Jump to content

Huse antiderapante roti


DORU_14
 Share

Postare recomandată

@ roby nu te-a intrebat nimeni cat circuli cu masina, daca ai informatii sau pareri despre topicul in curs exprima-le daca nu ,abtine-te..ms

on topic: stie cineva daca se gasesc la noi?

LE : http://www.automark.ro/autosock.html

Modificat de sinucigasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a deviat cam mult de la subiect.

Posturile OFF TOPIC au fost ascunse.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Fac pariu cu voi ca minunile astea puse pe roti si lasate acolo au sa se rupa , nu din prima, dar cel tirziu din a doua zi de rulat prin oras cu ele. In plus, la 40-50 km/ora au sa zboare de pe roti... ele sint puse sa iesi de pe gheata si zapada inghetata si sa le dai jos imediat dupa aia . Cine le lauda si spune ca pot mai mult... are alte interese,asta ca sa nu vorbesc urit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum se descurca ciorapii pe pietricele. Cert este ca sunt recomandati pentru zapada sau gheata.

I-am testat pe asfalt. Rezista. Dar daca insisti sa mergi km cu ei pusi, normal ca se rup.

Problema este ce produs alegi, sunt multe chinezerii pe piata. I-am auzit pe unii ca s-au facut bucatele in cativa km, dar nu stiu ce au folosit :(

In tot topicul se vorbeste de AutoSock. Propuneti si alte marci, daca ati vazut. Am folosit unele in trecut si am fost multumita. Nu-mi amintesc ce marca erau.

AutoSock se vinde foarte bine in Europa, dar calitativ imi amintesc ca nu erau cei mai buni.

In Spania, lider de piata erau ISSE. Am vazut ca au aparut si aici - www.nuderapez.ro

Am cautat pe Okazii si am mai gasit si alte produse, tot patentate, tot acreditate TUV.

Ce imi cumpar? A testat cineva mai multe marci?

Anvelope noi si ai scapat de o grija :(

Nici lanturile, nici husele antiderapante nu inlocuiesc cauciucurile de iarna :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Spania, lider de piata erau ISSE. Am vazut ca au aparut si aici - www.nuderapez.ro

Nici lanturile, nici husele antiderapante nu inlocuiesc cauciucurile de iarna :D

Scuze... nu ma pot abtine: Sunt lideri in SPANIA la echipament de IARNA? Uhuhhh... trebuie sa fie foarte bun echipamentul ala. Din cate stiu, cu exceptia Pirineilor si a zonelor apropiate de Franta, la ei iarna... ploua, nu ninge. Se mai intampla sa ninga, dar poate o data la 4 ani.

Cu a 2-a remarca sunt 100% de acord.

Modificat de Stefan_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze... nu ma pot abtine: Sunt lideri in SPANIA la echipament de IARNA? Uhuhhh... trebuie sa fie foarte bun echipamentul ala. Din cate stiu, cu exceptia Pirineilor si a zonelor apropiate de Franta, la ei iarna... ploua, nu ninge. Se mai intampla sa ninga, dar poate o data la 4 ani.

Cu a 2-a remarca sunt 100% de acord.

Adevarat, cam vreo 400 km de munti sunt pe acolo ;) Nu ma gandisem la asta pana nu ai zis. Nu ninge peste tot, de aia imi place tare.

Am vazut ca se vand si in Germania si Austria. Nu stiu in ce masura, dar sunt acreditate TUV in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim seriosi la preturile ce se cer pentru ele, de la 80 euro in sus, mai bine echipezi masina cu anvelope de iarna bune si ai si un lant pentru orice eventualitate.

Pentru majoritatea soferilor cauciucurile de iarna bune (inclusiv profil) sunt arhisuficiente. Pentru putinele cazuri oricum ajunge lantul.

Eu in fiecare an am in portbagaj si lantul, dar deocamdata a fost montat o singura data, adica pentru a proba metoda incaltarii sa stiu ce am de facut cand as avea nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Youp, din pacate, eu nu pot sa montez lanturile ;) Plus, ca lanturile de calitate sunt mai scumpe decat textilele (Thule mi-au fost recomandate ca fiind rezistente).

Mi-e teama sa nu stric ceva la masina cu lanturile.

