Jump to content

Black MK6 - TTT


Nethar

Postare recomandată

Salutari,

 

Numele meu e Tudor si de cateva zile sunt fericitul posesor al unei bijuterii de masina: VW Golf 6, 2010, 2.0 TDI, 110CP.

Am luat-o SH de la un tip care a adus-o din Germania si am avut posibilitatea de a verifica istoricul dupa seria de sasiu. Norocul meu a fost ca masina asta a fost dusa numai la reprezentanta pentru revizii (in istoric s-a demonstrat ca pana si becurile au fost schimbate acolo). De asemenea, km parcursi in numar de 160.000 par a fi reali.

 

Masina merge super, e ca noua din punctul meu de vedere... iar faptul ca e neagra si nu are proiectoare ceata imi pare, personal, ca are un aer mai "agresiv" ca sa zic asa.

 

post-132736-0-03983100-1393878378_thumb.post-132736-0-20649300-1393878379_thumb.post-132736-0-40768700-1393878380_thumb.

 

Si ca sa las laudele deoparte, trebuie sa zic si ce nu-i bun la ea:

  • nu stiu cum se face ca am mereu ghinion cu claxoanele la masinile pe care le iau... si Audi A2-ul precedent a avut probleme cu claxonul, bazaia, dar la Golf nu se aude deloc
  • aveam ceva probleme cu un martor de lumini in bord, din cauza unui bec de la placuta de inmatriculare dar dupa 2 bobarnace si-a revenit si nu a mai aparut nimic
  • presurile trebuie schimbate ca-s din alea de tip mocheta, insa am dat deja comanda de un set nou
  • in curand va trebui sa schimb distributia

De asemenea, ma batea gandul sa cumpar un kit de comenzi pe volan care sa le pun pe cel actual, insa am vazut pe forum ca cineva a desfacut unul ca al meu, iar sub capacelele de plastic nu e scobitura pentru ele... Eh asta e.

 

Astept parerile voastre si eventual propuneri despre ce ar trebui sa fac cu claxonul... Stiu ca e in spatele capacului de la proiectorul de ceata pe partea pasagerului, insa degeaba scot capacul daca ma uit ca gasca-n lemne :D

Link către comentariu
  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nethar

    36

  • blacka

    7

  • mede

    5

  • mike.

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mulțam!

 

Nu zic ca nu-mi plac cele textile... dar avand in vedere "curatenia" de pe strazi, daca mai si ploua putin, mi se pare ca presurile textile se murdaresc mai repede si raman si imbibate...

Link către comentariu

Multi km fara probleme sa ai!

 

Masina mea tot din DE provine si tot fara claxoane. Am fost si le-am schimbat la reprezentanta si mi-au zis ca sunt situate cu goarna spre inainte astfel incat toata apa si toata mizeria intra in claxon si daca mai si sta "degeaba" rugineste si cam asta-i, aveau o gramada stricate, e ceva normal la ei. Am schimbat doar cel de joase, o sa-l schimb curand si pe cel de inalte. Preturile sunt destul de piperate (~180 lei claxonul OEM), se gasesc si aftermarket dar nu stiu calitatea lor la preturi bune. Unii au reusit sa-l repare prin curatare din ce am citit.

 

Legat de volan, sa citesti http://vwforum.ro/topic/92837-golf6jetta-montare-volanairbagcomenzi/

Link către comentariu

Ah deci sa inteleg ca sunt de fapt 2 claxoane? De joase si de inalte? Mai :)) eu stiam de difuzoare 2.0, nu si de claxoane 2.0 :))

 

Eu-s foarte calm in trafic, insa am patit o data sa nu imi mearga claxonul stand in spatele unei alte masini la semafor care nu plecase cand se facu verde. Blitam, dadeam din maini... era culmea sa ma dau jos din masina si sa merg la el sa ii bat in geam, aratandu-i semaforul :D

Link către comentariu

sa o stapanesti sanatos ! referitor la volan e mai dificil, iti trebuie comenzi, calculator comenzi, cablu airbg, calculator de coloana.

Modificat de Wiki
Link către comentariu

Intr-adevar, schimbarea volanului implica multe batai de cap...

 

Insa am pus ochii pe altceva:

 

 

Se poate coda chestia asta chiar daca nu am Auto pe comutatorul de lumini si becurile sub oglinzi? Mentionez ca atunci cand invart cheia pe bujii se aprinde doar faza lunga (cred) desi comutatorul e pe 0 (stins).

