Jump to content

Probleme specifice motor BMP


EEXCALADE
 Share

Postare recomandată

Ne spui si care e legatura intre regenerare si ax AM sau OEM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vb de profilul camelor care actioneaza injectoarele. Sunt diferite si nu are loc corespunzator postinjectia , implicit nu creste temperatura gazelor de evacuare.

Modificat de bysus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eexcalade daca motorul nu are presiune suficienta la ulei sau nu are presiune deloc, acest fapt duce la uzura axului cu came. In majoritatea cazurilor axul se uzeaza la extremitati nu in centru, acolo unde uleiul ajunge mai greu. Asta e strict parerea mea. Pe forumurile din afara se vorbeste despre aceeasi problema. Cei care au avut problema cu pompa de ulei mai devreme sau mai tarziu, au avut probleme si cu axul cu came. Cei care au remediat problema din timp, merg mult si bine cu axul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EEXCALADE, eu am la passat cod motor BMP, o singura axa cu came, si angrenajul la pompa de ulei este pe lant, o zic pentru ca mi s-a zis si la service autorizat vw, si am vazut si eu, si la structura pe pinioane nu cred ca avea de unde sa se rupa "patina" ..bucata de plastic pe care am gasit-o in baia de ulei.


eu am schimbat intinzatorul de lant de acolo... din cauza la patina aia rupta facea zgomote lantul (se auzea un zgomot metalic), acum nu se mai aude(incepand de atunci)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca e an 2005. Nasol. E "scandal" mare cu lant,pinion masa dubla...etc.

Hai sa revenim la subiectul topicului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Emilut

Problema de la arborii de balansare (pompa de ulei) nu iti uzeaza axul cu came.Cand e problema de acolo nu mai ai presiune deloc si nu poti merge mai mult de 5-20 km deoarece ramai fara turbina si fara frana.

Aurel91B6

BMP-ul are transmisia pe pinioane.

Despre problema pompelor gasiti detalii AICI

De curiozitate ce treaba are presiune de ulei cu posibilitatea sa rămâi fara frâna !?

Motoarele BMM si BMP sunt motoare 2.0 103 KW cu acționarea la pompa de ulei cu lant , pinionul si intinzator indiferent de an de fabricație sau model de masina pe care a fost montat.

Modificat de ovidiubi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum este la BMM (posibil sa fie la fel) dar la BMP decat primele modele aparute sunt cu ansamblul echilibrator antrenat de lant. Restul au pinioane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidiubi

Ungerea pompei tandem se face cu ulei.Nu are ulei,nu are ungere si nu face vacuum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut.Am un passat 2.0 tdi BMP 2006,220 000km,adus in tara la 100 mii de un prieten, luat de mine la 140 mii de la el,foarte intretinuta. S-a schimbat la el pompa de motorina si la cutia de viteze la treapta 2 ceva pt ca agata. 

eu am schimbat:

-furtunul rosu de la turbo care sa crapat pe la 210 mii si un o-ring ce a produs scurgerea de ulei pe furtunul turbinei si in timp sa inmuiat si crapat~350 ron+ 20 ron

-compresor AC ~ 500ron, 

-ECU pt ca au intrat frunze la parbriz si s-au infundat scurgerile ,s-a acumulat apa si la un moment dat imi dadeau erori dispareau apareau fara motiv fara a influenta functionarea masinii~600 ron + 150ron transferul de soft

-schimbat Exhaust Gas senzor 3 ,cel de dupa DPF, mi se aprinsese becul la DPF, 420ron

 

Alte probleme: 

   -intreruperea firelor de la vibratii din cauza copexului sub filtrul de aer,la fel si la mufa principala a senzorilor fata si fire la EGR. Lipit fire,inlocuit,si izolat alte fire de pe la motor gasite fara izolatie datorita vibratiilor si timpului, Total 200ron

   -infundarea scurgerei la trapa ~ rezolvat usor -0 ron 

   -nu se mai deschidea usa soferului din exterior~ uns cu spay borasca -0 ron

   -iarna nu se mai incuia portbagajul - am demontat borasca uns cu vaselina mecanismul de inchidere - 0 ron

   -ars bec bi xenon D1S - 70 ron AM

   -ars bec cornering - 7 ron

   -nefunctionarea boxelor fata de bass ~ nerezolvat inca, posibil boxele arse ca tweeterele merg, si mufele sunt ok din navi.

   -nefunctionarea incalzirii la fund uneori la sofer~ neimportant

   -nefunctionarea indicatorului de motorina din cauza litometrului,am de la pompa veche de motorina dar nu l-am schimbat inca.

   -decojirea butonului de lumini,a manerului de la sofer si pasager si unor butoane de la navigatie si a butonului de Parking

 Alte sesizari :

    -de pe la 215 000 aud un fluierat al turbinei insa am verificat si e ok masina trage bine,suna ca si cum ar sufla aer dar mai putin intens ca atunci cand s-a spart furtunul rosu.Am fost la un mecanic si mi-a spus ca e normal dupa un anumit nr de km ca se descarca in admisie westgate-ul sau ceva de genu:-?? si am lasat-o asa. aveti idee daca e ceva important?