Oricum la Touareg nu simt ca as avea nevoie de lanturi, dar n-am trecut prin nicio iarna cu ea. Anul trecut am condus un Q7 si chiar am simtit nevoia unor lanturi/textile ceva prin Bucuresti. Avea cauciucuri de iarna, dar mi s-a parut foarte instabila. Bine, nu conduc cine stie ce nici eu :D

Problema cu lanturile era ca pe jos era mocirla in unele parti, gheata, numai pe stradute era zapada. E prea mare bataie de cap. Sa le pui, sa le scoti :(((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca sunt foarte practice pentru anumite conditii de drum. Pe polei , gheata , zapada ar trebui sa imbunatateasca performantele cauciucurilor de iarna. In conditii de carosabil mixt ( asfalt, pietris, alte substante anti-derapante , etc ) nu cred ca rezista prea mult. Lanturile sunt utile in primul rand pentru ca rezista mult in conditii variate. Oricum , este o noua alternativa si poate castiga adepti cinstit. Problema cu aderenta o reprezinta intotdeauna Schumacherul de la volan in proportie de 95 %. Daca iti cunosti bine masina si simti carosabilul in pedale, te poti descurca in cele mai multe conditii de aderenta scazuta. Daca nu , poti sa ai si mama sosetelor si tata lanturilor ...si doi cai frumosi care sa te tina pe carosabil ca tot o dai de gard pana la urma. Condusul preventiv si adaptarea la conditiile de trafic cu probleme de aderenta , fac minuni. Eu am lanturi de 4 ani . Stau la munte. Nu le-am pus niciodata pe masina. Intotdeauna am avut anvelope de iarna cu profil cat mai putin compact. Intrucat am circulat cu grija , nu am avut nici un eveniment neplacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit si pe okazii.ro si aici: www.nuderapez.ro

Eu nu am inteles cum este cu legea asta noua:

http://www.banknews.ro/stire/42687_noul_co...turi.htmlmlhtml

Sunt obligatorii si lanturile si cauciucurile de iarna? E doar un proiect de lege sau s-a aprobat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca aceste "sosete" sunt destinate exclusiv pentru suprafata cu polei,

si se distrug imediat pe o suprafata mixta ( chiar si de la materialul antiderapant). Mi se par foarte scumpe.

Pe zapada cauciucurile de iarna isi fac treaba, daca zapada nu este mare (adica pe un drum dezapazit cat de cat). In zapada mai mare de 6-10 cm treci numai cu elan, cand ai pierdut elanul - : lant.

Legat de obligativitatea echiparii autoturismelor cu roti de iarna si lanturi, este vorba si de o chestie de cultura, doarece o masina echipata necorespunzator blocheaza drumul, impiedicand restul participantiilor la trafic- echipati corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Indiferent daca sunt sau nu bune sosetele astea eu zic ca pentru o femeie sunt de exceptie. Nu se mai chinuie cu lanturile, nu trebuie sa opreasca pe vreunul sa-i monteze fierataniile. Rau nu au cum sa faca deci eu as incerca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zici ca rau nu au cum sa faca ...

imagineza-ti ca se rup si zboara la interior si se infasoara peste bieleta de directie si bascula sau alte alea, si se stringe cu simt de raspundere in jurul lor... imagineaza-ti o treaba de-asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-as fi ata de fatalist, nu bag mana in foc, dar m-as risca (pentru partenera) si pentru ca nu pot pune lanturi pe masina din semnatura, jante aliaj/anvelope 195/50/15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat acum vreo 2 saptamini de la Real sosete de iarna cu 80 de lei. Le-am montat si am vazut ca stau foarte bine pe roata, dar astept sa vina iarna si am sa va spun impresiile despre aceste sosete. Am uitat sa va spun ca sint facute de Good Year si ma gindesc ca ar trebui sa reziste MACAR iarna asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit si pe okazii.ro si aici: www.nuderapez.ro

Eu nu am inteles cum este cu legea asta noua:

http://www.banknews.ro/stire/42687_noul_co...turi.htmlmlhtml

Sunt obligatorii si lanturile si cauciucurile de iarna? E doar un proiect de lege sau s-a aprobat?

Se pare ca este un proiect de lege care va trece in vreo 2 saptamani dupa cate spun ziaristii, anvelopele de iarna vor fi obligatorii iar lanturile si lopatica si punguta cu nisip va trebui sa le ai in dotare, in portbagaj sa zicem..

