Jump to content

Aditivi Motorina


voinea
 Share

Postare recomandată

Daca tot cheltuiti bani va recomand sortimentul de motorina superioara, atat si nimic mai mult. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din banii plătiți pe un aditiv original Vw îmi cumpăr ingredientele din care îmi fac o formulă cu care aditivez multe sute de litri de carburant. Aditivii gen pui un flacon din când în când nu sunt eficienți și nici economici. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si nu vrei sa ne impartasesti si noua descoperirea ta, Trofin Liviu? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@FeryGL Nu mai postez pe topicul acesta pentru că atunci când am făcut-o a ieșit prost. Cu niște ore bune de documentare, încercări, monitorizări poți găsi soluții care să îmbunătățească semnificativ comportamentul mașinii, să obții mai puține depuneri, să consumi mai puțin. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@FeryGL poți să folosești liniștit, formula achiziționată de Metabond pentru Megasel provine de la același producător care livrează aditivi pentru majoritatea producătorilor români de carburant. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru raspuns! Am acum un flacon de G 001 790 M3 pus in rezervor, dar din cate am discutat cu cineva de la reprezentanta Skoda, acest aditiv se pune la revizie. Un flacon la 15.000km. Mi-a recomandat sa merg cu masina pana la rosu, sa pun aditivul, sa fac plinul si dupa sa merg pana la rosu fara sa mai alimentez.

Intre revizii as folosi Metabond Megadiesel pentru fiecare plin. Sper sa nu fac vreo traznaie sa stric ceva, din dorinta exagerata de a proteja sistemul de alimentare!

Multumesc inca odata Trofin Liviu! 

O zi frumoasa tuturor!

Modificat de FeryGL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! In cazul utilizării acestui aditiv OEM VW, e musai să-l folosim la un plin de motorina standard sau se poate alimenta și cu cea superioară, premium, deja aditivată?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marea majoritate a aditivilor din comerț conțin formule utilizate și de rafinării, de regulă BASF, Afton Chemicals, Lubrizol. Inclusiv aditivul de care pomenești este realizat pe o formulă de la BASF care lucrează și cu Rompetrol. Îți spun chestiile astea ca să știi la ce să te aștepți. Să pui cu carburant extra aditivat s-ar putea să fie prea mult. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! 

Ce parere aveti de acest aditiv: https://www.wilhelmsen.com/product-catalogue/products/marine-chemicals/fuel-oil-chemicals/distillate-fuel-treatment/dieselpower-lubricity-25-ltr/ ?

Am primit jumatate de litru de la un prieten care e sef mecanic pe vapor - deci e utilizat la motoarele navale. Insa, nu vad cu ce ar dauna unui motor de autoturism, daca e conceput special pt motorina cu continut redus de sulf, cum e cea actuala de pe piata. Dozajul este foarte mic, cam 10-12 ml la un rezervor, deci o sa-mi ajunga cativa ani :)

Singura rezerva o am vis-a-vis de interactiunea cu materialele folosite in componenta sistemului de alimentare al masinii. Vad ca nu este recomandat pentru urmatoarele: Natural Rubber, Vinyl, Polyethylene, Neoprene, PVC, Hypalon, Buna-N , Polypropylene, Plexiglas, Ethylene, Propylene Rubber and Polyurethane. Este oare folosit vreunul din aceste materiale la pompa de electrica din rezervor sau furtunele de alimentare?

Dupa o scurta informare aici: http://www.quickcutgasket.com/pdf/Chemical-Resistance-Chart.pdf, vad ca motorina in sine nu este compatibila cu cauciucul natural, polipropilena, neoprenul si etilen propilena, deci o parte din lista se exclud deja.

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

A folosit cineva pe termen lung la fiecare alimentare aditivul Liqui Moly Diesel Systempflege (cod 8386)?

Merge folosit impreuna cu cel pentru DPF tot de la Liqui Moly? (Liqui Moly DPF Protector- 5148). Nu ma astept sa fi folosit cineva fix combinatia asta, ideea ar fi daca a folosit cineva in combinatie un aditiv de ungere cu un aditiv pt DPF. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Nu merge.

Link descarca documentul pdf cu informatii tehnice si undeva cu rosu scrie (pe germana) ca e bine sa se evite combinarea cu 5148.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!