    -in treapta a 5 a in frana de motor se aude un suierat de vreo 70 000 de km nu stiu de la ce.

    - de la 210 000 km la franari de la 10 - 20 km pe ora foarte line tremura masina usor la semafor, la viteza mai mare sau franare mai tare putin nu se simte nimic.

    -daca menajez pedala de acceleratie am un raspuns instant oricand la accelerari bruste remarcat in treptele 1 2 3, apoi dupa cateva accelerari mai tari repetate in oras incepe sa aiba o intarziere si parca putere mai mica, si isi revine la raspuns rapid doar dp ce o las sa se raceasca altfel are lag. E normal lagul asta sau ar trebui sa raspunde mereu ca la primele 10 15 accelerari in forta.?

     - in treapta 1 si 2 uneori pe la 2000 2200 rpm parca agata ceva si nu trage o secunda apoi isi revine brusc si accelereaza si se aude si motoru ciudat secunda aia.se intampla rar si doar cand accelerez usor usor.Ce poate fi?

Alte mentiuni: 

-motorina de cand o am alimentez doar Petrom Extra diesel.~ injectoarele au corectii aproape de 0,

-am curatat eu egr si admisia

-ulei Castrol edge 10w40 filtre MAN la 10 000 de km, nu consuma ulei ,antigel 

-consum 6 la mers normal extern si 8-9 bucuresti,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    - de la 210 000 km la franari de la 10 - 20 km pe ora foarte line tremura masina usor la semafor, la viteza mai mare sau franare mai tare putin nu se simte nimic.

     - in treapta 1 si 2 uneori pe la 2000 2200 rpm parca agata ceva si nu trage o secunda apoi isi revine brusc si accelereaza si se aude si motoru ciudat secunda aia.se intampla rar si doar cand accelerez usor usor.Ce poate fi?

 

Salut. Pot confirma cele doua simptome.

Pentru prima, cu tremuratul, am observat ca atunci cand devine sesizabil, in scurt timp se aprinde si martorul DPF. Dupa un drum lung se potoleste. Ma gandesc ca au legatura.

Pentru a doua problema, am inteles ca ar putea fi si pompa de motorina de vina. Un coleg de pe forum in schimb a scos mufa de la debitmetrul de aer si a spus ca au disparut intreruperile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut probleme cu DPF.Nu mi s-a aprins decat cand s-a defectat exhaust senzor 3. Si nu stiu ce sa zic despre pompa daca a schimbat-o prietenul de la care am luat-o nu vad de ce ar ceda din nou.Oricum imi face destul de rar gestul asta de cand o am adica de 80 000 km nu cred ca e cv grav,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru bmp se foloseste ulei 5w30 cu norma 507.00. Nu cred ca cel 10w40 se impaca bine cu dpf-ul.

Si eu la 144.000km am intreruperi in jurul a 2000 de ture. Nu se manifesta constant. Apar, dispar, uneori se manifesta mai putin sesizabil, altadata mai pregnant.

Si tot sporadic aud si eu un fel de fluierat la accelerare. In ultima vreme nu am mai auzit, dar a fost o perioada in care se auzea chiar foarte tare. Acum a disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

   -nu se mai deschidea usa soferului din exterior~ uns cu spay borasca -0 ron

   -decojirea butonului de lumini,a manerului de la sofer si pasager si unor butoane de la navigatie si a butonului de Parking

    -in treapta a 5 a in frana de motor se aude un suierat de vreo 70 000 de km nu stiu de la ce.

    -daca menajez pedala de acceleratie am un raspuns instant oricand la accelerari bruste remarcat in treptele 1 2 3, apoi dupa cateva accelerari mai tari repetate in oras incepe sa aiba o intarziere si parca putere mai mica, si isi revine la raspuns rapid doar dp ce o las sa se raceasca altfel are lag. E normal lagul asta sau ar trebui sa raspunde mereu ca la primele 10 15 accelerari in forta.?

     - in treapta 1 si 2 uneori pe la 2000 2200 rpm parca agata ceva si nu trage o secunda apoi isi revine brusc si accelereaza si se aude si motoru ciudat secunda aia.se intampla rar si doar cand accelerez usor usor.Ce poate fi?

-motorina de cand o am alimentez doar Petrom Extra diesel.~ injectoarele au corectii aproape de 0,

-ulei Castrol edge 10w40 filtre MAN la 10 000 de km, nu consuma ulei ,antigel 

-consum 6 la mers normal extern si 8-9 bucuresti,

 

Salut, probleme asemanatoare am si eu precum :

 

- la mine nu se mai deschide usa stanga spate din afara (dupa deblocarea usilor din telecomanda, daca o deschid din interior dupaia merge si din afara pana la prima blocare/deblocare din cheie)

- si la mine se decojesc butoanele (in mare parte asa am luat-o...butonul de pe usa pentru blocarea usilot incepe sa se umfle vopseaua pe el )

- la mine cand schimb treapta a 5a, nu in frana de motor ci la mers normal, se aude un suierat si dupa aceea nu se mai aude (doar la schimbat se aude), in rest masina trage bine

- asa se intampla si la mine in oras...