Ceea ce mi se pare aiurea este perioada cand este obligatoriu sa le schimbi - anvelopele de iarna, din 1 Noiembrie si pana in 31 Martie..daca e sa ne luam si dupa cum e vremea acum..anvelopele de iarna nu prea sunt necesare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare o tampenie cu asta, dar nah, o sa fie plin de amenzi neplatite, mai ales cu criza, :) sigur firmele care distribuie anvelope sunt patronate de niste parlamentari

asta ii tara in care traim.

o sa imi iau si eu "sosete" din real si o sa imi pun cauciuri de iarna numa pe fata, si asta e :)

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a lasat deoparte treaba asta cu obligativitatea cauciucurilor de iarna, am auzit azi prin media, deoarece s-a prins lumea ca e afacerea politica cu o firma din oradea care e importator mare in tara ;) (sau din arad ca poate le confund fiindca am retinut zona nu m-a interesat exact orasul)

si se zice ca nicaieri in europa nu ar fi obligatoriu acest lucru :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am urmarit astazi stirile, dar foarte bine nu mi se pare corect sa impuna acest lucru mai ales ca in uniunea europeana nu este obligatoriu, aia cu firma importatoare am auzit si eu ieri, e din oradea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai descoperit o alternativa:

cui nu-i plac sosetele sa incerce ciorapi de dama tip plasa :blah_: (80 euro)

sau alte idei:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am vazut de cateva zile la Carrefour huse antiderapante pentru roti.La prima vedere am crezut ca sunt huse pentru depozitarea cauciucurilor pe timp de iarna,dar nu,sunt huse care se folosesc pe zapada,oferind aderenta crescuta,similara cu cea a lanturilor.Erau 2 modele...unul la 199 ron/set produs de Mottari(Italia),celalalt 359 ron,dar nu-mi mai aduc aminte firma.

Specificatiile oferite de producator:

Sunt foarte usor de montat,apoximativ 1 minut.

Cresc aderenta anvelopei pe suprafete acoperite de gheata, zapada sau polei.

Volanul NU vibreaza, jantele sau cauciucurile NU se deterioreaza, caroseria NU este avariata.

Rezistente – pot fi curatate in masina de spalat. Pot fi folosite in siguranta si pe asfalt.

La fel de eficiente, daca sunt folosite impreuna cu o anvelopa noua sau cu una uzata sau in timp ce utilizati sistemele de siguranta (ESP, ABS).

Textilele ISSE sunt comercializate cu succes in Franta, Germania si Austria.Sunt acreditate TÜV si respecta standardele de siguranta impuse de Institutul Austriac de Standardizare conform Normei ÖNorm 5121. In plus,sunt in curs de omologare RAR.

Mai multe informatii puteti gasi si pe http://www.autosock.com/ .Acestea au urmatoarele specificatii:

AutoSock este un produs 100% norvegian, fabricat din fibre de inalta calitate care asigura aderenta si tractiune sporite pe gheata si zapada.

Este singurul produs din categoria sa care a obtinut certificare din partea TUV Germania, ca fiind un echivalent al lanturilor de iarna.

Este aprobat de peste 80% din producatorii mondiali de automobile.

Este foarte usor de montat/demontat, este reutilizabil, se poate spala, se depoziteaza usor, benefiaza de un sistem care asigura cautocentrarea pe roti in timpul mersului.

Prin testele facute de TUV Germania s-a demonstrat ca tractiunea pe gheata si zapada cu AutoSock montate pe anvelope de vara este de 2 ori mai mare decat cea a anvelopelor de iarna pe aceeasi suprafata.

Calitatea produsului este certificata si prin vanzarea, numai in anul 2007, a peste 1.2 milioane de seturi in intreaga lume.

Setul AutoSock contine 2 huse buc.si un set de manusi din plastic. AutoSock se monteaza pe rotile de tractiune.

post-20522-0-24506500-1290931569_thumb.j

post-20522-0-91018100-1290931578_thumb.j

post-20522-0-31253000-1290931586_thumb.j

Modificat de cata5maj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare

a vazut sau a auzit cineva de niste cureluse (din piele sau cauciuc) cu crampoane pe ele?

ar fi in jur de 20 in pachet (5 pe o roata) care se prind pe janta exact ca si o curea si s ar numii "FACETE sau FASETE"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!