Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa ii faci din tester, daca a luat apa. Alt modul, codat si atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna ziua !

Detin un Golf 6 2011 ,senzorii de parcare nu functioneaza iar mecanicul a zis ca ii ars modulul  !

IMG-20220429-WA0009.thumb.jpg.752455068c5847edfb5142960f800493.jpg

Am tot cautat pe net, dar nu am gasit cu codul exact cu A la sfarsit ci doar : 1K9 919 475 !

Ar potrivii si asa ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua, daca cineva m-a lovit si a sarit un senzor(nu stiu ce este rupt in spate-fire sau altceva,  nu stiu daca senzorul este in spate) se poate schimba acel senzor si reface traseul? Trebuie schimbati toti senzorii si calculator ceva?Mentionez ca acum nu imi mai merg senzorii de parcare, butonul P se aprinde intermitent. Volkswagen golf 6 2.0 Tdi 2010.
Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ti-am raspuns si pe Fbk. Se face o diagnoza si o verificare, se remediaza numai defectul aparut. Cablaj, senzor, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flaviusiovan

Salut! Am căutat pe aici dar n-am găsit sa se confrunte cineva cu asta, Golf VI 2010 nu avea senzori fata așa am luat masina. Am cumpărat senzorii cu cablajele dar pe urma am

vazut ca este pe spate, nu am găsit mufa cum se mulează, ma gândesc ca sunt diferite cablajele, aveți idee ce tip de cablaj sa folosesc? Mulțumesc ! 

06917465-A703-4B8E-813B-7413ECFABA44.jpeg

AF6075E6-5A85-489B-AA70-FD54DEFC2DFF.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare am și eu o problemă și poate mă ajutați voi.Am achiziționat de curând un golf 6 1.4 benzina și am observat că senzorii de parcare nu merg.Apas pe acel buton din bord se aude un țiuit și când mă apropii pe lângă senzori nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O pui pe tester si vezi ce apare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, LeMeVe said:

Salutare am și eu o problemă și poate mă ajutați voi.Am achiziționat de curând un golf 6 1.4 benzina și am observat că senzorii de parcare nu merg.Apas pe acel buton din bord se aude un țiuit și când mă apropii pe lângă senzori nimic. 

Ai o componenta defecta. Daca auzi ambele buzzere ca lucreaza, atunci e un senzor defect. Oricum,  cel mai usor de identificat,  este sa faci o diagnoza,  asa cum ti-a recomandat bundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara !

Am si eu urmatoarea intrebare :

modul senzorilor de parcare de la motorizare 5k1 ar potrivi la motorizare aj5 golf 6 variant 2011 ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

respectiv... ce cod de modul ai si ce ai gasit sa cumperi... sau descrie problema ai  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 30.09.2022 at 13:40, F l o r i n a scris:

respectiv... ce cod de modul ai si ce ai gasit sa cumperi... sau descrie problema ai  

Salut, pe masina (motor Aj5) am modul senzori de parcare cu cod 1k9919475A ,si vreau sa stiu daca potriveste si modul de parcare golf 6 motor Ak1 cu codul 5k0919475 E ?

Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut,

Am schimbat modulul de senzori parcare (retrofit pt liniile de ghidare). Totul functioneaza cum trebuie, chiar si activarea senzorilor la mersul cu fata la viteza mica, doar ca am aceasta eroare pe 10:

12658720 - Databus U1121 00 [009]

Cum as putea sa scap de ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod de calculator ai pus? Posibil sa fie de la lipsa calculator frana parcare( daca modul e de pe tiguan sau sharan).

Modificat de bysus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1K8919472C, provine de pe sharan da.

S-ar putea sa ai dreptate, in dreptul erorii in vcds scrie "Missing Message [New feature! Extended UDS fault detail is only supported by current gen. interfaces]". 

Cautand pe net, nu am gasit foarte multe legat de aceasta eroare, dar pe un site am gasit mesajul de la aceasta eroare, era in germana si zicea ceva de "Handbremse".

Pot rezolva cumva? Vreo codare ceva, prin adaptari poate, sa-i zic ca nu am frana electrica?

 

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar modificat eeprom

004.jpg

Modificat de bysus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Intampin de ceva timp o problema cu senzorii din fata al unui Golf 6 din 2011. In momentul activarii senzorii afiseaza obstacol desi nu este nimic in fata masinii. Rareori se inampla sa functioneze si normal. In urma diagnozelor nu apare nici-o eroare. Am desfacut si verificat cablajul, pare in regula, am schimbat si senzorii, acestia nu sunt vopsiti, murdari, loviti si se afla pe pozitie fixa. 
Din ce am observat problema ar fi aparut dupa ce a fost schimbat si codat bcm-ul masinii. Poate fi asta cauza sau care ar fi problema?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, bcm-ul nu are treaba cu senzorii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 minute în urmă, Al Bundy a scris:

NU, bcm-ul nu are treaba cu senzorii.

 

Sa fie totusi cablajul sau modulul?

Am reusit sa atasez si niste imagini.

Senzorii din spate functioneaza normal.

9631E7E7-C11C-4E44-BA94-AE4F3BDA8433 2.jpg

F591A26E-7679-4062-8030-0B6D34A1C166 2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa proba cu alti senzori, originali. asa am patit cu o masina lovita frontal si toti senzorii fata erau aftermarket. 

aia nu e eroare de cablaj sau unitate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
3 hours ago, Adi194 said:

Din ce am observat problema ar fi aparut dupa ce a fost schimbat si codat bcm-ul masinii. Poate fi asta cauza sau care ar fi problema?

Multumesc!

Nu are treaba. Verifica/probeaza cu alti senzori, originali. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce i-am schimbat, toti sunt originali, insa nu sunt noi si nici o rezolvare.

Modificat de Adi194
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!