Jump to content

Huse antiderapante roti


DORU_14
 Share

Postare recomandată

Ciorapi pentru masini!

Nu este o gluma. Dupa banalele lanturi de zapada pentru rotile masinilor, au aparut "ciorapii" pentru iarna.

Revolutionarul produs Autosock este facut din polyester si se potriveste oricarei dimensiuni de anvelopa pentru automobile, asigurand o tractiune sporita pe gheata si zapada.

Institutul german TUV a testat acest produs si a dat verdictul: Autosock te ajuta pe timpul iernii sa nu aluneci.

Cu un pret de comercializare de circa 50 de lire sterline in Marea Britanie, Autosock se dovedeste o alternativa la lanturile de zapada, care au dezavantajul ca se monteaza mai greu si trebuie cumparate in functie de caracteristicile jantei.

Sursa: Verdict On Cars

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune niste poze sa ne facem o idee de cum arata?

S-au poate un link!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie unul mi se pare o chestie pur comerciala. Nu vad cum te pot ajuta "sosetele" in situatii dificile. Am fost la munte si m-am "infundat" in zapada moale de mai multe ori si lanturile m-au salvat. Din cite vad eu "sosetele" atenueaza crestele de pe cauciucuri si le fac mai "plate" pe cind lanturile sunt ca niste creste mai mari care "sapa" in zapada. Sunt patit si pot sa zic 100% ca "sosetele" nu au cum sa te scoata din zapada mare. Dar se pare ca unii fac chiar orice sa scoata bani pe lipsa de experienta a altora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca pentru cei interesati ar fi utila aprofundarea documentarii pe site-ul postat de s_c (un site bine facut si cu informatii usor „digerabile”), sau pe alte site-uri.

Chiar producatorul afirma: „AutoSock is ... also more effective than snow chains in certain situations”. Deci comportamentul pe zapada afanata nu e in mod necesar superior lanturilor, ci, poate, dimpotriva.

Producatorul mai afirma: „They will improve traction on snowy or icy surfaces. ... During the approval test by T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie unul mi se pare o chestie pur comerciala. Nu vad cum te pot ajuta "sosetele" in situatii dificile. Am fost la munte si m-am "infundat" in zapada moale de mai multe ori si lanturile m-au salvat. Din cite vad eu "sosetele" atenueaza crestele de pe cauciucuri si le fac mai "plate" pe cind lanturile sunt ca niste creste mai mari care "sapa" in zapada. Sunt patit si pot sa zic 100% ca "sosetele" nu au cum sa te scoata din zapada mare. Dar se pare ca unii fac chiar orice sa scoata bani pe lipsa de experienta a altora.

Eu cred ca aceste "sosete" au un mare avantaj, nu e nevoie sa le dai jos daca in trafic alterneaza portiuni cu zapada si portiuni fara zapada. Eu unul n-as merge cu lanturi pe asfalt mai mult de 10m.

LE: O completare. Cea mai buna metoda ca sa nu-ti rupi gatul pe polei este sa-ti tragi niste sosete peste bocanci (am vazut multe persoane in varsta folosind aceasta metoda).

Modificat de lf_iron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu ce spuneti voi ca poate creste aderenta in anumite situatii dar eu vroiam sa accentuez ca nu le vad ca si "inlocuitori pentru lanturi" cum zice topicul. In plus eu ziceam mai sus ca lanturile m-au scos din zapada mare (de fapt singurul loc unde le vad utilitatea) si nu de pe asfalt cu polei. :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AutoSock is ... also more effective than snow chains in certain situations

Deci sunt mai eficiente in anumite situatii. Nu in toate. O situatie cred ca ar fi rularea pe portiuni unde e si zapada si asfalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect de acord cu Godoroja. Exact in acest fel sunt ele superioare lanturilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Le-ati incercat? Cred ca majoritatea dintre noi, iarna avem nevoie de o aderenta mai buna pe gheata si polei, ca eu personal nu vad zapada o problema asa mare. Iar daca aceste "sosete" e sa functioneze ca la batranii care isi pun sosete peste incaltari ar fi o idee, acum depinde sa nu se incarce materialul ala cu gheata si cat de repede se toceste. Si ca gluma :Driver: ; ar mai fi o problema, batranii echipati asa nu merg cu viteza :blink:.

post-3988-1193422615_thumb.jpg

post-3988-1193422830_thumb.jpg

Modificat de Xeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ati incercat?...

