Jump to content

Golf 6 - Problema / discutii senzori parcare / OPS


Boditza
 Share

Postare recomandată

Da, este posibil sa fie modul defect. Se afla sub bord, sus, în stânga. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Murphy actioneaza din nou!De ce sa fie vara, cand e usor de scos si sa nu fie iarna, cand iti ingheta degetele?:)

Banuiesc ca de la un modul SH nu sughita,nu?

Se potrivesc si de la alte modele din grupul VW?

Cum ma pot asigura ca este modulul defect?

 

O zi buna si va multumesc!

Modificat de nisda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modul sh compatibil, merge. Merge și de la alte vag.... Passat... Etc... Compatibil. Nu de la orice vag

Cum te poți asigura ca e defect? Sa te pricepi și sa diagnosticheazi problema. Cum te putem ajuta din spatele tastaturii? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Multumesc de raspuns.

Nu am o pregatire in reparatii electrice/electronice auto.Din cate stiu, orice Unitate de Control are I/O si alimentare cu energie electrica.In functie de cum a fost "invatat" sa interpreteze intrarile o sa si genereze semnalele de iesire .De asemnea iesirile pot veni/merge si de la/spre alte unitati de control   legate in sistem. 

Faptul ca este alimentat cu energie electrica nu il face "bun".Ma interesau ce masuratori se fac pentru a vedea starea unitatii de control pe partea de iesire.Daca as avea in zona pe cineva sa ofere aceleasi servicii ca si tine nu mi-as mai bate capul.

Gresesc pe undeva?

 

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..... nu-ți pierde timpul cu masuratori. Fa o scanare cu un vcds, postează erorile și o sa îți zic dacă e de înlocuit sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am facut o scanare cu VCDS si eroarea este16347.

De asemenea,instantaneu reapare  si Trailer Hitch Fault Counter Module,Radio Antenna short.Din pacate am uitat sa fac o fotografie si la celelalte 2 coduri de eroare.

Cred ca este ceva mai mult decât modulul de senzori pentru parcare.

Eventual tot la Bucuresti ajung..

 

Multumesc!

image.png

Modificat de nisda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da jos modulul, se desface, se pune pe programator și se reprogrameaza eepromul acestuia..

Cealaltă varianta, înlocuirea modulului

Exact de asta ți-am spus.... Măsurătorile nu te ajutau cu nimic, în cazul tău. 

Bateria slaba, dat curent, etc - principalele cauze, pt defectul de mai sus 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Sunt nou posesor de Golf 6.

Vin cu o nelamurire legata de senzorii de parcare, mai exact cand am luat masina, sunetul dat de buzzere era la un volum considerabil. In timp ce am facut codarea cu VCDS ptr martor centura, masina fiind parcata langa un gard, senzorii mai tot faceau galagie. Brusc, acestia si-au diminuat considerabil volumul. Am oprit masina, cu gandul ca au intrat intr-un limpmode, insa dupa cateva zile...au ramas tot la un volum scazut. Am intrat cu VCDS pe modul, am cautat la adaptare, iar acolo surpriza, ei sunt setati pe 9 (volum maxim), insa in masina tot incet se aud.(atat cei fata cat si cei spate)

P.S.: am modificat si treapta de volum din VCDS....de la 9 am trecut pe 2...si sincer, fie nu se schimba nimic, fie eu nu percep schimbare!

Ma puteti ajuta cu un sfat/idee?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are ce sa fie, decât ca se va strica buzzer ul. Nu are legătură cu ce ai făcut tu, respectiv codare centura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa se fi stricat ambele buzzere in acelasi timp?! ma gandesc daca as deconecta borna de la baterie o avea vre-un rezultat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exclus. Poate interfața utilizata, dacă nu a fost originala, a deteriorat ceva. Încearcă cu deconectarea bornei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Probabil din cauza umezelii senzorii de parcare nu mai functioneaza. Facut diagnoza si gasit probleme la buzzerul din fata "Front parking aid warning chime (h22)" - Short to Plus.

Problema deranjanta este ca din momentul in care pun contactul si pana opresc masina, buzzerul din fata bipaie continuu. Ma intereseaza daca am vreo posibilitate sa dezactivez cumva modulul senzorilor de parcare din vcds, sau sa-i intrerup alimentarea pana remediez problema. Am citit ca ar fi siguranta nr.11, dar la mine e gol.