- problema la 2000-2200 turatii se intampla si la mine si inca nu stiu ce si cum... 

- de alimentat alimentez mixt, doar de la petrom, cand extra, cand normala...

- nici a mea nu consuma ulei, din cate am vazut eu... dar eu cred ca la a ta e o mica problema.. avand dpf tu ar trebui s ai norma 507, si 5w30 ... ce ai tu in masina face rau la DPF

- mie in brasov imi ia cam 7, si in afara depinde de drum/starea "soferului" :D, in jur de 5-6

Modificat de Aurel91B6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuzati , am gresit cu uleiul aseara, 10w40 folosesc la un 1.9 diesel si la motocicleta si deasta m-am incurcat, la passat pun 5w30 .

totusi despre faza cu lag-ul nu a intalnit nimeni?:(

Modificat de antique222
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un log in mers,verifica EGR,MAF,teava dintre turbina si intercooler.Vezi valoarea  "avansului".Apoi vezi reglajul injectoarelor si uzura pe bolt si surub .Verifica starea O-ringurilor de la injectoare fara sa le demontezi.Nu umbla la injectoare decat daca esti 100% sigur ca e o problema acolo.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EGR l-am curatat si admisie,MAF e ok,injectoarele au corectii apropiate de 0. deci sunt ok, sa verific teava de spui tu poate pe acolo sufla aer sau cine stie dar de ce daca merg normal si dupa o calc raspunde instant si trage bine apoi dupa 5 minute de accelerari tari apare lag ul si asa ramane pana o opresc si o las ceva timp. Daca avea o problema nu trebuia sa aibe lag mereu ?nu doar dupa ce o fortez o perioda ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EGR curatat optic nu inseamna obligatoriu si EGR full functional.Corectii pe injectoare aproape de 0 aveam si eu cu oringurile mici (portocalii) prajite.

Mai poti verifica si starea actuatorului si a tuturor furtunaselor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ar trebui sa curga ceva pe langa injectoare daca au o ringurile prajite? sau ce ar trebui sa vad in neregula.EGR am fost la service si a zis ca e ok.si actuatorul te referi la cel de la turbo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost achizitionata SH? cati km are? In general cand se uzeaza pompa de ulei si apare celebra problema, apar si probleme la axul cu came. Probabil din cauza uzurii in timp si nefunctionarii corecte a pompei de ulei, aceasta nu reazlizeaza o ungere corespunzatoare (presiune suficienta) si cum, axul cu came este cel mai sus pozitionat alaturi de turbo, ele cad primele in urmatoarea ordine: turbina deoarece aceasta are cele mai multe turatii/min ale axului si fara ulei acesta se dilata si apoi gripeaza si apoi axul cu came care are o turatie mult mai mica (turatia motorului). Iti recomand sa verifici macar si ansamblul pompei de ulei, eventual sa schimbi axul pentru linistea ta, daca totul se prezinta ok. Ai un topic legat de problema asta.

Salutare dupa multe zile de dute vino pe la mecanic am reusit sa l conving sa reglam Syncro Angle.

Am ascultat sfaturile voastre si va multumesc pe aceasta cale am verificat pompa ulei,injectoare (toate sant in parametri ) iar dupa reglajul distributiei (syncro angle) consumul la relanti este de 0.4l .

Nu stiu daca o sa mai ceara regenerare la DPF asta o sa vad maine cand o sa i fac o proba.

Multumesc celor ca m au indrumat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce valoare ai reglat avansul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut chiar acum ma uitam pe forum si cred ca maine ne mai uitam la avans pt ca era pe +5.6 si nu e bine doar ca aici aveam consum de 0.4l la relanti si corectia injectoarelor era cea mai buna.

Cred ca din cauza asta imi tot incarca filtrul de particule.Cei de la Vw au spus ca in loc sa se desfunde cand fac regenerare el se incarca.

Modificat de crisbmp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din câte știu și din câte am citit pe forum, avansul ideal pentru acest motor este undeva la -1.5->-2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai schimbat intre timp si teava din plastic dintre turbo si intercooler acum in mers presiunea ce intra in turbo este de 2400 ??? si mecanicul spune ca limita este de pana in 2500??? eu inainte de a schimba teava din plastic aveam 2800???.(cred ca bari nu prea ma pricep sau milibari).Poate si din aceasta cauza scotea fum si infunda Dpf ul.

Da asta am citit si eu si il pun maine sa l aduca cat mai aproape de 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine cont ca la cei 2400 este inclusa și presiunea atmosferica de 1000. Încearcă cu avansul pe minus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta o sa fac maine si sper sa mearga pt ca e singura neregula 0 erori doar asta mai poate infunda filtrul de particule(ax came ,tacheti,culbutori,egr,furtun intercooler,furtun plastic dintre intercooler si turbo,filtru de particule,sant noi ).Daca nu pe platforma si in Timisoara la VW pentru ca in Paris nu vor sa se uite la masina odata ce am mers la alt service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!