Link către comentariu

Nu merge doar din codare. Pentru Coming Home / Leaving Home ai nevoie:

1. bloc lumini cu AUTO+senzor chinezesc de lumina - se monteaza pe bord

2. solutia OEM - bloc lumini cu AUTO + senzor lumina / ploaie

Nu e nevoie sa schimbi parbrizul.

Link către comentariu

Multumesc Hayate, uite ca am mai invatat ceva :)

 

Pana una-alta, un numar mai "interesant":

 

post-132736-0-43217400-1393963512_thumb.

Link către comentariu

Consumul si media vitezei dupa ~750km parcursi in 2 zile:

 

post-132736-0-96234600-1394396786_thumb.post-132736-0-40817900-1394396793_thumb.

 

Cluj -> Campulung Moldovenesc -> Cluj -> Targu Mures (pe autostrada cu pilotul automat) -> Cluj.

Modificat de Nethar
Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie! Si eu am numai cuvinte de lauda pentru acest motor asa ca iti inteleg entuziasmul.

Spor la studiat forumul ca o sa descoperi o gramada de chestii de facut pentru masina.

 

Nu merge doar din codare. Pentru Coming Home / Leaving Home ai nevoie:

1. bloc lumini cu AUTO+senzor chinezesc de lumina - se monteaza pe bord

2. solutia OEM - bloc lumini cu AUTO + senzor lumina / ploaie

Nu e nevoie sa schimbi parbrizul.

 

Cu varianta 1 , senzor chinezesc si bloc AUTO nu o sa mearca coming/leaving home , doar cu senzorul de lumini/ploaie OEM.

Poti activa , daca nu ai deja activat din fabrica coming home manual , adica cand opresti si cobori din masina dai un flash scurt si luminele vor ramane aprinse un inerval prestabilit (30 sec probabil).

 

Link către comentariu

Nu am asa ceva, insa pentru coming home manual am nevoie de piese extra? Sau trebuie numai codat?

Link către comentariu

nu ai nevoie de nimic extra , decat codare cu vcds.

 

Lighting: Coming Home Lights
Description: Coming home activation requires you to pull the high beam stalk back briefly after shutting the vehicle off and before exiting. This will turn on your lights for a set period of time after you get out of the car. After this is enabled, it can be turned on/off in the MFA, and you can adjust the time period. Leaving home function requires an auto switch and light sensor.
Check bit 2 of byte 12 in Central Electronics Long Coding Helper

 

Daca tot pui vcds-ul pe masina poate te mai tenteaza vreo codare . Ai aici o lista cu cele mai comune.
 

http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=36478

Link către comentariu

wow sunt invidios pe consumu ala....bora mea nu vede sub 4.9-5 orice as face.

Link către comentariu

@blacka - mersi mult de pont! nu dispun de VCDS dar e bine de stiut ca se poate face.

 

@nemtzalau - totusi ai 140CP fata de cei 110 ai mei si sunt vreo 8-9 ani diferenta intre motorizari, deci as putea spune ca tu stai chiar bine!

 

Singura chestie care ma deranjeaza la drumurile lungi e ca intre 80 si 130 km/h se aude un fluierat constant, ca si cum ar intra aer pe undeva pe langa parbriz  :question: nu stiu ce as putea sa-i fac, a mai intalnit cineva problema asta?

Link către comentariu

Felicitari pentru jucarie. Si eu detin acelasi motor. Vad ca ai ajuns si la intalnire. Din pacate astazi eu nu am ajuns, eram in cealalta parte a orasului imi montam CB+. Dar poate ajungi si miercurea viitoare si o vad si eu live. Iti mai spun ce poti activa si monta pe ea.

Modificat de mede
Link către comentariu

Felicitari pentru jucarie. Si eu detin acelasi motor. Vad ca ai ajuns si la intalnire. Din pacate astazi eu nu am ajuns, eram in cealalta parte a orasului imi montam CB+. Dar poate ajungi si miercurea viitoare si o vad si eu live. Iti mai spun ce poti activa si monta pe ea.

 

Mersi! Sa ma anunti daca ajungi miercurea viitoare. Am fost aseara pentru prima data, dar nu am stat prea mult, baietii deja si-au format "gasca" si eu nu prea aveam ce povesti :P

 

 

Are PDG?

 

Uhm... nu stiu ce-i aia  :icon_geek: si nici google nu m-a ajutat...

Link către comentariu

Mersi robi_zet.

 

Nu am si nu stiu daca sa imi pun, din cate vad pdg-ul consta in suspensii ridicate si scut metalic/fibra de sticla. Poate scutul ar merita, dar pun pariu ca suspensiile-s scumpe si nu si-ar justifica pretul, mai ales ca eu conduc foarte linistit prin oras.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!