Jump to content

Golf 6 - Problema / discutii senzori parcare / OPS


Boditza
 Share

Postare recomandată

Arata, informatia vine pe can

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,cand o sa fac modificarea o sa fac cateva poze, o seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bună ziua, 

Dețin un VW Golf 6 Trendline, an 2009, are din fabrica senzori de parcare incl. buton parkassist în bord. Când ma apropii de obstacole, bipaie fata/spate/lateral iar RNS ul 510,atunci când schimb în marșarier, trece pe Mute.

Ma interesează dacă este vreo setare legata de RNS 510, pt a afișa senzorii OPS pe ecranul navigației/distanta fata de obstacole? 

Menționez ca RNS ul a fost montat ulterior pe mașină și preia setările de clima pe ecran și toate celelalte afisari, mai puțin senzorii OPS. 

Dacă ma puteți ajuta cu o codare VCDS pt a putea seta afișarea acestor senzori, mi ar fi de mare ajutor. 

Mulțumesc, 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza un autoscan complet, sa vedem care este problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se codeaza rns sa afiseze senzorii de parcare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara!

Mi-a intrat apa in modulul pentru senzori de parcare si e kaput.

Asa arata modulul original

000001206525.thumb.jpeg.ba62dab9aa372e347db8cb2b73fb719a.jpeg

Problema e ca nu gasesc nici unul cu exact acelasi cod, cu "C" la final ci doar asa: 

modul.jpg.8f9a75501c1c12f6c15db174d56a2502.jpg

 

Ar putea fi compatibil si asta?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este. Il montezi pe masina, codat si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Si cel cu "E" la final e compatibil?

12052970_modul-senzori-parcare-vw-golf-6-5k0919475e-5k0-919-475-e_1.thumb.jpg.1be904fc5bd9028ba2704e32820b105e.jpg

Modificat de simplicio2pac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut! Stie cineva daca la un g6 1.4 tsi 2009 pot modifica senzorii in asa fel incat atunci cand se apropie masina de orice obstacol sa afiseze pe display distanta + beep-uri?

Momentan acest lucru merge doar la manevre de parcare, si doar daca incep prin a da cu spatele. Senzori totali = 4 fata, 4 spate. Ce urmaresc eu este sa fie tot timpul activi(adica in mersul zilnic prin oras). Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu merge. Doar la mqb sau alte platforme

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel stiam si eu, dar totusi am intrebat deoarece sotia(ea conduce masina) sustine ca la semafor cineva s-a apropiat din spate si "masina a inceput sa piuie", ea fiind in D cu piciorul pe frana si nici nu apasase butonul de activare senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare, am cumparat din Germania un golf 6 din 2009, 1.4 TSI 122 CP, si am facut o scanare cu VCDS si e defect modulul parctronic (8 senzori de parcare are masina). Tipul de modul pe care il am eu pe masina e 5K0 919 475. Am doua intrebari:

1. Modulul am inteles ca se afla in interior in partea stanga in spate la blocul de lumini, unii ziceau ca se scoate prin interior, altii prin exterior pe sub parbriz. Cum recomandati sa ajung la el sa il schimb?

2. Nu gasesc nici cum exact modul cu acest cod la dezmembrari, alt modul nu e potrivit alt cod sau ceva aftermarket? 

 

Sper ca nu am deranjat cu aceste doua intrebari. Multumesc anticipat pentru ajutor si zi faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin exterior,  nu prea ai acces din interior.

 

Merge si alt modul de OPS, 8k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 13.09.2013 at 9:10, 70mmy a scris:

Salut,

 

Am montat si eu pe masina PDC+PLA si anume acest kit: http://www.carsystems.pl/vw-golf-mk6-5k1-pdc-front-anf-rear-pla-park-line-assist,id665.html

 

Din pacate m-am blocat la coding, sper. La modulul 10.Park assist primesc fault code ABS no communication.

 

Cand apas pe butonul de Park Assist in consola masinii, imi apare pe mfd "Park assist: Speed too low"

Cand apas pe butonul care ar trebui sa imi activeze senzorii se aude din buzz-ere un sunet timp de vreo 5 secunde si apoi se opreste, ramane doar butonul care se aprinde intermitent galben, dar nimic pe MFD sau RNS

 

Are cineva vreo idee despre ce ar trebui sa fac?

Mersi

Cum ai rezolvat problema?

 

On 05.10.2020 at 19:33, simplicio2pac a scris:

Buna seara!

Mi-a intrat apa in modulul pentru senzori de parcare si e kaput.

Asa arata modulul original

000001206525.thumb.jpeg.ba62dab9aa372e347db8cb2b73fb719a.jpeg

Problema e ca nu gasesc nici unul cu exact acelasi cod, cu "C" la final ci doar asa: 

modul.jpg.8f9a75501c1c12f6c15db174d56a2502.jpg

 

Ar putea fi compatibil si asta?

Multumesc!

Ude este poziționat acest modul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

În legătură cu modulul pt senzori de parcare, trebuie sa l schimb si nu prea am inteles se afla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 6? Demontate stergatoarele, plasticul de sub ele, scos capac plastic pe partea sofer, desfacut aparatoare de sub el ...si vei avea acces la modul senzori parcare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 11/28/2019 at 11:06 AM, skipper10 said:

Salutare. Mi-a intrat apa in modul si l-a prajit. Codul de pe masina este 5k0919475 E, se poate pune cu un alt cod si codat sa functioneze?

 

Am schimbat modulul cu unul compatibil insa am senzatie ca se sunetul este cu mult diminuat. Exista vreo setare cu ajutorul vcds-ului sa se mareasca volumul? Sau alta varianta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din adaptari. buzzer level, ceva de genul acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, in 10 Adaptari,  ai buzzer volume si frecventa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor . Am un wv golf 5 și as vrea sa montez senzori optici doar spate , am modulul ,buzer , senzorii și cablajul din modul pana la senzori ( mufa neagră ) , am și mufa de alimentare cu 15 cm de fir dar nu știu unde trebuie conectate firele din mufa respectiva . Va rog care ați mai făcut retrofitul asta sa ma ajutați cu , conectivitatea firelor . Va mulțumesc 👍🏼

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AR08BED pentru Golf 5 exista un topic in aria dedicata

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Trebuie sa schimb buzzer-ul de pe fata la un golf 6 2011 variant. Din ce am cautat pe net este undeva langa consola de sigurante... dar nu mi dau seama exact. 

Ma puteti ajuta cu localizarea lui? Am gasit mai multe variante pe net si tot nu mi dau seama ce sa desfac mai degraba.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, langa bcm, pe un plastic din dreapta acestuia, cum te uiti la el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!