Pai ce? Au aparut si la noi? Ca eu nu le-am vazut...bine nici nu am stat sa ma uit special dupa ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima oara le-am vazut anu trecut inainte de iarna pe un site si prin feb anu asta am vazut o pereche pe un opel, da nu era nimeni la masina sa intreb de unde le are si daca e multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tare faza... dar ma indoiesc ca te scot din fazele din care te scot lanturile sau niste cauciucuri adevarate de iarna....

e oricum comica treaba cu batraneii :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sincer ca sunt balarii gen "aditivi pt ulei"...

SINGURA situatie unde pot fi mai bune decat cauciucurile normale e aia in care mergi pe gheata sau zapada foarte batatorita incat crestele din cauciucurile normale nu isi fac efectul. Daca circuli cu ele pe asfalt normal, se fac varza, iar in zapada afanata iar sunt varza din cauza suprafetei mari. In viata reala aplicabilitatea lor e cat se poate de redusa. Au scos si ei astfel de produse in tari ca Norvegia pentru ca acolo le distrug asfaltul cauciucurile cu cuie.

Cineva zicea Anglia? M-as sparge de ras sa inceapa englezii sa cumpere din astea. Au si ei cateva zile cu polei pe an, poate 4 zile cu zapada pe an si se c*** pe ei ce sa faca. Traficul e paralizat pur si simplu, toti intra unii in altii. Daca cineva crede ca exista practicabilitate in a folosi asa ceva 7 zile din an in Anglia, atunci sa isi cumpere!! Is curios cat costa. Stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau anul trecut in cora sau carrefour undeva la 40ron bucata, m-am ferit sa iau, nu mi s-au parut de incredere. Erau facute dintr-un poliester mai ciudat. Initial am crezut ca sunt huse pentru cauciucuri :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

uff ...eu chiar sint intr-o dilema acum.

ce sa aleg dintre "sosete" si anvelope de iarna noi???

acum am pe masina nishte anvelope continental (noi) dar de vara!!

sfaturi ...sfaturi

succese mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uff ...eu chiar sint intr-o dilema acum.

ce sa aleg dintre "sosete" si anvelope de iarna noi???

acum am pe masina nishte anvelope continental (noi) dar de vara!!

sfaturi ...sfaturi

succese mari

Anvelope noi si ai scapat de o grija :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@force_one: :rolleyes: cum adica ce sa alegi intre sosete si anvelope de iarna noi?

doar nu-ti inchipui ca ar fi o solutie sa mergi toata iarna cu cauciucurile de vara incaltate.

baga anvelope de iarna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In nametii de acum 2-3 zile din Craiova am intalnit un Passat B5.5 cu numere de Anglia (RHD) echipat cu asa ceva. Total neimpresionant pe zapada mare, afanata.

Conationalul a iesit afara tras de un tractor, pe o panta usoara pe care alte masini cu lanturi normale au urcat-o fara emotii.

Concluzia mea: pentru mers la munte, zapada nebatatorita, situatii de urgenta treburile astea sunt inutile. Probabil pe zapada batatorita sau batatorita si geruita sunt foarte bune si elimina neajunsurile lanturilor. Dar acolo fac fata doar niste cauciucuri de iarna bune (am experimentat recent la un drum la Kladovo in Serbia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi mentin afirmatia, bullshit. These socks simply sucks. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acum 2 zile nici eu nu am stiut cat de eficiente sunt lanturile sa-mi scot masina de sub o zapada care nu mai lasa la vedere decat oglinzile laterale :wub:

pe mine nu ma conving sosetele alea, pt simplul motiv ca pe asa zapada lanturile se infig in zapada si cresc aderenta cauciucului......

sunt de acord ca ar putea fi eficiente pe alunecus, nu in nameti.

Modificat de giulianna64
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarile legate de cauciucuri de iarna pleaca (la marea majoritate) de la crestele lor si dispunera pe roata... gresit!

E voprba despre materialul din care sunt facute, sub 5gr trebuie de iarna, care sunt mai poroase si mai aderente, cu o componenta mai mare de cauciuc (latex) decat a gumelor de vara care au in componenta mai mult cauciuc plastificat (ceva de genul).

Referitor la ciorapii astia, eu cred ca tind spre rolul paletelor folosite de eschimosi pe zapada mare, rol de sustinere si contact mai bun; lanturile lasa ca greutatea masinii sa se infiga in zapada, cautand aderenta in adanc (valabil cand zapada e inghetata sau nivel scazut), dar sosetele o tin cumva mai la suprafata...

Filmuletul e interseant: http://www.autosock.com/page.aspx?did=9052...se+the+AutoSock.

Nu imi dau seama daca tin 10km sau 1000, un sezon sau mai multe... :wub:

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!