IMG_20191231_105928.thumb.jpg.b5f8275a91bd364daaad4196ef9b91d3.jpg

Modificat de Cata000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare din nou.

Din pacate am gasit masina atinsa, bara fata, iar un senzor este bagat in bara. Cum am acces mai usor la el fara sa dau bara jos? Daca dau grila cu sigla jos pot ajunge la el? Sau pe dedesubt dat scut jos etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele ai loc scotand grija, grile, etc. Avand in vedere ca e ....un senzor...trebuie sa te descurci singur la fata locului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna dimineata, sunt posesorul unui Golf VI, si vreau sa montez senzori de parcare,fata,spate,kitul l-am luat de pe O masina donatoate(tot golf 6)problema este ca m-am grabit si am taiat firele(am urmarit alte fire)instalatia am refacuto aproape complet,dar au mai ramas 4 Fire, 2 portocali care am inteles ca intra in panoul de sigurante ,1verde cu negru,si ultimul albastru deschis cu maro,ma puteti ajuta si pe mine sa imi spuneti unde trebuie legate?

Va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 portocalii...cu mai ce? Alea sunt can low si can hi....se leaga in can gateway, verde negru alimentare,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verde/negru alimentare sig nr 4.

albastru/maro nu exista

portocalii simple iar nu exista.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,acuma am ajuns de la munca,o sa incerc sa postez cateva poze

Screenshot_20200614-224725_Gallery.jpg  Screenshot_20200614-224807_Gallery.jpg  Screenshot_20200614-224725_Gallery.thumb.jpg.576de3d930a72562b75809681204492b.jpg

Gresala mea imi cer scuze,celelante 2 Nu sunt numai portocali,portocali cu negru si portocali cu maro si celalant albastru deschis cu maro uitainduma din nou prin instalatia masini donatoate am gasit firul,este un singur für de culoarea aceasta in roata instalatia,si intra intr-o mufa(stecher)mare maro,o sa fac O poza sa va dati cu partea,

Va multumesc pentru ajutor

Albastru deschis cu maro intra in aici

Screenshot_20200615-200053_Gallery.jpg

Uitainduma acuma in panoul de sigurante,aveti perfect dreptate,verde negru este in siguranta nr 4

Si can gateway este aceasta cutie neagra?

Screenshot_20200615-201318_Gallery.jpg

Am citit acuma mai bine(inainte am rasfolit repede) portocaliu cu negru se leaga im Can Gateway la pinul 16 ist portocaliu cu maro se leaga la pinul 6 este corect?

Pe masina eu am avut montat un RCD210 si l-am schimbat cu un RCD 510 Delphi cu iesire pt USB si Camera(China)trebuie sa schimb si Can Gateway? Precizez ca nu am probleme cu casetofonul merge perfect, nu se reseteaza si nu consuma bateria cand masina este oprita

Mufa Can Gateway 

Screenshot_20200615-204928_Gallery.jpg

Screenshot_20200615-194525_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Portocali sunt in tarile calde.

firele sunt portocalii cu maro si negru

Celalalt este gri/maro nu albastru. Si in ce mufa de la senzori intra si in ce pin ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata,atunci gri sa fie, intra in mufa de senzori de pe spate ,si este in pinul nr1

Screenshot_20200616-093155_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut si cealalta mufa mare maro,de unde iese firul gri/maro si pinul este numarul 27

Screenshot_20200616-095532_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pin 1 este de la lampa de numar spate, nu te intereseaza, deoarece tu deja o ai pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca pot sa anulez firul gri/maro?

Si in mufa de la casetofon nu trebuie sa intre nici un fir?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu are treaba cu unitatea radio. Buzzerele fata/spate pe care le vei monta, se vor ocupa se sunetele emise. 

Radio se da mai incet, cu ajutorul informatiei primite pe can

Daca nu le ai, sa le achizitionezi,.montezi.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buzzerele Le am pe amandoua,de galt am toata instalatia masini cu tot cu calculatoare .

Florin in legatura cu casetofonul,daca Nu intra nici un fir in mufa casetofonului,inseamna ca nu imi arata nimic pe ecranul casetofonului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!